Denník N

Čo čítať? 33 tipov na nové knihy

Najviac kníh vychádza na jeseň a pred Vianocami. Ako si z nich vybrať? Pomôcť môžu tipy od ľudí, ktorí veľa čítajú. Niektoré už vyšli v špeciálnych novinách kníhkupectva Artforum, v tejto prílohe k nim doplňujeme ďalšie.

Balla

spisovateľ

Toto je povinná jazda, nielen z úcty k autorovi, ale aj ku skvelému prekladateľovi Jánovi Štrasserovi, aj keď, čo sa autora týka, už roky márne čakám na čosi také silné, ako boli svojho času (2001) drsné a razantné Srdcia štyroch.

Vladimír Sorokin: Manaraga
Artforum

Šesťsto rokov trvajúca Guttenbergova epocha v novom románe jedného z najpopulárnejších ruských autorov sa končí. Začína sa epocha, kde sa knihy už nevydávajú a netlačia, uchovávajú sa už len v múzeách. A medzi bohatými snobmi sa šíri nová móda – grilovacie párty, kde sa mäso obracia na ohni z horiacich papierových kníh – papierových polenách. Nová móda tak zmení knihy na ohrozený druh zapísaný v Červenej knihe a novodobé čítanie, grilovanie a požívanie takto pripravených pokrmov na zločin.

 

Tomáš Bella

Denník N

Z poslednej a zďaleka najosobnejšej knihy Mariusza Szczygieła nebude taký hit, akým bol Gottland, ale mne sa vidí ako jeho najlepšie dielo: snaží sa vyrovnať s tragédiou vo vlastnom živote a pátrať po tom, pre čo žijú ostatní ľudia. Pri takmer každom reportérovi by bol výsledok banálny, Szczygiełovi sa nejakým zázrakom podaril zmysluplný text.

Mariusz Szczygieł: Projekt: pravda
Dokořán

Sú udalosti, ktoré vám obrátia život naruby, a chvíľu trvá, než sa s nimi vyrovnáte. Známy poľský reportér sa s takým obdobím vyrovnal pomocou slova a napísal intímnu, intenzívnu a dychberúcu knihu.

 

Jana Belišová

etnologička

Keď som vzala do ruky knihu Radosti záhradníka, povedala som si, tak toto je presne pre mňa. Milujem Hesseho a milujem záhradu. A ešte k tomu konečne niečo radostné. Ale prečo mi je potom tak bytostne smutno pri týchto radostiach? Kamarát hovorí, pozri si, kedy to píše. Veď rozmáhal sa fašizmus, vojna sa blížila, vojna bola, jedna, druhá, nemohol byť veselý. Áno, iste, toto všetko aj súkromné smútky k tomu, rozvody, sťahovania, opúšťanie milovaných miest. Ale ten smútok v poviedkach je bytostný, nadčasový, existenciálny. Kolobeh v prírode, keď krásne nové kvety vykvitnú na mŕtvolkách tých pred nimi. Kniha nás prevedie poeticky cez záhrady Hesseho života, ale má aj svoju etnobotanickú hodnotu. Ľudové názvy kvetín, ktoré dôverne poznal, ako žhavá láska alebo smrdutá pýcha. S motyčkou na pleci a vedrom v ruke, nech sa dialo naokolo čokoľvek. Možno únik? Kto sa raz zamiloval do záhrady, pochopí a stotožní sa a bude mať pocit, že tú knihu napísal on sám. Hesse miloval stromy, ktoré ho učili, že život nie je ani ťažký, ani ľahký. A že človek môže byť šťastný iba vtedy, keď netúži byť ničím iným, než tým, čím je.

Herman Hesse: Radosti záhradníka
Argo

Švajčiarsky spisovateľ, básnik a esejista nemeckého pôvodu bol náruživým pozorovateľom prírody a usilovným záhradníkom. Záhradničenie mu poskytovalo útechu a odpočinok, záhrada mu bola útočiskom a oázou pokoja.

 

Marián Bene Benkovič

rapper, básnik

Rok 2017 bude pre mňa navždy rokom, keď ma kamarát M. zoznámil so svetom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie