Denník N

Niektorí vysokoškoláci si plietli erotické iskrenie so súhlasom na sex

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Sexuálne násilie sa medzi vysokoškolskými študentmi vyskytuje častejšie než akýkoľvek iný typ kriminality, uvádzajú autori v novej štúdii.

Časť vysokoškolákov na americkej univerzite si myslela, že ak to medzi nimi a ich spolužiačkou iskrilo, znamenalo to súhlas k pohlavnému styku aj v prípade, že ho žena kategoricky odmietla.

Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorá vyšla minulý mesiac v časopise Journal of Interpersonal Violence.

Vydanie článku zhodou okolností koliduje s iniciatívnou #metoo, vďaka ktorej mnohé ženy prehovorili o tom, že sa stali obeťami sexuálnych útokov mužov.

„Nepokračujme“

Autori novej štúdie vysokoškolákom povedali, aby si predstavili nasledujúci hypotetický scenár: Práve ste strávili večer s Amy, dievčaťom, ktoré sa vám naozaj páči. Už niekoľko týždňov spolu randíte. Má krátke tričko a blúzu, ktorá zvýrazňuje jej prsia. Viete, že Amy sa v minulosti stretla s niekoľkými chlapcami, aby s nimi mala sex na jednu noc.

Po večeri ju pozvete k sebe, aby ste mali súkromie. Po chvíli rozprávania sa začnete bozkávať. Po niekoľkých minútach ste naozaj vzrušený a Amy začnete hladiť pod blúzou. Vtedy Amy povie: „Nepokračujme“. 

Efekt verbálneho odmietnutia

Vysokoškolákov, ktorí sa na experimente zúčastnili, rozdelili do viacerých skupín podľa toho, či žena vyjadrila nesúhlas s pokračovaním v sexuálnej aktivite slovne, správaním (bez slov), alebo kombináciou oboch.

„Zistili sme,“ píšu autori v štúdii, „že keď žena odmietla mužov verbálne, malo to na nich najväčší vplyv.“

Autori štúdie tiež zistili, že muži si niekedy mylne vysvetľovali sexuálne správanie v minulosti ako súhlas k intimite v budúcnosti, a to aj v prípadoch, že žena protestovala.

Mačistické presvedčenia

Akceptácia presvedčení typu „ak žena hovorí nie sexu, v skutočnosti myslí áno“ a súhlas s mačistickými názormi, ktoré normalizovali agresiu ako prejav mužskosti a schvaľovali necitlivé a bezohľadné sexuálne správanie, sa u mužov zvyšovali, ak ženy vyjadrovali nesúhlas so správaním partnera neverbálne (v porovnaní s verbálnym odmietnutím).

„Naše výsledky tiež naznačujú, že niektorí muži sa úprimne snažili zistiť, či žena s ich správaním súhlasí, no spoliehali sa pritom na pochybné postupy, ako sa v situácii vyznať,“ uvádzajú autori v štúdii.

Sociálny dozor

Výskumníci v práci upozorňujú, že sexuálne násilie sa medzi vysokoškolskými študentmi vyskytuje častejšie než akýkoľvek iný typ kriminality.

Na záver dodajme, že v roku 2014 vyšiel prieskum, v ktorom sa vysokoškolákov pýtali, či by prinútili ženu k tomu, aby s nimi mala sex, ak by sa na ich prečin neprišlo.

Zhruba tretina z nich odpovedala, že áno. V druhej variante prieskumu, ktorý obsahoval slovo „znásilniť“, kleslo percento mužov, ktorí vypovedali, že by za uvedených okolností ženu znásilnili, na 14 percent.

Uvedený výskum ukazuje, akú dôležitú rolu plní v spoločnosti sociálny dozor. Ak si myslíme, že na naše správanie nikto nedozerá, prebúdza sa to naj/horšie v nás.

Dostupné z: https://doi.org/10.1177/0886260517738777

Človek

Teraz najčítanejšie