Denník N

Naša diplomacia spúšťa kampaň o EÚ aj NATO: Aby sa nešírili legendy o Kryme, že je ako Kosovo

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí reaguje na dezinformačné kampane aj konšpiračné teórie. Chce zvýšiť podporu členstva v NATO aj EÚ v slovenskej verejnosti.

Slovenská diplomacia vo štvrtok predstavila sériu iniciatív pre lepšie povedomie o členstve Slovenska v EÚ aj NATO. Okrem iného tak reaguje na prebiehajúce dezinformačné kampane zamerané proti západnému spoločenstvu, či šírenie konšpiračných teórií a rôznych hoaxov.

„Ideálna ambícia je, aby ľudia boli konfrontovaní so širšími súvislosťami. Teraz budem úplne konkrétny, aby sme neboli konfrontovaní s tým, že napríklad v takej citlivej otázke, ako je anexia Krymu, ktorú Slovenská republika, pochopiteľne, odmieta, sme neboli svedkami šírenia rôznych legiend, ktoré porovnávajú anexiu Krymu s tým, čo sa udialo v Kosove, jednostranným vyhlásením nezávislosti, ktoré okrem iného Slovensko takisto odmieta,“ povedal štátny tajomník ministerstva zahraničia Ivan Korčok.

Nepriamo tak narážal na nedávne výroky predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý po svojom kontroverznom prejave v ruskej dume v slovenskom parlamente odmietol odsúdiť ruskú anexiu Krymu s tým, že nie je historik. Navyše, podobne ako to zvykne robiť ruská propaganda, začal Krym prirovnávať ku Kosovu alebo Katalánsku.  

Slovenská diplomacia novou kampaňou reaguje aj na októbrovú deklaráciu troch ústavných činiteľov, ktorou sa jasne prihlásili k proeurópskej a proatlantickej orientácii SR. Vtedy sa k prezidentovi Andrejovi Kiskovi a premiérovi Robertovi Ficovi pripojil aj predseda SNS a parlamentu Andrej Danko.

Jeho nekritická návšteva Ruska s podlízavým prejavom v dume však podľa kritikov spochybnila, či svoju účasť na deklarácii myslel úprimne.

„V tejto dobe informačného pretlaku nám nejde o to, dosiahnuť, aby všetci na Slovensku milovali NATO, ale chceme, aby sa vedelo, že neexistuje žiadna obranná poistka, ktorá by bola lepšia ako tá, ktorú ponúka členstvo v NATO a príslušnosť ku krajinám, ktoré sú jeho súčasťou,“ povedal Korčok.  

Súčasťou informačnej kampane je napríklad séria videí na YouTube so skutočnými ľuďmi z prostredia diplomacie či armády, ktorá vznikla v rámci celoaliančnej kampane. 

Vo videách sa Slovensko otvorene hlási k členstvu v Aliancii s podtitulom „Slovensko je NATO“. Ďalšou, už prebiehajúcou iniciatívou sú rozbehnuté debaty o Európskej únii po slovenských mestách. Štátny tajomník tento týždeň napríklad debatoval na univerzitnej pôde v Trnave, predtým v Banskej Bystrici, Nitre a Košiciach.

Ďalšie debaty sa plánujú aj na stredných školách v spolupráci s mimovládnymi organizáciami.  

Vo svojich komunikačných programoch sa chcú zamerať najmä na základné výhody EÚ a NATO a získavanie širšej podpory slovenskej verejnosti pre členstvo v týchto štruktúrach.

Na rozdiel od členstva v EÚ, ktoré podporuje jednoznačná väčšina Slovenska (74 percent), podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky podporuje členstvo v Aliancii len 58 percent opýtaných. Na Slovensku sa pritom objavili aktivity zamerané proti nášmu členstvu v NATO s podozrením, že ich financovala ruská strana. 

V informačnom pretlaku rôznych konšpiračných teórií a hybridnej vojny sa podľa Korčoka strácajú isté súvislosti, ktoré sa týkajú bytostných záujmov Slovenska. „A tie sú jasne zhmotnené v našom členstve v NATO aj EÚ. Toto je náš príspevok, aby si mladá generácia, ako aj všetci občania vedeli vytvoriť svoj vlastný kritický názor na základe dostatočných informácií,“ povedal štátny tajomník.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie