Denník N

Vedkyňa Truban: Na Slovensku máme ľudí, čo by dokázali zmeniť svet, no nepodporujeme ich

Dominika Truban. Foto – Minxuan Zhang
Dominika Truban. Foto – Minxuan Zhang

Podľa Dominiky Truban si ľudia na Slovensku neuvedomujú, aký obrovský význam má veda pre spoločnosť. „Keď som zvažovala prácu vedkyne alebo lekárky, rozhodla som sa pre vedu, lebo som videla, že je to veda, ktorá prináša inovácie a posúva veci dopredu. Chcela som byť pri tom.“

Dominika Truban pôsobí na špičkovej Mayo klinike na Floride, kde sa zaoberá výskumom Parkinsonovej choroby. V rozhovore vysvetľuje, prečo sa vráti na Slovensko, či by si tu chcela založiť vlastnú výskumnú skupinu, či odstúpenie ministra školstva Petra Plavčana po eurofondovej kauze považuje za dostatočný politický krok, prečo sme od Európskej rady pre výskum dostali zatiaľ jediný grant a v akom štádiu je jej výskum Parkinsonovej choroby. 

Je slovenská veda v problémoch?

Áno, je. Zrejme najväčším problémom je financovanie. Peňazí nie je dostatok a to málo, čo máme, sa niekedy rozdeľuje za zvláštnych okolností.

Čo s tým?

Už v auguste sme vytvorili iniciatívu Nie je nám to ukradnuté!, ktorá vznikla ako reakcia na rozkrádanie eurofondov na vedu a výskum. Naším cieľom však nie je len kritizovať, chceme prichádzať aj s riešeniami. Tak vznikol nápad, aby sa slovenskí vedci, ktorí pôsobia v zahraničí a doma, osobne stretli. Konferencia Žijem vedu naživo sa bude konať na pôde Slovenskej akadémie vied a vystúpia na nej štyria spíkri: neurovedkyňa Ľubica Beňušková, ktorá sa na Slovensko vrátila z Nového Zélandu, geodet Tibor Lieskovský, chemik Milan Vrábel a biochemik Pavol Čekan. Čekan žil v zahraničí dvadsať rokov, tento rok v lete sa vrátil na Slovensko a uchádzal sa o eurofondy, no nedostal ich. Všetky osobnosti, ktoré na konferencii vystúpia, spájajú silné príbehy. Očakávam, že sa nás vedcov zíde asi sto.

O čom sa budete na konferencii rozprávať?

Okrem rečníkov považujem za hlavný prínos konferencie diskusiu, v ktorej sa dotkneme viacerých tém. Budeme sa rozprávať o grantoch, ktoré sa nehodnotia vždy transparentne. Slovenské grantové agentúry poskytujú len veľmi kusé informácie a verejnosť nemá prístup k podrobnému hodnoteniu grantov.

Chceme sa rozprávať aj o tom, ako prilákať šikovných ľudí späť na Slovensko. Napríklad neurovedkyňa Beňušková dostala grant z ministerstva školstva na návrat domov. Grant podporuje ľudí, ktorí mali v zahraničí viac ako desať rokov vlastný tím. Na taký grant nemám nárok, lebo nemám vlastný tím. Je tu ešte iný na návrat vedcov zo zahraničia, no jednou z jeho podmienok je doktorát v zahraničí. To tiež nespĺňam, lebo som si ho robila na UK v Bratislave. Veľmi rada by som sa na Slovensko vrátila a niektorý z grantov využila, no nemôžem, lebo sa na mňa nevzťahujú.

Dominika Truban (1983)

Lekárka a vedkyňa. Vyštudovala medicínu a biochémiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Dva roky pôsobí na jednej z najlepších kliník sveta, Mayo klinike na Floride, kde sa venuje výskumu Parkinsonovej choroby. Bola jednou zo signatárok iniciatívy Nie je nám to ukradnuté!, ktorou slovenskí vedci v zahraničí reagovali na eurofondovú kauzu. S kolegami spoluorganizuje konferenciu Žijem vedu naživo, na ktorej sa koncom decembra bude debatovať o možnostiach návratu slovenských vedcov zo zahraničia a o víziách slovenskej vedy.

Za akých podmienok by ste sa vrátili?

Vrátim sa tak či onak, kvôli manželovi, ktorý vstúpil do politiky za Progresívne Slovensko. Chcela by som mať vlastný tím, no zatiaľ neviem, ako sa k nemu dostanem. Chýba mi, že na Slovensku nie je model, ktorý je zavedený inde vo svete, že keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie