Denník N

Chemik: Od psychedelík závislosť nevzniká, dali by sa využiť pri liečbe depresie či na sebarozvoj

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Po desiatkach rokov odmlky sa oživuje výskum psychedelík. Podľa vedcov by sa látky dali využiť aj v terapii, pri liečbe duševných porúch či závislostí.

Deň 19. apríl 1943 vošiel do dejín ako „cyklistický deň“, no o šport nešlo.

Švajčiarsky chemik Albert Hofmann – ktorý ako prvý človek syntetizoval halucinogén LSD – toho dňa požil 250 mikrogramov psychoaktívnej látky a na bicykli sa vybral domov.

Svoje zážitky opísal v knihe LSD: Moje problémové dieťa takto: „Počas cesty sa môj stav veľmi zmenil. Všetko, čo som videl, sa kolísalo a bolo pokrútené, ako keď sa pozeráte do krivého zrkadla. Hoci mi môj asistent neskôr povedal, že sme šli celkom rýchlo, mal som pocit, že sa nemôžeme pohnúť z miesta.

… Pretože sa závraty a mdloby prejavovali veľmi ostro a nemohol som sa ďalej udržať na nohách, ľahol som si na gauč. Moje okolie sa okamžite začalo pretvárať do desivých podôb. Všetko v miestnosti vírilo a známe veci nadobudli groteskne hrozivé tvary.

… Keď som sa ráno zobudil, bol som celkom zotavený a mal som čistú hlavu, hoci som bol po fyzickej stránke stále trochu unavený. Bol som zaplavený pocitmi dobra a znovu navráteného života. Keď som neskôr odchádzal cez záhradu, na ktorej sa po jarnom daždi trblietalo slnko, všetko sa blyšťalo sviežim svetlom, ako keby bol svet stvorený znovu. Po celý deň sa moje zmysly chveli a boli mimoriadne citlivé.“

Renesancia výskumu psychedelík

Po tom, čo bola objavená molekula LSD, začali sa v 60. rokoch v Spojených štátoch psychedeliká skúmať.

Negatívom výskumu bolo, že bol zle kontrolovaný a keď sa látky v populácii masovo rozšírili, ich vedecké skúmanie sa na mnoho desaťročí úplne zastavilo.

„V súčasnosti zažívame renesanciu výskumu psychedelík. Súčasný výskum je však prísne kontrolovaný a podlieha schvaľovaniu štátnych orgánov,“ povedal chemik Martin Kuchař z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe na prednáške Od šamanizmu k liečbe duševných chorôb.

Konala sa minulý mesiac v Bratislave v Národnom centre pre popularizáciu vedy a techniky pri CVTI SR. Podujatie podporilo České centrum v Bratislave.

Psychedeliká sú látky, ktoré vyvolávajú zmeny stavov vedomia. Patrí medzi ne LSD, meskalín, havajská lesná ruža alebo psilocybín, ktorý sa nachádza v halucinogénnych hubách rodu Psilocybe, napríklad v holohlavcovi českom (lat. Psilocybe bohemica). 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie