Newsfilter: Kým Bugár vychovával Fica, Matovič sa vŕtal v otvorenej rane

1. Fico si vyrába problémy sám. 2. Putin na Slovensku smútil za starým režimom. 3. Lunter si k sebe na úrad syna nevezme + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status víkendu.

Koaliční partneri Béla Bugár a Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Roman Pataj

1. Fico si vyrába problémy sám

Robert Fico má po víkende dva problémy. Oba si vyrobil sám, no ak zachová pokoj, poľahky ich aj rýchlo vyrieši. Spoločné majú ešte niečo. A to, že ich spája Most-Híd a očividne nahnevaný Béla Bugár.

Most vyhlásil neposlušnosť

Vážnejšie pôsobí téma zmrazovania platov ústavných činiteľov. Fico na ňom trvá, ale Most-Híd sa mu na svojej sobotňajšej republikovej rade vzoprel a jeho riešenie odmietol. Platy do konca roka zmraziť odmietol. Ďalší vývoj sa dá očakávať v utorok, keď by sa mali Bugár a Fico stretnúť.

Situáciu veľmi skomplikovala hysterická reakcia predsedu Smeru. Keď parlament – vrátane veľkej časti koaličných poslancov – každoročné zmrazovanie odmietol, Fico z Afriky poslancom odkázal, že ak sa do konca decembra neopravia, je ochotný dať hlasovať o dôvere vláde. Z banálnej témy tak urobil najvyššiu politiku.

Čo bugárovci nechcú

Aby mu parlament vyhovel, musel by porušiť legislatívne pravidlá a mzdy politikom zmraziť napríklad nepriamou novelou cez nijako nesúvisiaci zákon. Fico de facto parlamentu odkázal, že práve takto to treba urobiť. Iné spôsoby, ako vec stihnúť do konca decembra, sú totiž ešte divokejšie. Poučený poslanecký klub Smeru už v piatok oznámil, že je ochotný ponížiť sa a svojmu šéfovi vyhovieť.

Most-Híd sa však v sobotu definitívne odmietol pridať. „Nikto nemôže prikázať parlamentu – buď toto urobíte, alebo to spojím s hlasovaním o dôvere vláde. To nie. Práve preto zmrazovanie platov nemôže prejsť. Musí dôjsť k niečomu inému,“ vyhlásil Béla Bugár.

Čo sa bude diať

Na prvý pohľad situácia vyzerá dramaticky. Most odmietol Ficovu podmienku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |