Denník N

Mazurek pôjde pred súd, prokurátor ho obžaloval z hanobenia rasy

Mazurek na proteste proti islamu v roku 2015. Reprofoto – N
Mazurek na proteste proti islamu v roku 2015. Reprofoto – N

Poslanca Kotlebovej ĽSNS stíhajú pre jeho výroky v žilinskom Rádiu Frontinus z roku 2016.

Milan Mazurek pôjde pred súd. Prokurátor špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na poslanca Kotlebovej ĽSNS.

Mazureka stíhajú pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

Dôvodom sú Mazurekove protirómske výroky v Rádiu Frontinus z októbra 2016 v relácii Debata na telefón.

Popieranie holokaustu nestíhali

Čo Mazurek v rádiu povedal? Napríklad kritizoval finančnú podporu pre segregované komunity a rómske osady. „150 miliónov eur sa ide použiť na domy pre ľudí z cigánskych komunít,“ rečnil v éteri žilinského rádia.

„To jest pre ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štát nič neurobili, práve naopak, rozhodli sa žiť asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém. My, ktorí žijeme slušným životom a pracujeme, tak na nás štát úplne kašle, zatiaľ čo týmto asociálom dá zadarmo úplne všetko.“

Mazurek v rádiu chválil aj Jozefa Tisa, ktorého označil za prvého slovenského prezidenta.

Polícia vyšetrovala poslanca Kotlebovej strany aj za jeho skoršie výroky o holokauste. „Neobhajujem žiadny režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ napísal Mazurek na Facebooku.

Profil aj s oslavným príspevkom Nemecka za Adolfa Hitlera stiahol krátko po úspechu vo voľbách. Polícii výroky nestačili a tvrdila, že trestný čin popierania holokaustu nespáchal. S názorom polície sa na jeseň 2016 stotožnila aj generálna prokurátora.

Rádio už dostalo pokutu

Žilinské Rádio Frontinus už na jar tohto roka dostalo za Mazurekove výroky pokutu 15-tisíc eur od licenčnej Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Na reláciu došlo osem sťažností, podľa licenčnej rady boli porušené dve ustanovenia zákona. Najvážnejším porušením bol zákaz podnecovať nenávisť na základe viery a náboženstva.

Rada tiež skonštatovala,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie