Denník N

Newsfilter: Kým Bugár vychovával Fica, Matovič sa vŕtal v otvorenej rane

Koaliční partneri Béla Bugár a Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Koaliční partneri Béla Bugár a Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico si vyrába problémy sám. 2. Putin na Slovensku smútil za starým režimom. 3. Lunter si k sebe na úrad syna nevezme + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status víkendu.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti víkendu vybral a komentoval Roman Pataj

1. Fico si vyrába problémy sám

Robert Fico má po víkende dva problémy. Oba si vyrobil sám, no ak zachová pokoj, poľahky ich aj rýchlo vyrieši. Spoločné majú ešte niečo. A to, že ich spája Most-Híd a očividne nahnevaný Béla Bugár.

Most vyhlásil neposlušnosť

Vážnejšie pôsobí téma zmrazovania platov ústavných činiteľov. Fico na ňom trvá, ale Most-Híd sa mu na svojej sobotňajšej republikovej rade vzoprel a jeho riešenie odmietol. Platy do konca roka zmraziť odmietol. Ďalší vývoj sa dá očakávať v utorok, keď by sa mali Bugár a Fico stretnúť.

Situáciu veľmi skomplikovala hysterická reakcia predsedu Smeru. Keď parlament – vrátane veľkej časti koaličných poslancov – každoročné zmrazovanie odmietol, Fico z Afriky poslancom odkázal, že ak sa do konca decembra neopravia, je ochotný dať hlasovať o dôvere vláde. Z banálnej témy tak urobil najvyššiu politiku.

Čo bugárovci nechcú

Aby mu parlament vyhovel, musel by porušiť legislatívne pravidlá a mzdy politikom zmraziť napríklad nepriamou novelou cez nijako nesúvisiaci zákon. Fico de facto parlamentu odkázal, že práve takto to treba urobiť. Iné spôsoby, ako vec stihnúť do konca decembra, sú totiž ešte divokejšie. Poučený poslanecký klub Smeru už v piatok oznámil, že je ochotný ponížiť sa a svojmu šéfovi vyhovieť.

Most-Híd sa však v sobotu definitívne odmietol pridať. „Nikto nemôže prikázať parlamentu – buď toto urobíte, alebo to spojím s hlasovaním o dôvere vláde. To nie. Práve preto zmrazovanie platov nemôže prejsť. Musí dôjsť k niečomu inému,“ vyhlásil Béla Bugár.

Čo sa bude diať

Na prvý pohľad situácia vyzerá dramaticky. Most odmietol Ficovu podmienku a teraz by mal byť na rade premiér s iniciovaním hlasovania o dôvere vláde. Bugár však z vlády nechce, je príliš skúsený politik a má v strane príliš dobrých právnikov, aby spolu nevymysleli riešenie, ktoré všetkých uspokojí.

Most svoj návrh riešenia síce verejnosti predstaví do konca roka, ale už dnes je veľmi pravdepodobné, že jeho súčasťou bude aj nejaké zvýšenie platov. Lenže také symbolické, že sa ani len nepriblíži k hranici tisíc eur, o koľko by inak mzdy poslancov bez zmrazenia poskočili.

Je pravdepodobné, že Smer bude prinajmenšom do utorkového stretnutia zmierlivý. Bugár na ňom Ficovi poreferuje o svojom návrhu. Od Smeru by bolo nezmyselné, keby dovtedy akokoľvek situáciu špičkoval. Tomu zodpovedá aj víkendové stanovisko Erika Tomáša, ktoré síce hovorí o zmrazovaní, ale bez vyrábania zbytočnej drámy. Všetci v koalícii sa zjavne budú chcieť dohodnúť.

Matovič robí to, čo mu ide najlepšie, robí zle koalícii

Prekaziť sa im to snaží najmä Igor Matovič, ktorý už populisticky tému preberá a na každého okolo, kto je ochotný sa o platoch baviť, ukazuje, aký je chamtivý. Túto pózu mu veľmi uľahčil práve Fico tým, že sa vyhrážal hlasovaním o dôvere. Obaja tým trestuhodne obmedzujú priestor na zmysluplnú diskusiu o téme, ktorú objektívne treba vyriešiť.

(Ne)prípad Jankovská

Druhý Ficov problém s Mostom je starší. Bugárovci cez víkend zopakovali, že nominácia Moniky Jankovskej (Smer) do Súdnej rady by šla proti programovému vyhláseniu vlády. To hovorí o posilňovaní nezávislosti súdov. Inštalácia Jankovskej by podľa bugárovcov znamenala nielen demisiu Lucie Žitňanskej, ale pri takto postavenej téme aj vážnu koaličnú krízu.

Je záhada, prečo Smer nápad s neznámou štátnou tajomníčkou Jankovskou už dávno nepustil k vode. No je len otázkou času, kedy tak konečne urobí.

2. Putin na Slovensku smútil za starým režimom

V novembri na výročie začatia Nežnej revolúcie sa v Košiciach stretla skupina komunistov. Zišli sa tam na „protestnom zhromaždení pri príležitosti 28. výročia novembrového prevratu v ČSSR a 100. výročia VOSR“. Na letáku záujemcov vyzývali, aby prišli „vyjadriť svoju nespokojnosť s výsledkami 28 rokov vlády ‚štandardných‘ strán a politikov…“

Keď sa iná skupina ľudí s podobným vzťahom k demokracii stretáva 14. marca, vravíme im extrémisti. Keby ich svojou účasťou podporil veľvyslanec akejkoľvek krajiny, bol by z toho diplomatický škandál. Keď na akciu komunistov spochybňujúcu súčasný demokratický režim a oslavujúcu totalitu príde ruský diplomat, nič sa nedeje a slovenské ministerstvo zahraničia odkazuje, že „nedisponuje“ informáciami.

Tým diplomatom bol atašé ruského veľvyslanectva na Slovensku Nikita Griščenko, ktorý do Košíc prišiel položiť veniec. Oficiálne k pamätníku sovietskych vojakov. Neoficiálne mu aj z verejnej pozvánky muselo byť jasné, že ide na akciu, ktorá de facto spochybňuje ústavný poriadok štátu, na ktorého území pôsobí.

Ruská diplomacia u nás pritom určite netrpí nedostatkom kvalitných informácií. Bezpochyby jej neuniklo napríklad to, že organizátorom protestu bol bývalý zamestnanec ŠtB Peter Nišponský, ktorý vedie košickú KSS. Pred rokom 1989 pracoval napríklad v sledovačke, ktorá dozerala na nepriateľov komunistického režimu. No a s takýmto materiálom tu Putinovi ľudia pracujú. Výhovorky o tom, že vence chodia klásť bežne, si môžu nechať pre svoje „alternatívne“ médiá.

Putinovo Rusko je jednoducho nepriateľom demokracie a slobody a ani sa to nesnaží tajiť. Putinov atašé by si také niečo netrúfol spraviť, keby to nebolo v súlade s politikou jeho najvyššieho šéfa.

3. Lunter si poskladal poslanecký klub, syna k sebe na úrad nevezme

Nový banskobystrický župan nebude mať v krajskom zastupiteľstve jasnú väčšinu, ale podarilo sa mu vytvoriť najväčší klub. Zatiaľ má istých 20 poslancov, môžu pribudnúť ešte dvaja.

Na pohodlnú väčšinu v 49-člennom zbore mu to stačiť nebude. No politika v krajoch nie je tak prísne stranícky rozdelená ako na celoštátnej úrovni a je reálne, že Lunterovi sa môže dariť získavať pre jednotlivé kroky ad hoc podporu. Navyše, Kotleba vládol štyri roky bez toho, aby mal v zastupiteľstve čo len jedného človeka.

Lunter zatiaľ získlal podporu nezávislých, pravicovej koalície a Mosta-Hídu. Počas hlasovaní sa bude snažiť získavať súhlas aj v kluboch Smeru či SMK. Prvé rokovanie takto zloženého zastupiteľstva bude v pondelok v Rimavskej Sobote.

Vyhli sa chybe

Okrem Jána Luntera v novembrových voľbách uspel aj jeho syn Ondrej, ktorý sa stal krajským poslancom. Nový župan uvažoval, že si ho vezme k sebe buď ako vicežupana, alebo vedúceho úradu. Našťastie, zostalo len pri úvahách. Nešlo by síce o nič protizákonné, ale keďže politika sa rozhoduje na symboloch, tento by proti nemu súperi určite využili. Ondrej Lunter je veľmi schopný začínajúci politik, ale z tohto ohľadu by bola jeho prítomnosť pri otcovi zbytočnou chybou.

Rokovania o budúcich vicežupanoch sa ešte neskončili. Jedným by mohol byť primátor Hriňovej Stanislav Horník, ktorý pomáhal Lunterovi so skladaním klubu.

Horník vraví, že ideálny počet vicežupanov je dvaja. Lenže jedného by chcela SMK (i Most-Híd) za podporu maďarských voličov na juhu a ďalšieho Smer, ktorý dal predtým najavo nevôľu s Lunterom mladším.

Lunter nebude chcieť problémy, vicežupani teda môžu byť až traja.

Jednou vetou:

4. Most-Híd sa v tomto volebnom období nepokúsi zmeniť zákon o štátnom občianstve, ktorý pripravuje o slovenský pas občanov Slovenska po prijatí občianstva iného štátu, v minulosti strana zákon napadla na Ústavnom súde.

5. Zamestnávatelia na sobotnej tripartite odmietli vyššie príplatky za noc, sviatky a víkendy, s vládou a odborármi však budú ďalej rokovať.

6. Ministerka školstva Martina Lubyová chce dohodnúť ďalšie zvýšenie platov učiteľov od septembra 2018, školskí odborári nevylučujú aj štrajk, no o platoch chcú ešte rokovať.

7. Dosluhujúci bratislavský župan Pavol Frešo sa stane externým poradcom vedenia kraja, potvrdil to novozvolený župan Juraj Droba, ktorý sa úradu ujme v pondelok.

8. Ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) budú odvolávať v utorok, mimoriadnu schôdzu zvolal jej predseda Andrej Danko (SNS), iniciovala ju opozícia.

9. Železnice chystajú nové osobné vlaky zo Senca, potiahnu ich až do Petržalky, z vlaku by sa mohol prvýkrát stať nový druh bratislavskej MHD, ktorý budú môcť využiť aj niektorí ľudia dochádzajúci z Petržalky do mesta.

10. Harabinove mediálne výstupy si všimli špeciálny prokurátor aj ministerka spravodlivosti, Dušan Kováčik podal na Harabina trestné oznámenie, skončilo sa to podnetom pre Súdnu radu.

Zaujímavé články:

Peter Morvay o Bugárovom odpore. (dennikn.sk)

Dag Daniš o Bugárovom odpore. (aktuality.sk)

Peter Tkačenko o absurdnosti vládnej krízy. (sme.sk)

Štefan Hríb o Ficovom páde. (tyzden.sk)

Status víkendu:

Považskobystričan pozoruje bratislavský dopravný kolaps: Problém nespočíva v tom, že napadlo 5 cm snehu a „dolniaci“ to nevedia zvládnuť. Problém vychádza z toho, že napadne 5 cm snehu a niekoľko tisíc ľudí sa rozhodne, že si namiesto čižiem a kabáta obujú a oblečú osobný automobil.

Citát víkendu:

„Začínam si myslieť, že je najlepšie v politike nič nerobiť. Minulý rok kritika niektorých poslancov a aj médií bola taká nežiaduca, že sme rozmýšľali, či trhy urobiť, alebo nie.“

Andrej Danko, predseda parlamentu (SNS), otvoril vianočné trhy na Bratislavskom hrade

Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie