Denník N

Harabinove výstupy v Slobodnom vysielači si všimol špeciálny prokurátor aj Žitňanská

Dušan Kováčik podal na Štefana Harabina trestné oznámenie. Skončilo sa to podnetom pre Súdnu radu, na ktorú sa pre jeho mediálne výstupy obrátila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Keď sa vo februári rozhodol sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin spolupracovať so Slobodným vysielačom, spropagoval to aj na sociálnej sieti. Jeho relácia S Harabinom o práve však mala nakoniec dohru, akú asi nečakal. Rovnako ako vyjadrenia v relácii Informačná vojna.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik už v marci, teda krátko po ich prezentácii, podal trestné oznámenie. Prečo to takto riešil? „Vzhľadom na výroky, ktoré odzneli vo vysielaní, z ktorých vyplývalo podozrenie zo spáchania trestného činu,“ odpovedal Kováčik na otázku.

Trestné oznámenie podával priamo na Harabina, pričom sa domnieval, že sa dopustil zneužitia právomoci verejného činiteľa. Nepozdávalo sa mu, že niekdajší prvý muž justície spochybňuje nezávislosť súdnictva a hovorí o živých sporoch, ktoré na súdoch nie sú ešte ukončené.

Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Harabin bol informáciou o trestnom oznámení prekvapený. O žiadnom vraj nevedel a nikdy nebol v tejto súvislosti ani vypovedať.

„Nie ja, ale Kováčik by mal byť trestne stíhaný,“ bola jeho reakcia. Ak by ho vraj stíhali, bolo by to v rozpore s právom na slobodu prejavu, reagoval Harabin. Rovnako argumentuje aj pre prípad, že by sa jeho mediálne excesy skončili disciplinárnym návrhom.

Zasiahla prokuratúra a spis skončil na Súdnej rade

Bývalý šéf Súdnej rady aj Najvyššieho súdu si zatiaľ môže vydýchnuť, pretože žiadne stíhanie mu nateraz nehrozí. Kováčikovým oznámením sa síce zaoberala Národná kriminálna agentúra a vyšetrovateľ aj vydal uznesenie o začatí trestného stíhania, avšak na pokyn krajského prokurátora v Trenčíne je všetko inak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Štefan Harabin

Teraz najčítanejšie