Denník N

Kaliňák mohol byť premiérom, namiesto toho si vybral ochranu svojich ľudí

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri Bašternákovi sa minister vnútra zrazu nepýtal, čo som vyviedol. V utorok ho bude parlament tretíkrát odvolávať. Dôvodom je opäť kauza Bašternák, aj pochybenia v jednotlivých tendroch.

Bolo to v januári 2014, tri mesiace pred prezidentskými voľbami. Rozhodli sme sa napísať veľký profil Roberta Kaliňáka, pretože ak by Robert Fico vyhral prezidentské voľby, Kaliňák by bol jeho prirodzený nástupca vo funkcii premiéra.

Fico mal vtedy jedno z období, keď neodpovedal na otázky, ministrovi vnútra však na článku záležalo. Na približne dvojhodinovom stretnutí odpovedal na všetky otázky. Povedal, že odpovede nemôžeme citovať ako rozhovor, ale môžeme z nich čerpať. Nechcel porušiť rozhodnutie Fica nekomunikovať s novinármi.

Súčasťou textu boli aj vyjadrenia europoslankyne Moniky Beňovej, ktorá bola s Kaliňákom od začiatku v Smere. Neskôr priznala, že jej Kaliňák vtedy telefonoval a zaujímal sa, čo povie, aby v texte vyzeral pozitívne. Na funkcii premiéra Kaliňákovi záležalo, hoci nahlas to nechcel priznať.

Takmer po štyroch rokoch od tohto stretnutia všetko nasvedčuje tomu, že Kaliňák premiérom už nikdy nebude. Dôvodom je kauza Bašternák, pri ktorej sa správal úplne inak, ako dovtedy zvykol.

Čo som vyviedol?

Kaliňák bol známy svojimi žoviálnymi vzťahmi s novinármi. Dával si na nich záležať, zdvíhal telefón, snažil sa vždy všetko vysvetľovať.

„Čo som vyviedol?” zvykla byť jeho prvá veta do telefónu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie