Miss Rusko ďakuje Putinovi za to, že u nich neobťažujú ženy. 14-tisíc ročne ich zomrie pri domácom násilí

Kremeľ síce naoko podporuje starostlivo vybrané a neškodné feministické projekty, ale v skutočnosti postavenie žien limituje konzervatívna ideológia.

Polina Popovová. Foto – twitterový účet Poliny Popovovej

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Hovoriť o sexuálnom obťažovaní a domácom násilí je v Rusku tabu, hoci je pomerne rozšírené a aj akceptované. Ruské médiá sa smejú z kampane metoo, ideológ Kremľa a zároveň televízny moderátor Dmitrij Kiseľov si myslí, že v Amerike sa už „nebude sexovať“ a Harvey Weinstein je obeťou sprisahania. Ruská účastníčka Miss Universe tvrdí, že vďaka prezidentovi Putinovi sa niečo také ako v Amerike a aj inde nemôže u nich doma stať, a jej kolegyňa ju doplní, že ak si žena udržuje odstup, nič jej nehrozí.

V mainstreamových ruských médiách zobrazujú feministky ako ženy, s ktorými Rusky nechcú nič mať, ktorých ideológia je prehnaná, radikálna, importovaná Západom a úplne v rozpore s ruskou patriarchálnou tradíciou. A hoci feministické hnutie v Rusku má mnoho odtieňov a hovorí o témach ako domáce násilie, rozdiely v mzdách, sociálne problémy osamelých žien s deťmi, vraždy zo cti na severnom Kaukaze a podobne, aj zásluhou najsledovanejších médií sa zúžilo na kontroverznú skupinu Pussy Riot.

Feminizmus áno, ale po našom

„Väčšina žien v Rusku sa od feminizmu dištancuje. Pre ne sú feministky tie, čo stoja na ulici s transparentmi a protestujú,“ povedala Irina Izotovová, ktorá paradoxne organizovala prvý feministický festival v Rusku.

Na tomto podujatí podporovanom Kremľom sa podľa Rádia Slobodná Európa nemohla recitovať poézia o ženách, čo sa postavili násilníkovi, zakázali účasť ženy z LGBT komunity, ale zato tam stál stánok so softpornom, ženám ponúkali prednášky „sexuálnych guru“ a objavili sa tam aj diskusie na tému Horor genderovej ideológie: prečo ruská spoločnosť považuje feminizmus za nepriateľa? Túto diskusiu viedol nacionalista blízky Kremľu, známy trollovaním feministiek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |