Denník N

Miss Rusko ďakuje Putinovi za to, že u nich neobťažujú ženy. 14-tisíc ročne ich zomrie pri domácom násilí

Polina Popovová. Foto - twitterový účet Poliny Popovovej
Polina Popovová. Foto – twitterový účet Poliny Popovovej

Kremeľ síce naoko podporuje starostlivo vybrané a neškodné feministické projekty, ale v skutočnosti postavenie žien limituje konzervatívna ideológia.

Hovoriť o sexuálnom obťažovaní a domácom násilí je v Rusku tabu, hoci je pomerne rozšírené a aj akceptované. Ruské médiá sa smejú z kampane metoo, ideológ Kremľa a zároveň televízny moderátor Dmitrij Kiseľov si myslí, že v Amerike sa už „nebude sexovať“ a Harvey Weinstein je obeťou sprisahania. Ruská účastníčka Miss Universe tvrdí, že vďaka prezidentovi Putinovi sa niečo také ako v Amerike a aj inde nemôže u nich doma stať, a jej kolegyňa ju doplní, že ak si žena udržuje odstup, nič jej nehrozí.

V mainstreamových ruských médiách zobrazujú feministky ako ženy, s ktorými Rusky nechcú nič mať, ktorých ideológia je prehnaná, radikálna, importovaná Západom a úplne v rozpore s ruskou patriarchálnou tradíciou. A hoci feministické hnutie v Rusku má mnoho odtieňov a hovorí o témach ako domáce násilie, rozdiely v mzdách, sociálne problémy osamelých žien s deťmi, vraždy zo cti na severnom Kaukaze a podobne, aj zásluhou najsledovanejších médií sa zúžilo na kontroverznú skupinu Pussy Riot.

Feminizmus áno, ale po našom

„Väčšina žien v Rusku sa od feminizmu dištancuje. Pre ne sú feministky tie, čo stoja na ulici s transparentmi a protestujú,“ povedala Irina Izotovová, ktorá paradoxne organizovala prvý feministický festival v Rusku.

Na tomto podujatí podporovanom Kremľom sa podľa Rádia Slobodná Európa nemohla recitovať poézia o ženách, čo sa postavili násilníkovi, zakázali účasť ženy z LGBT komunity, ale zato tam stál stánok so softpornom, ženám ponúkali prednášky „sexuálnych guru“ a objavili sa tam aj diskusie na tému Horor genderovej ideológie: prečo ruská spoločnosť považuje feminizmus za nepriateľa? Túto diskusiu viedol nacionalista blízky Kremľu, známy trollovaním feministiek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie