Denník N

Aj KDH skladá alternatívu k Ficovej vláde a snaží sa získať Oravu

Alojz Hlina. Foto N – Tomáš Benedikovič
Alojz Hlina. Foto N – Tomáš Benedikovič

Strana Alojza Hlinu má už 14 mesiacov neustále nad päť percent, predsedu do RTVS za celý čas ani raz nezavolali.

Odkedy je Alojz Hlina predsedom strany, KDH stúpa. V posledných dvoch prieskumoch Focusu predbehli Most-Híd, doťahujú sa na SNS a čo je pre stranu dôležité, Milan Majerský vyhral voľby župana v Prešovskom kraji. Fiasko vlaňajších volieb, 4,94 percenta a vypadnutie z parlamentu vyzerá ako dávna minulosť.

Povzbudení kresťanskí demokrati  teraz ohlasujú, že začínajú zbierať nových členov najmä v ich niekdajšej bašte na Orave. Tlačové vyhlásenie spred niekoľkých dní oznámilo, že evidujú veľký záujem bývalých členov Siete, SDKÚ a Novy o vstup do hnutia.

Zamierili na Janckulíka

Hlina Denníku N povedal, že sa od Nového roka rozbehnú do regiónov a on v januári a februári strávi každý deň v teréne. Šéf KDH už „takticky“ prijal do strany dvoch niekdajších činovníkov Siete z Oravy.

„Potrebujeme utvoriť kruhový val okolo Igora Janckulíka. V určitý moment sa Igor buď pridá, alebo ho budeme musieť odstaviť,“ vysvetľuje Hlina svoj zámer získať momentálne najvplyvnejšieho politika na Orave. Janckulík je ako bývalý člen Siete v poslaneckom klube Mosta-Hídu v Národnej rade a zároveň je splnomocnencom vlády na výstavbu rýchlostných ciest. V župných voľbách získal najviac hlasov spomedzi kandidátov na župných poslancov a v hre je aj možnosť, že bude vicežupanom novej šéfky kraja Eriky Jurinovej z konkurenčného OĽaNO.

KDH už Janckulíkovi členstvo ponúklo, on váha. „Pán Hlina by bol rád, keby som k nim vstúpil. Ale pre mňa je prioritou urobiť niečo v regiónoch, ale to v opozícii, či chcem, či nechcem, neurobím,“ odpovedal Janckulík pred mesiacom v rozhovore pre Denník N.

Novým členom KDH už je Roman Koňuch, ktorý s Janckulíkom na Orave budoval štruktúry Siete. „Vo všeobecnosti evidujeme nárast záujemcov o členstvo,“ pochvaľuje si Hlina.

Zbor poradcov

Strana začala postupne predstavovať Zbor poradcov, do ktorého zaraďujú odborníkov z rôznych rezortov. Hoci sa tomuto slovnému spojeniu Hlina bráni, pripomína tieňovú vládu, akú pred niekoľkými dňami predstavilo OĽaNO. KDH zatiaľ predstavilo dvoch ľudí – odborníkom na spravodlivosť je šéf Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár, na školstvo vybrali Bohdana Hroboňa, ktorý založil Spojenú evanjelickú školu v Martine.

„Poradcov budeme mať najviac toľko, koľko je členov vlády a budeme sa snažiť kopírovať rezorty,“ hovorí predseda strany. Nemusí ísť o členov KDH. Teraz hľadajú svojho „Mikloša“, teda experta na ekonomiku a Hlinovi na tom viditeľne záleží. „Kľúčové meno bude, či máte Mikloša, alebo nemáte.“

Nevylučuje, že ich odborníkom na ekonomiku bude človek z Nemecka, s ktorým sa momentálne rozprávajú. Kontakt na neho získali cez európskych ľudovcov, do ktorých klubu KDH patrí. Ak by sa dohodli, Hlina nevylučuje, že si expert z Nemecka so sebou dovezie ďalšieho odborníka na ekonomiku z Číny.

Médiá a mimoparlamentná strana

Hlina sa snaží presadiť aj v médiách, čo má ako mimoparlamentný politik zložitejšie, než šéfovia parlamentných strán. Vraví, že verejnoprávna televízia ho pri pozývaní do debát ignoruje. „Ešte som počas svojej kariéry v RTVS nebol. Nechcem nariekať, ale pre nejakú základnú spravodlivosť by sme sa tam raz za pol roka mihnúť mohli.“

Andreja Danka ešte ako predsedu neparlamentnej SNS pozvali aj do diskusií v RTVS. Slovenská národná strana mala pred voľbami v rokoch 2016 v prieskumoch šesť či sedem percent, teda rovnakona  ako teraz KDH.

RTVS odpísala, že ich spravodajstvo reflektuje vývoj preferencií a pokiaľ má strana dlhodobo nad päť percent, pozýva jej predstaviteľov do diskustných relácií. „V prípade KDH, ktoré spomínanú podmienku spĺňa, bol v uplynulých týždňoch podpredseda Ivan Štefanec hosťom v reláciách O 5 minút 12, Správy a komentáre i v Správach RTVS, pertraktovaný bol aj podpredseda Milan Majerský a v tejto praxi budeme pokračovať.“

Kde KDH berie hlasy? Z podrobných výsledkov prieskumov agentúry Focus vyplýva, že len polovica súčasných voličov kresťanských demokratov dala tejto strane hlas v posledných voľbách a štvrtina sa na hlasovaní nezúčastnila.

Od zvyšných strán Hlina berie len málo. Najlogickejším vysvetlením tak je, že nový predseda získal najmä voličov, ktorí od KDH pred voľbami 2016 odskočili.Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie