Denník N

Poslanci Smeru počúvli Fica a platy už chcú zmraziť, Danko sľubuje zastavenie šialenstva

Aktualizované 15:42. – Poslanec Smeru Jarjabek hovorí, že keby bol premiér prišiel na rokovanie poslaneckého klubu, toto by sa nestalo.

Poslanecký klub Smeru sa po stredajšej vzbure ujednotil a všetkých 49 poslancov už je za zmrazenie platov ústavných činiteľov ešte v tomto roku. Povedal to predseda klubu Martin Glváč na tlačovej besede, kde za ním stálo ešte niekoľko poslancov.

„Klub sa zjednotil v názore, že podporí zmrazenie, a bude sa uchádzať o podporu u koaličných partnerov a opozície.“

Zmrazenie by malo prebehnúť ešte na tejto schôdzi – na budúci týždeň v rámci pozmeňovacieho návrhu pri zákone o dani z príjmov. „Zároveň chceme predložiť nový návrh zákona, ktorý odstráni dlhodobú deformáciu platov,“ povedal Glváč. Riešiť chcú aj platy štátnych manažérov. „Upozorňujeme, že platmi sa zaoberá aj Ústavný súd, preto by bolo optimálne prijať právnu úpravu ešte pred jeho verdiktom.“

Glváč: Aj sme zvyšovali hlas

Podľa Glváča je normálne, že sa o veciach debatuje. „Je to prirodzený stav, že o veciach sa debatuje. Je nás 49, môže byť veľa názorov, dôležitý je výsledok,“ povedal Glváč . „Máme ambíciu presvedčiť aj ostatných koaličných partnerov,“ povedal predseda poslaneckého klubu.

Podľa poslanca Smeru a premiérovho mediálneho poradcu Erika Tomáša médiá málo informujú o tom, že proti zmrazeniu bola aj opozícia. „Drvivá väčšina opozície tiež hlasovala proti zmrazovaniu platov. My by sme veľmi boli radi, keby aj opozícia ukázala, ako to úprimne myslí a či jej náhodou len nešlo len o zvyšovanie platov.“

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha, ktorý v stredu hlasoval proti zmrazeniu, povedal, že zmenil názor, lebo dostal od premiéra prísľub, že budú riešiť aj desaťtisícové platy štátnych manažérov. „Ak sa chceme pozrieť robotníkom do očí, nemôžu mať štátni funkcionári desaťtisíc,“ povedal Blaha.

Glváč povedal, že počas rokovania na seba poslanci viackrát zvýšili hlas. „Poriadok je. To, že sa diskutuje, je bežné,“ povedal Glváč. „V rodine sa koľkokrát pohádate, partnerku ste si vybrali vy,“ dodal Glváč.

Jarjabek: Premiér Fico to podcenil

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek ešte pred spoločným vystúpením poslancov Smeru hovoril, že Robert Fico zmrazovanie platov podcenil.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Zmrazovanie platov

Teraz najčítanejšie