Denník N

Vďaka premiérovi už viem, že zvarok nie je polievka zo zvyškov (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Korda, Bezák a Michalič píšu o udalostiach, prešľapoch a podcenených udalostiach týždňa.

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Fica k zmrazovaniu platov poslancov vedie číry populizmus, poslancov k rozmrazovaniu chamtivosť. Sofiina voľba po slovensky. Zaujímavé je na tom azda len to, že je to tuším prvá a jediná téma v aktuálnej NR SR, kde sa poddaní (vrátane koaličných „partnerov“) dokázali postaviť proti svojmu pánovi. Žeby v duchu príslovia: keď kocúr nie je doma, myši majú hody? Ale zaujímavejšie je iné: to naozaj nikomu neprekáža to bohapusté rovnostárstvo v poslaneckých platoch? Že tých istých cca 3500 eur dostávajú a o tisícku viac chcú aj tí poslanci, o ktorých celé roky nikto ani netuší, že sú v parlamente, a ktorých jedinou kvalifikáciou je v určený čas stlačiť správne tlačidlo?

Prešľap týždňa

Spôsob, akým Kotleba odovzdáva stredoslovenskú župu novému županovi, je v plnom súlade s tým, ako v nej bašoval – prvé, čo by mal Ján Lunter po svojom nástupe urobiť, je dôsledná deratizácia župných priestorov. Pre istotu by mal zavolať aj pyrotechnikov.

Podcenená udalosť

Autá so súčiastkami, na výrobe ktorých sa podieľal premiér Fico v nočnej zmene z 25. na 26. novembra, by sa mali predávať v limitovanej edícii. Či s príplatkom, alebo so zľavou, to už nechajme na predajcov, ale určite by mali byť výrazne označené, aby sa im záujemca o nové auto mohol vyhnúť.

 Citát týždňa

„Nedostal som žiadnu výhradu k môjmu prejavu,“ povedal Danko v relácii RTVS O 5 minút 12 na tému svojho vystúpenia v ruskej dume. Že sa mu zvykne prihodiť čosi, čo sa odborne nazýva akatafázia, na to sme si už zvykli. Ale žeby aj surditas a caecitudo?

 

Sergej Michalič, politický konzultant

Udalosť týždňa

Najnovšie prieskumy potvrdzujú, že Smer zostáva suverénne najsilnejšou politickou stranou, ale signalizujú, že všetky tri strany vládnej koalície zaznamenali po voľbách do VÚC zrejme reálny mierny odlev podpory a vládu v tejto zostave by už nezložili. (Aj preto, lebo pôvodný štvrtý partner do súčasnej parlamentnej väčšiny medzičasom vysublimoval.)

Nebola by to pre ne žiadna tragédia, ak by si takúto situáciu (pokles podpory voličov) zhruba v polovici volebného obdobia privodili nejakými ťažšie stráviteľnými politikami, ktoré povedzme prinesú úrodu neskôr. Lenže ich problém znie inak: žiadne politiky nemajú, nerozbehli, doteraz nepredviedli dokopy nič, a ani jeden z troch koaličných lídrov nepôsobí, že by mal akýkoľvek plán, ideu, energiu, ako z toho von, premiéra nevynímajúc.

O ňom niektorí šíria, že ide o geniálneho stratéga a všemocného režiséra s presne vyrátanými krokmi za tri rohy. Je to však len mýtus, na ktorý neexistujú žiadne dôkazy. Zato sa dajú nájsť v jeho skvelej kariére hrubé strategické chyby: napríklad nerozhodnosť voči SNS v jeho prvej koaličnej vláde (úplne zničím? alebo nechám žiť, aby som mal do partie po voľbách?), nepochopiteľne priskorá škandalizácia SDKÚ pred voľbami 2010 (takže SDKÚ stihla vymeniť volebného lídra a zostaviť vládu), alebo nepríčetná antikampaň v prezidentskej voľbe 2014.

Najdlhšie slúžiaci slovenský premiér je síce výnimočný politik s mimoriadne vyvinutou intuíciou na momentálne nálady publika, skvelý komunikátor obklopený početným tímom prvoplánového píár na dennej báze, ktoré on zvláda ľavou zadnou na prvotriednej úrovni, a aj zručný správca moci.

Lenže v skutočnosti improvizátor sotva na taktickej úrovni, a až teraz sa mu komplikácie zložili tak, že po prvýkrát za svoju skvelú kariéru musí otestovať mozgové centrum strategického rozmýšľania. Azda nás do konca volebného obdobia čaká aj niečo lepšie, ako len vleklé, smutné, alebo väčšinou úporné obdobie, aké táto koalícia začala predvádzať najmenej od leta.

Citát týždňa

„Podľa aktuálnej novely majú platy ústavných činiteľov zostať zmrazené aj v roku 2018. Štát by tak mal v budúcom roku ušetriť 4,1 milióna eur. Tento krok má pomôcť aj k postupnému znižovaniu deficitu a dosiahnutiu vyrovnaného rozpočtu.“ topky.sk

 

Eugen Korda, novinár, .týždeň

Udalosť týždňa

Dnes za udalosť týždňa neoznačím hrozby Roberta Fica, že je kvôli platom ochotný riskovať pád svojej vlády. Jednoducho preto, že to nemyslel ani sekundu vážne. Pre mňa je negatívnou udalosťou rozhodnutie Katolíckej univerzity v Ružomberku udeliť akademický titul Milanovi Fiľovi. Hovorí sa, že Boh má s nami nejaký skrytý zámer, v tomto prípade však ani netuším, o čo mu môže ísť. Faktom je, že titul pravdepodobne dostane za finančné dary, ktoré poukázal na univerzitný účet. Na jednej strane je to chvályhodný krok, na druhej strane sa treba pýtať, prečo nie je ochotný zaplatiť aj veľkej skupine ľudí, ktorí sa už celé roky márne domáhajú svojich práv.

Prešľap týždňa

V Bratislave nasnežilo zopár centimetrov snehu, a tak ako vždy aj tentoraz skolabovala doprava. Niektorí šoféri trolejbusov dokonca vraj žiadali cestujúcich, aby ich do kopca potlačili. Ink vraj budú stáť. Na druhý deň zrejme práve táto udalosť tak „vystrašila“ poslancov, že si napriek slnečnej oblohe odhlasovali skoré ukončenie schôdze, aby sa v pohode dostali domov. Z toho je úplne jasné, že nad mysľami ctihodných zákonodarcov vládne počasie, ale hlavne ich sebecké záujmy.

 

Braňo Bezák, copywriter, hudobník

Udalosť týždňa

Nájdu sa deštruisti, čo tvrdia, že politici nerobia nič pre občanov. Nie je to pravda. Vďaka pracovnej aktivite nášho premiéra som bohatší. Presnejšie, mám bohatšiu slovnú zásobu. Už viem, že zvarok nie je polievka zo zvyškov ani postavička z ovčiarskej mytológie. A tipujem, že vďaka našej politickej triede dôjde aj k zmene v slovenskej frazeológii. Slovné spojenie: „mlátiť prázdnu slamu“ nahradíme spojením: „mraziť poslanecké platy“. Význam je totiž rovnaký.

Prešľap týždňa

Katolícka univerzita v Ružomberku udelila čestný doktorát Milanovi Fiľovi. Túto poctu si zaslúžil tým, že dal univerzite veľa peňazí. Predaj doktorátov možno chápať ako svojský príspevok katolíckych akademikov k päťstoročnici Lutherovho boja proti predaju odpustkov.

Citát týždňa

„Pravda začíná tam, kde končí signál České televize,“ povedal v rozhovore pre časopis Respekt nový predseda bezpečnostného výboru českého parlamentu Radek Koten, zvolený za Okamurovu SPD. Koten šíril na sociálnych sieťach hoaxy a poplašné správy z dezinformačných webov.

 

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

A zase Radičová a dôvera vláde, tentoraz nie z úst premiéra, ale novinárov. Reagujem, lebo sme svedkami napĺňania teoretickej poučky: najprv sa čin stane, vzápätí ho dezinterpretujú, prekrútia novinári. Pretože neinformujú, ale robia a tvoria ideologizmy. Najemotívnejšie opisujú udalosti tí, ktorí pri žiadnej aktívne neboli. To sme sa zase raz nestačili čudovať, čo takí zainteresovaní, neznalí a nezúčastnení vedia. Nehovorím o novinároch, ktorí sa zúčastňujú samitov EÚ. Hovorím o tých, ktorí tam neboli, o to viac komentujú, píšu, zvestujú a urážajú hlava-nehlava. Hanba nie je tomu, kto niesol zodpovednosť a prijal rozhodnutia, so všetkými mocenskými dôsledkami, ale tomu, kto bez elementárnej znalosti o zásadnom rozhodnutí nehanebne a nezodpovedne píše.

Vláda či premiér tu nie sú preto, aby sa za každú cenu udržali. Vláda a premiér sú tu preto, aby riešili problémy občanov a zlepšovali ich životné podmienky. Zadanie v rokoch 2010 – 11 bolo jednoznačné – zastaviť krízu, riešiť deficit, vysokú nezamestnanosť a ekonomický úpadok. V kľúčových veciach, ako postupovať, aké spoločné nástroje v rámci eurozóny zvoliť, sme v koalícii nedospeli k dohode. Spor o rozdielnej stratégii bol a je regulárny. O to viac, že sme hľadali východiská z najhlbšej krízy za ostatných 100 rokov. Kto len trochu zorientovaný si dovolí bohorovne tvrdiť, že „Radičová s hanbou popravila vlastnú vládu“? Rovnako by takáto veta nebola pravdivá v znení „Sulík s hanbou popravil vlastnú vládu“. Pre spoločné nástroje zvládnutia krízy, ktorých súčasťou bol tzv. euroval, boli a sú argumenty za a proti. Podstatný však je postoj zúčastnených k mocenskej politike. Pre žiadnu zo zúčastnených strán nebolo prioritné udržanie moci, ale presvedčenie, ktoré riešenie bude pre Slovensko prospešnejšie. Ktoré rozhodnutie bude znamenať menšie riziko. Obe stratégie neboli súbežne realizovateľné. Rozhodnutie bolo ťažké, ale nevyhnutné. Našťastie, Slovensko so svojou otvorenou ekonomikou vďaka oživeniu európskej ekonomiky prekonalo desivú makroekonomickú situáciu.

Sloboda slova neznamená prekrúcanie faktov. S odstupom piatich rokov podsúvať verejnosti beletrizáciu udalostí z roku 2011 je nehodné politických komentátorov, a najmä nezodpovedné. Neponúkala som demisiu „pri kauze akejsi budovy daňového riaditeľstva“ – túto lož vypustil jeden novinár a vidím, že ju niektorí opakujú. Úvaha o odchode z SDKÚ-DS nie je hrozba demisie vlády. No a kto chce stále ventilovať svoje negatívne vášne, svoj odpor k mojej osobe, tam žiadny racionálny argument nepomôže. Znesiem to.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie