Denník N

Otvorili diaľnicu pri Žiline, skráti cestu na sever o 4 minúty

Zdroj – NDS
Zdroj – NDS

Aktualizované – 13:56. Nová 4-kilometrová diaľnica ako jediná z plánov druhej Ficovej vlády nemeškala, no je najdrahšia. Celá vedie po mostoch a v tuneli.

Šoféri môžu od soboty jazdiť po novom severozápadnom obchvate Žiliny smerom na Kysuce. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odovzdala 4,25-kilometrový úsek D3 Žilina, Strážov – Brodno.

Oproti dnešnej trase ušetria vodiči smerujúci na sever skoro 4 minúty, uvádza na webe NDS.

„Je to dobrá správa pre obyvateľov regiónu, ktorým sa bude ľahšie dýchať a hlavne jazdiť. Zároveň sme doplnili ďalší kúsok v mozaike nášho cieľa, ktorým je európsky koridor smerom na sever,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Slávnostné otvorenie naplánovalo ministerstvo dopravy na 11. hodinu. Nakoniec však diaľnicu otvorili pre šoférov definitívne až pred až takmer pred pol piatou.

Čakalo sa na súhlas prezídia policajného zboru, ktorý kontroloval stav diaľnice. Termíny zrejme oddialilo odpratávanie snehu z okraja cesty.

Ministerstvo sľubuje, že nový diaľničný úsek zároveň odľahčí dopravnú situáciu v meste.

NDS odovzdala do užívania úsek D3 Žilina, Strážov – Brodno

 

Naliehavejšie úseky sa len plánujú

Na juhu od Žiliny zostáva D1 smerom na Martin rozostavaná. Skôr ako v roku 2020 nebude kompletne hotová po Martin.

Dostavaný úsek pri Žiline je súčasť budúcej D3 až do Poľska. Tá má pomôcť regiónu Kysúc, kde sú dopravné intenzity a chýbajúce diaľnice takou témou, že tam aktivisti organizujú pravidelné protestné blokády. Je to aj jedna z príčin, pre ktoré v župných voľbách prepadol doterajší župan Juraj Blanár zo Smeru.

Naliehavejšie chýbajú úseky D3, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Drahé a meškajúce diaľnice

Teraz najčítanejšie