Denník N

Nocovanie cudzincov pred políciou sa môže skončiť, zvažujú rezervačný systém

Zástup cudzincov na cudzineckej polícii v Petržalke. Foto N – Matej Dugovič
Zástup cudzincov na cudzineckej polícii v Petržalke. Foto N – Matej Dugovič

Najvyťaženejšia cudzinecká polícia v Bratislave zvažuje po presťahovaní do Vajnor zriadenie online rezervačného systému. Oddelenie by mali otvoriť začiatkom roka, pôvodný termín v decembri padol.

Cudzinci už možno nebudú po nociach mrznúť pred oddelením bratislavskej cudzineckej polície. Polícia krátko pred presťahovaním oddelenia z Petržalky do väčších priestorov vo Vajnoroch zvažuje, že zavedie rezervačný systém na podávanie žiadostí na konkrétny čas.

To ako to prebieha momentálne, je hanbou Slovenska, ktorá sa z roka na rok zväčšuje s tým, ako rastie záujem cudzincov pracovať u nás. Tí musia stáť v noci v rade pred cudzineckou políciou a zapisujú sa na zdrap papiera, ktorý je akýmsi neoficiálnym poradovníkom. Ráno sa aj tak tlačia telo na telo v chaotickom zhluku pred dverami policajného oddelenia bez akejkoľvek istoty, že sa prederú k slovenským policajtom a nebudú musieť prísť znovu.

Polícia teraz tvrdí, že pracuje na zefektívnení postupov a rezervačný systém je jednou z možností. Momentálne posudzujú, aký by mal dosah na čakacie doby a systém práce.

Rezervačný systém fínskej polície.

V zahraničí to funguje

Podobný systém už v európskych krajinách bez problémov funguje, napríklad v Česku sa cudzinci môžu objednať na konkrétny termín cez telefón, vo Fínsku cez prehľadný online formulár.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Cudzinecká polícia

Teraz najčítanejšie