Denník N

Newsfilter: Všetko bude, ako povie Fico, Bugár a Danko sa už len hrajú na samostatnosť

Kažimír svoje eurovoľby nevyhral. Bugárova hra na vzburu skončila. V parlamente je chaos aj v naozaj dôležitých veciach + všetko ostatné dôležité z pondelka.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Kažimír vo finále ustúpil favoritovi socialistov

Slovenský minister financií Peter Kažimír nevyhral voľby šéfa Euroskupiny, ale neodišiel z nich ani s hanbou.

Kažimír odstúpil pred štartom druhého kola, keď už po vypadnutí lotyšskej ministerky financií ostali len traja. Minister financií zo Smeru už v tom čase tušil, že na víťazstvo nemá a neriskoval preto svojou prítomnosťou stratu hlasov pre favorizovaného hlavného kandidáta socialistov portugalského ministra Maria Centena. Ten napokon aj vyhral a v januári po Holanďanovi Dijsselbloemovi preberie riadenie stretávania sa ministrov financií.

Schäuble nepomohol. O Kažimírových ambíciách sa približne rok vedelo, ale on si dával pozor, aby ich nepriznal a verejne nevyšiel na posmech ako Miroslav Lajčák po voľbe generálneho tajomníka OSN.

Zlom, v ktorom Kažimír mohol začať tušiť prehru, nastal najneskôr v týždni po stretnutí v Abidjane, kde Nemecko pravdepodobne prisľúbilo podporu portugalskému kandidátovi.

Kažimír musel porozumieť zmene situácie aj po vyjadrení Wolfganga Schäubleho, ktorý Centena označil za Ronalda medzi ministrami financií. Vplyvný bývalý nemecký minister bol totiž jedným z tých, v ktorých podporu Kažimír dlho veril.

Čo bude s Kažimírom. Analytikom, ktorí z výhry Portugalca okamžite dokážu vydedukovať, či to poškodí, alebo nepoškodí klíme medzi západom a východom Európy, môžeme len závidieť. V skutočnosti je totiž zložitá aj jednoduchšia slovenská otázka: spôsobí koniec sna o vedení Euroskupiny, že sa Peter Kažimír ešte raz nadchne pre slovenskú politiku a nepôjde už do konca len na rezervu?

2. Platovú drámu ukončil Fico ešte v nedeľu

Sledujme rýchlosť, s akou koalícia plní pokyny Roberta Fica.

Streda: Predseda vlády svojim podriadeným poslancom v Smere, Moste-Híde a SNS okolo obeda z Afriky odkázal, že ich platy sa tak rýchlo nezdvihnú a svoj pokus o zvýšenie mesačnej mzdy o tisíc eur musia do konca roka sami prehlasovať.

Andrejovi Dankovi sa v ten deň nepodarilo prísť na tlačovú besedu, ale šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák dal vzápätí jasne najavo, že urobia čokoľvek, aby premiéra nedráždili. Vybočoval len Anton Hrnko, stane sa vďaka tomu možno hviezdou adventu, ale na konanie koalície jeho reči nebudú mať žiaden vplyv.

Vo štvrtok sa už Andrej Danko našiel a povedal, že „má ambíciu toto šialenstvo zastaviť“. Šialenstvom myslel zdvihnutie platov, za ktoré dva dni predtým hlasovali všetci poslanci SNS.

Kto pozorne počúval Bélu Bugára, rozumel, že aj on je  pripravený Ficovi vyhovieť a dať do laty svojich poslancov. Bugár deň po Ficovej vyhrážke hlasovaním o dôvere vláde povedal, že nepolemizuje o dvíhaní alebo nedvíhaní platu, ale že spôsob, ktorý si premiér zvolil, je neprípustný.

V sobotu sa dokonca vedenie Mosta-Híd stretlo, aby sa pokúsilo oživiť dojem, že sú samostatná strana, ktorej Fico nemôže len tak hocičo prikazovať. Hedlajn znel, že parlament nie je slúžka vlády.

V nedeľu už zasa bola. Fico si Danka a Bugára predvolal, aby im osobne vysvetlil, čo presne sa stane. Dohodli sa, že o zmrazení platov sa bude hlasovať ešte tento rok a vloží sa zrejme do zákona o dani z príjmov.

Aby bolo poníženie Danka a najmä Bugára menej ponižujúce, formálne sa platy poslancov dvihnú o jedno euro. Most a SNS  tým môžu vyhlasovať, že nové zamrazovanie čerstvo rozmrazených platov sa nekoná.

Až neskôr, zrejme niekedy v januári, prijme koalícia zákon, ktorý poslancom predsa len povolí pomalší rast platov, ale nebude to hneď skokom o iritujúcich tisíc eur. Aj to je presne tak, ako zvarku Smer/SNS/Most nadirigoval jeho vedúci už vo svojom maile z Afriky. Nazval to v ňom „systémové riešenie“.

Skončil sa aj problém Jankovská verzus Žitňanská. Nedeľná koaličná rada ukončila aj trápenie so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Jankovskou, ktorú chcel Smer navoliť do Súdnej rady proti vôli ministerky Žitňanskej.

Jankovská nielenže nepôjde do Súdnej rady, ale dokonca uvažuje, že úplne odíde z ministerstva. Keďže ju Žitňanská k ničomu nepúšťala, jej vplyv tam bol nulový. Prípadný nový nominant Smeru by tak mal šancu získať vplyv aspoň na časť zmien, ktoré sa na ministerstve dejú.

Celkovo toto víťazstvo Žitňanskej nad nominantkou Smeru nevyvolalo veľký ohlas, pretože sa od začiatku predpokladalo. Ficova tretia vláda totiž potrebuje pracujúcu ministerku Žitňanskú viac ako ona ju.

3. Chaos už ovládol aj schvaľovanie daňových zákonov

V utorok by sa mal parlament dostať k hlasovaniu o zákone o  dani z príjmov. Ten do národnej rady prichádza po veľkej diskusii koncom jesene tradične ako dvojička s rozpočtom, pretože štát si v ňom rieši väčšinu podstatných zmien s vplyvom na verejné príjmy. Tento rok je v tomto ohľade prijímanie daňových zmien smutne výnimočné z dvoch dôvodov:

1. Ani o relatívne dôležitých veciach sa poriadne nediskutovalo. Napríklad sa výrazne zasahuje do hypoték pre mladých, dávajú sa malé úľavy na pobyty v kúpeľoch, mení sa zdaňovanie nielen pre slovenských športovcov v daňových rajoch, ale napokon predsa len aj pre mnohé veľké slovenské finančné skupiny, zlepšujú sa daňové podmienky pre majiteľov patentov (kompletný zoznam zmien), ale diskutuje sa o platoch poslancov.

2. Ďalšie veľké zmeny, ktoré výrazne zasiahnu plány príjmov (aj výdavkov) rozpočtu v budúcom roku, v parlamente vôbec nie sú a koalícia ich tam chce priniesť až v januári. Spomeňme najmä  nejasné daňové výnimky na 13. a 14. platy (SNS) a zvyšovanie príplatkov za víkend, sviatky a noci (Smer). Oboje sú pritom veci s ťažko predvídateľným dosahom, ktorých podoba sa ešte navyše bude meniť. Konkrétne: text zákona, ktorý upraví 13. a 14. platy, ešte doteraz nikto vôbec neukázal a poslanecký návrh Smeru na vyššie príplatky je už zasa po sobotňajšej mimoriadnej tripartite neaktuálny.

Chaos nezmizne. Musíme len smutne opakovať, že taký chaos bol pri tvorbe rozpočtu naposledy po kríze za Jána Počiatka. A keď to teraz minister financií Kažimír prechádza odovzdaným mlčaním, za tejto vlády to už takmer isto lepšie nebude.

Jednou vetou:

4. Milana Mazureka obžalovali pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia za výroky o Rómoch a Tisovi v Rádiu Frontinus.

5. Branislav Harabin, syn niekdajšieho prvého muža justície, sa dnes stal sudcom, do funkcie ho vymenoval prezident Andrej Kiska na návrh Súdnej rady.

6. Na budúci rok má pribudnúť tridsať nových vlakov pre ľudí, ktorí dochádzajú do Bratislavy za prácou. novinkami v cestovnom poriadku, ktorý začne platiť tento víkend, sú aj častejší rýchlik do Žiliny a IC do Viedne.

7. Na železniciach začne tento víkend platiť nový cestovný poriadok, novinkami v ňom sú osobné vlaky do Rajky, častejší rýchlik do Žiliny aj InterCity do Viedne.

8. V Bratislave spustili hromadnú pripomienku proti štatútu významnej investície pre developerské projekty HB Reavis a J&T Real Estate, stoja za ňou takmer tri desiatky samosprávnych politikov a aktivistov.

9. V teste Spišských párkov prepadlo všetkých deväť hodnotených výrobkov, mäsiari pri ich výrobe nedodržali stanovený postup a zloženie, štát avizuje plošné kontroly výrobkov s chráneným označením.

10. Vladimír Mečiar minulý týždeň vypovedal na polícii v súvislosti s udelením amnestií. Bývalý premiér je podozrivý zo zneužitia právomocí, stále však nie je jasné, či je skutok premlčaný, alebo nie.

Zaujímavé články:

Peter Schutz vidí Fica ako deda Mráza. (sme.sk)

Jozef Majchrák o Bugárovej strate súdnosti. (postoj.sk)

Michal Magušin o konci Smeru. (tyzden.sk)

Monika Tódová o odvolávaní Kaliňáka. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Zajtra ma čaká štvrté odvolávanie v Národnej rade SR počas môjho desaťročného pôsobenia na čele rezortu vnútra. Každý politik, ktorý už ministrom bol, by vám potvrdil, že to nie je príjemné. Pristupujem však k odvolávaniu s odhodlaním ukázať pravdu všetkým, ktorí nepodliehajú dlhodobej mediálnej masáži a sú ochotní počúvať overiteľné a nespochybniteľné fakty. Ďakujem vám všetkým za prejavenú podporu.

Citát dňa:

Nás zločinci nevypaľovali, boli sme taká zvláštna motorkárska komunita. V našom Harley Davidson bola neutrálna pôda.

Ján Počiatek, bývalý minister financií, vypovedal na polícii v mafiánskej kauze takáčovcov

Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie