Denník N

Slovák zo združenia brániaceho Kim Čong-una: V KĽDR som bol, ľudia sú tam šťastní

Kim Ir Sen a Kim Čong Il. Foto – Michal Huniewicz

O KĽDR u nás čítame lži, ľudia tam úprimne milujú svojho vodcu, tvrdí presvedčene Alexander Velitš zo spoločnosti Pektusan. Režim podľa neho netrestá bežné obyvateľstvo, len nepriateľov štátu, lebo tam prebieha triedny boj.

Kedy ste boli v Severnej Kórei?

KĽDR som navštívil tento rok v apríli, na týždeň, aj s ďalšími dvoma členmi spoločnosti Pektusan. Je to spoločnosť česko-kórejského priateľstva, ale v súčasnosti sú v nej už aj Slováci. Ja som členom vyše dvoch rokov. Spoločnosť príležitostne deleguje niekoľko členov, ktorí idú na pobyt do KĽDR. Tento rok sa to podarilo aj mne, aj keď som najprv nečakal, že sa mi to naskytne.

Pektusan má dobré vzťahy so severokórejskou ambasádou?

Spoločnosť Pektusan s ambasádou priamo spolupracuje, veľvyslanectvo nám z času na čas poskytuje aj nejaké materiály. Tento rok bolo 105. výročie narodenia prezidenta Kim Ir-sena a pri tej príležitosti sa konala konferencia o kórejskej ideológii čučche, na ktorú sme boli pozvaní.

Alexander Velitš (20)

Člen Ústredného výboru Spoločnost česko-kórejského priateľstva Pektusan, ktorá spolupracuje so severokórejskou ambasádou. V apríli tohto roka sa zúčastnil týždňovej návštevy KĽDR. Je členom ľavicovej strany Vzdor – strana práce, ktorá sa hlási ku komunistickým hodnotám, kandidoval do župného zastupiteľstva v Žilinskom kraji, zvolený nebol.

Aký bol váš program v KĽDR?

Hlavným motívom účasti bola konferencia, ale popri nej sme mali aj iné časti programu. Zúčastnili sme sa vojenskej prehliadky, ktorá sa konala na výročie narodenia Kim Ir-sena, dokonca sme videli vodcu Kim Čong-una. Stál na balkóne možno desať metrov od nás, to bol pomerne veľký zážitok. Boli sme aj na výstave kimirsenií, čo je druh orchideí pomenovaný po Kim Ir-senovi, navštívili sme detskú nemocnicu, rôzne múzeá, vrátane múzea kórejskej vojny, boli sme na veži Čučche, z ktorej je výhľad na celý Pchjongjang. Pomerne pestrý program.

Kto vám ten program organizoval?

Kórejská strana.

Kde ste bývali?

V hoteli Koryo. Je to jeden z najluxusnejších hotelov v KĽDR, ktorý sa nachádza kúsok od železničnej stanice, otvorili ho niekedy v 80. rokoch. Bolo to veľmi dobré ubytovanie.

Foto – Michal Huniewicz

„KĽDR nemá dôvod šíriť nepravdy“

Mali ste sprievodcu, ktorý na vás počas návštevy dohliadal?

Mali sme sprievodkyňu, ktorá ovládala štyri jazyky. Vedela po anglicky, po rusky, kórejsky a po čínsky. To bolo dôležité, lebo kým ja a jeden ďalší delegát z našej spoločnosti vieme po anglicky, ďalšia súdružka, alebo teda pani…

…ak sa oslovujete súdruh, môžeme zostať pri tom…

My sa tak v rámci spoločnosti oslovujeme… každopádne, ona ovládala len ruštinu, preto nám prišlo vhod, že sme mali sprievodkyňu, ktorá vedela aj po anglicky, aj po rusky. Osobne oceňujem, že sme sprievodkyňu mali, lebo sami by sme sa v Pchjongjangu asi nezorientovali. Je to obrovské mesto a všetky nápisy sú iba v kórejčine, v angličtine žiadne. Bez sprievodu by sme sa stratili.

Ako ste sa dostali k členstvu v spoločnosti Pektusan?

Vždy som sa zaujímal o ázijské krajiny. Keďže som socialisticky orientovaný človek, lákala ma Severná Kórea, lebo ide de facto o jedinú skutočne socialistickú krajinu. Čína a Vietnam sú z ekonomického pohľadu už kapitalistické krajiny, keďže tam podnikajú veľké súkromné korporácie. Nakoniec, aj politika sa tam už od socializmu odkláňa, čo znamená, že sa tam prejavujú aj negatívne javy ako bezdomovectvo či nezamestnanosť. To v KĽDR nenájdete. Zapáčila sa mi kórejská kultúra, a keď som narazil na Spoločnosť česko-kórejského priateľstva Pektusan, skontaktoval som sa s nimi a neskôr ma pozvali medzi seba. Dnes je nás tam Slovákov už viac.

Vy ste sa stali aj členom Ústredného výboru Pektusanu. Ako by ste odpovedali na otázku, čo je cieľom vašej spoločnosti?

Nadväzovať priateľské vzťahy medzi českým, slovenským a kórejským národom. A zároveň šíriť pravdu o KĽDR, keďže médiá rozširujú skôr dezinformácie o tejto krajine. Preto prekladáme rôzne články z kórejskej agentúry na našu stránku kldr.info.

Hovoríte, že o KĽDR šírite pravdu. Ste presvedčení, že práve správy, ktoré vydáva severokórejská tlačová agentúra KCNA, sú pravdivé?

Myslím si, že áno. Nemajú dôvod šíriť niečo nepravdivé.

Je to štátna agentúra krajiny, kde neexistuje slobodná politická súťaž. Osobne by som našiel veľa dôvodov, prečo by táto agentúra mohla o pomeroch v krajine klamať.

No všetky správy, ktoré agentúra vydáva,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie