Denník N

Kúpime si za vyššie mzdy lepších politikov?

Predseda klubu Smeru Martin Glváč s Dušanom Jarjabkom, Ľubošom Blahom a viacerými poslancami Smeru. Foto – tasr
Predseda klubu Smeru Martin Glváč s Dušanom Jarjabkom, Ľubošom Blahom a viacerými poslancami Smeru. Foto – tasr

V Taliansku sa potvrdilo, že vyššia odmena do mestských zastupiteľstiev prilákala kvalitnejších ľudí. Problémom však môže byť aj priveľký plat.

Autor je odborný asistent Ústavu verejnej politiky, FSEV UK

V čase, keď súčasní či potenciálni politici nástojčivo vyhlasujú, že nie sú politikmi, a bývalí manažéri štátnych firiem strácajú na pumpách hodnotu luxusného bytu v Bratislave, sa, prirodzene, ťažko rozumne diskutuje o platoch politikov a štátnych manažérov.

V ankete portálu Aktuality.sk z februára tohto roka o platoch poslancov sa všetci opýtaní politici a političky vyjadrili, že platy poslancov by mali byť motivačné a adekvátne. Naznačili, že súčasné mzdy nemusia zohľadňovať náročnosť a zodpovednosť práce.

Predvianočný čas zrejme nie je ideálny na diskusiu o platoch politikov. Dôležitou otázkou však je, či by sme si rozmrazením ich platov kúpili lepších politikov. Inými slovami, či si kúpime niečo podstatne lepšie ako politika, ktorý nepovie za štyri roky ani slovo, nepredloží ani jeden návrh a jeho meno počujeme prvýkrát po šarvátke v parlamente či hlasovaní za kolegu.

Mzda ako motivácia

Jedným z argumentov za vyššie mzdy je motivácia úspešných ľudí vstúpiť do politiky. Jennifer Lawlessová na vzorke viac ako šesťtisíc potenciálnych kandidátov a kandidátok v USA zistila, že nízka mzda z volenej funkcie odrádza úspešných právnikov,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Platy poslancov

Teraz najčítanejšie