Denník N

Newsfilter: Politici sa vás tak veľmi boja, že v panike robia zúfalé veci

Martin Glváč je v Smere od jeho založenia v 1999, širšia verejnosť si ho však mnoho rokov nevšímala. Foto - TASR
Martin Glváč je v Smere od jeho založenia v 1999, širšia verejnosť si ho však mnoho rokov nevšímala. Foto – TASR

1. Začali sa preteky o nezvyšovanie platov. 2. Smer začína cúvať v spore so Žitňanskou. 3. Lajčákovi diplomati idú vzdelávať Danka + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, status a citát dňa.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Začali sa preteky o nezvyšovanie platov

Africká vzbura Smeru proti vlastnému predsedovi sa podľa predpokladov skončila skôr, ako sa poriadne začala. Poslanecký klub strany Roberta Fica sa vo štvrtok expresne a „jednomyseľne“ zhodol, že zmrazovanie platov ústavných činiteľov v zrýchlenom konaní predsa len bude. Iba v stredu pritom 26 členov toho istého klubu hlasovalo proti. Vyhrážky premiéra o hlasovaní o dôvere na vlastných poslancov zabrali, hoci ešte krátko predtým Dušan Jarjabek urobil nevídanú vec – kritizoval Fica za zlú komunikáciu.

Za pozornosť nestojí len zdôvodnenie zmeny postoja, ale aj spôsob, ako chcú Ficovi jeho ľudia ulahodiť.

Najskôr zdôvodnenie. Medzi 26 nespokojnými bol napríklad Ľuboš Blaha. Vysvetlil, že za necelých 24 hodín zmenil názor, pretože premiér sľúbil „systémové riešenie“, ktoré „sa bude týkať aj manažérov štátnych firiem“, ktorí vraj zarábajú nehorázne peniaze. Takže hlavný komunista v parlamente sa rozhodol správať ako komunista a svoj ústup skryl za sociálny populizmus.

Teraz k riešeniu. V prvom kole Smer zahlasuje za zmrazenie platov ústavných činiteľov v zákone o dani z príjmov, ktorý do parlamentu poslalo ministerstvo financií. Splní sa tak Ficova podmienka, že zmrazenie musí byť hotové ešte tento rok.

Volá sa to nepriama novela a je to totálne znásilnenie legislatívneho procesu, ktoré je v rozpore so zákonom. Ten hovorí, že v návrhu zákona nesmie byť novelizácia iného zákona, ktorá s ním obsahovo nesúvisí. Ako upozornil Ján Mazák, „v prehľade návrhov zákonov na poslednej tohtoročnej schôdzi parlamentu nevidno ani jeden taký, ktorý by, aspoň okrajovo, obsahovo súvisel s platmi ústavných činiteľov“. Bodka.

Doc. JUDr. Fico, CSc. a JUDr. Glváč a s nimi celý Smer do toho aj tak pôjdu. Nie sú síce zďaleka prví, ale stále je to rovnako trestuhodné. Erik Tomáš však vec vidí alternatívne: „Forma môže byť diskutabilná, ale dôležitý je výsledok.“

Po znásilnení práva príde akési systémové riešenie. Smer o ňom zjavne ešte nemá jasnú predstavu. Nevylučuje však, že si osvojí návrh Antona Hrnka z SNS. Prečo to nemohli urobiť bez tohto cirkusu, nikto nevysvetlil.

Poslanci Smeru sú teda vybavení. Ešte aj apelujú na opozíciu, aby túto nechutnosť spáchala spolu s nimi. Tá na to nemá žiadny dôvod, ale vystrašené OĽaNO už prišlo s nápadom, že sa pridá. Len s tým rozdielom, že chce voličom podliezať ešte rýchlejšie, nechce čakať na december a navrhuje nepriamo novelizovať cez zákon o zdravotnej starostlivosti.

Aby sa zábava neskončila, Erik Tomáš už návrh OĽaNO odmietol, lebo veď tu ide o zásluhy Smeru.

Či sa k Smeru pridajú nespokojenci v SNS a Moste-Híde, ešte nevieme. Isté je, že sú na Fica nahnevaní a dávajú to najavo. Andrej Danko (ďalší JUDr.) už síce naznačil, že s nepriamou novelou bude súhlasiť aj on, ale Ficovi odkázal, že robí zbytočný stres. A aj vždy lojálny Béla Bugár je očividne pobúrený. No aj on už zmierlivejšie hovorí o „systémovom riešení“. Ako sa však zachová bojovne naladený Hrnko či ústavný právnik Peter Kresák z Mosta, ktorý si nebude chcieť pokaziť meno?

A to všetko len preto, že politici chcú platy celkom správne rozmraziť, ale tak, „aby to bolo prijateľné pre verejnosť“ (Dušan Jarjabek). Poučenie pre voličov? Boja sa vás, ale myslia si, že vám ide len o peniaze. Presvedčte ich, že rovnako vážne beriete aj Kaliňáka a spol., budú vás počúvať častejšie.

Čo na to Jaromír Čižnár

Meno generálneho prokurátora vo štvrtok padalo často. To preto, že v marci 2017 zmrazenie platov ústavných činiteľov napadol na Ústavnom súde. Jeho argumenty sú rozumné a de facto dáva politikom najavo, že sú zbabelí, keď sa boja narovinu voličom vysvetliť, že by aj im mali mzdy rásť.

Niektoré z Čižnárových argumentov:

– od platu poslancov sa odvíjajú aj príjmy iných ľudí, preto parlament nemôže zmrazovať nepredvídateľne „len v snahe ovplyvniť verejnú mienku a získať voličské hlasy“,

– na zmrazovanie musia byť reálne dôvody spočívajúce predovšetkým v stave verejných financií,

– poslanci musia starostlivo zvážiť dosah zmrazenia svojich platov aj na platové pomery tých, ktorí nemôžu ovplyvniť stav verejných financií ani hlasovanie v parlamente,

– ekonomický rast v posledných rokoch a každoročné zvýšenie priemernej nominálnej mesačnej mzdy neodôvodňujú prijatie takých úsporných opatrení,

– takéto opatrenia sa prijímajú v čase ekonomickej krízy. Navyše, dosah na štátny rozpočet je zanedbateľný. Takúto právnu úpravu považuje generálny prokurátor za neprípustný zásah do ústavne garantovaného princípu právneho štátu.

2. Smer začína cúvať v spore so Žitňanskou

Zatiaľ sú to len nepotvrdené kuloárne informácie, ale zdá sa, že Lucia Žitňanská vo svojej malej vojne so Smerom zvíťazí. Spor sa viedol o nomináciu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti do Súdnej rady.

Sudkyňa Monika Jankovská je nominantkou Smeru a Žitňanská ju v rade a ani u seba na ministerstve nechce. Okrem iného preto, že sa jej nepáčia prestupy z talára do politiky a naspäť, ale oficiálne najmä preto, lebo Jankovskej vymenovanie by podľa nej bolo v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Dokonca varovala, že ak Jankovská prejde, ona ako ministerka skončí.

Smer (najmä prostredníctvom Róberta Madeja) nepochopiteľne na málo známej Jankovskej trval. Pritom odchod rešpektovanej Žitňanskej by pre vládu bola veľkou imidžovou stratou.

Teraz sa zdá, že u Fica konečne priznali, že dôležitá ministerka je viac ako jej trpená štátna tajomníčka, o ktorej za bránami ministerstva spravodlivosti nikto nikdy poriadne nepočul. O posune informuje správa TASR. Tá je síce postavená na anonymných zdrojoch, ale dostatočne výpovedné je Madejovo stanovisko: „Parlamentný a politický život má svoj vývoj, ale k dnešnému dňu na svojom návrhu trvám.“ V najpravdepodobnejšom preklade: Dnes na návrhu ešte formálne trvám, ale už tuším, že vývoj ma presvedčí, že čoskoro trvať nebudem.

Nevyhnutne sa núka otázka, či ide o obchod medzi Mostom a Smerom, pri ktorom bugárovci podporia zmrazenie platov a smeráci odmávajú Jankovskú. Je to jedna z možností. No bolo by to až príliš okaté, preto veľmi opatrný tip znie, že ide o zhodu okolností.

3. Lajčákovi diplomati idú vzdelávať Danka

Najnovšia iniciatíva ministerstva zahraničia by pokojne mohla skončiť aj v rubrike Dobré správy. Slovenská diplomacia sa totiž rozhodla bojovať proti dezinformáciám informačnou kampaňou.

Bude mať podobu napríklad informačných videí či diskusií so stredoškolákmi. Štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok povedal, že chce, aby ľudia dostávali širšie súvislosti: „Aby sme neboli konfrontovaní s tým, že napríklad v takej citlivej otázke, ako je anexia Krymu, ktorú Slovenská republika, pochopiteľne, odmieta, sme neboli svedkami šírenia rôznych legiend, ktoré porovnávajú anexiu Krymu s tým, čo sa udialo v Kosove, jednostranným vyhlásením nezávislosti, ktoré okrem iného Slovensko takisto odmieta.“

Keďže nedávno sa práve týmto smerom rozutekali verbalizované myšlienky Andreja Danka, školenia diplomatov sa zídu aj jemu.

Samozrejme, iniciatíva korčokovcov nie je dokonalá. Mala prísť dávno, niektoré videá sa nemusia podariť, na niekoho môže pôsobiť kontraproduktívne, keď ho budú poučovať o užitočnosti NATO a EÚ. Napriek tomu je namieste podmienečná pochvala, že ministerstvo začalo robiť to, čo v situácii informačnej vojny vedenej Ruskom proti nám robiť má.

Jednou vetou:

4. Opozícia v piatok podá návrh na odvolanie Roberta Kaliňáka (Smer) z funkcie ministra vnútra, podpredseda SaS Ľubomír Galko povedal, že chcú, aby schôdza o odvolaní prebehla pred snemom Smeru, ktorý je 9. decembra.

5. Štát dá nemocniciam na vyplatenie svojich dlhov stámilióny eur, poslanci odsúhlasili koncepciu ich oddlženia, s ktorou prišiel minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

6. Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou má byť v hotový v lete 2022, objednali ho koncom roka 2013 s tým, že bude hotový v júni 2017, na trase sa zosunul svah, teraz dodatkom objednali novú trasu diaľnice.

7. V Nitre v roku 2018 zatvoria závod na výrobu občianskych a platobných kariet s 370 zamestnancami, majiteľ závodu, nemecký Giesecke + Devrient, presný termín uzatvorenia fabriky nezverejnil.

8. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) nedá prenájom a lízing rušňov preveriť Útvaru hodnoty za peniaze, ako to žiadalo OĽaNO, povedal, že majú s útvarom dohodu a prenájom rušňov tam nepatrí.

9. Minister financií Peter Kažimír potvrdil kandidatúru na šéfa Euroskupiny, žiadosť si podali aj lotyšská ministerka Dana Reiznieceová-Ozolaová a jej portugalský kolega Mário Centeno, hlasovať sa bude v pondelok.

10. Bossa gangu sýkorovcov Róberta Lališa odsúdili po tretí raz na doživotie v kauze vrážd z rokov 1998 a 1999, rovnaký verdikt mu v tejto veci vymeral Špecializovaný trestný súd v roku 2016 a v apríli 2017.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

Mám pre vás takéto dva krásne grafy. Na jednom 73 percent Slovákov hovorí, že najdôležitejšou úlohou ženy je starať sa o domácnosť a rodinu. Na druhom 75 percent Slovákov hovorí, že najdôležitejšou úlohou muža je zarábať peniaze.
Toto nás radí medzi najstereotypnejšie krajiny, kde stále naplno nevyužívame potenciál vzdelaných žien a muži kvôli pocitu zlyhania, páchajú oveľa viac samovrážd ako ženy.

Citát dňa:

Theresa May, nerieš mňa, radšej sa sústreď na deštruktívny islamský terorizmus, ktorý sa prejavuje v Spojenom kráľovstve. My sme v poriadku!

Donald Trump, americký prezident na Twitteri zaútočil na britskú premiérku

Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie