Denník N

Režisérka filmu o pôrodoch Límová: Ženy nám hovoria omnoho horšie príbehy, ako sú vo filme

Zuzana Límová. Reprefoto – Medzi nami

Zuzana Límová pred mesiacom a pol uviedla film o pôrodoch Medzi nami. Nemocnica chcela film zastaviť, po uvedení prišli aj vyhrážky.

Pred mesiacom a pol ste uviedli film o pôrodoch Medzi nami. Aký bol ten mesiac a pol pre vás?

Extrémne rýchly a stresujúci. Ale priniesol aj veľmi veľa pozitívnych reakcií zo Slovenska aj zahraničia, a to nám pomohlo toto náročné obdobie ustáť.

Kto film pochválil?

Náš štáb aj občianske združenia, s ktorými spolupracujeme, dostali od množstva žien reakcie, že film im dodal odvahu, aby hovorili o svojich príbehoch. Často napísali, že to je prvýkrát, čo svoju skúsenosť zdieľajú. Pre ženy, ktoré boli doteraz umlčiavané s tým, že z pôrodu robia príliš veľkú drámu, že sú hysterické a mali by byť ticho, to bolo veľmi oslobodzujúce. To je podľa mňa širší vplyv filmu – konečne sa začalo verejne hovoriť o tom, s akými skúsenosťami mnohí rodičia opúšťajú pôrodnice. Aj zo zahraničia máme pozitívne ohlasy, film uvedú v Česku, v Chorvátsku, v Taliansku, kontaktovali nás americkí študenti pôrodnej asistencie, ktorí si chcú dokument pozrieť. Film sa vo svete distribuuje sám tým, že má univerzálnu tému.

Aké sú reakcie lekárov a zdravotníkov?

Niektoré zdravotníčky a zdravotníci nám povedali, že sú veľmi radi, že film zobrazuje každodennú realitu, s ktorou sa potýkajú. Väčšinou sa však báli hovoriť verejne. Na jednom z premietaní bol aj lekár Viliam Lokša, ktorý 27 rokov pôsobí v pôrodnici v Hainburgu. Mrzelo ho, že sa odvtedy, čo odišiel zo Slovenska, takmer nič nezmenilo. Na druhej strane nám chodili nepríjemné e-maily a správy. Ale asi je to súčasť tej Pandorinej skrinky, ktorú sme otvorili.

Čo znamená nepríjemné e-maily?

Boli to anonymné správy, aj urážlivé maily od konkrétnych zamestnancov nemocnice.

Išlo o zdravotníkov, ktorí boli vo filme?

Áno. Ale nechcem o tom konkrétne hovoriť. Keď niekto svojím neprofesionálnym, neslušným prístupom strhne celú verejnú diskusiu na seba, tak sa potom nehovorí o tom podstatnom. To sa dialo aj po tlačovej konferencii nemocnice, ktorá sa zvrtla na osočovanie a útoky namiesto toho, aby sa riešili konkrétne problémy v pôrodníctve.

Hovoril s vami niekto z ministerstva zdravotníctva?

Nekomunikovali s nami. Neviem, či je na to dôvod, lebo my nie sme expertky v oblasti pôrodníctva, sme filmárky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pôrody

Teraz najčítanejšie