Denník N

Jankovská sa vzdala kandidatúry do Súdnej rady, je to vraj spolitizované

Monika Jankovská. Foto - N
Monika Jankovská. Foto – N

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zostáva ministerkou spravodlivosti, v spore o nominácie do Súdnej rady jej Smer po mesiacoch vyčkávania napokon ustúpil.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská sa vzdala svojej kandidatúry do Súdnej rady. V stredu ráno to prišla osobne oznámiť do parlamentu predsedovi Ústavnoprávneho výboru Róbertovi Madejovi.

Video: Jankovská hovorí, prečo už nekandiduje do Súdnej rady

„Vzhľadom na udalosti posledných týždňov som sa rozhodla vziať späť svoj súhlas s nomináciou do Súdnej rady za člena Súdnej rady. Spolitizovanie mojej kandidatúry je v priamom rozpore s mojou doterajšou profesionálnou prácou,“ povedala Jankovská, ktorá bola štátnou tajomníčkou už aj v predchádzajúcej vláde Smeru, za ktorý aj kandidovala vo voľbách na 46. mieste.

„Je to rozhodnutie pani Jankovskej,“ reagovala na jej rozhodnutie ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

„Pokiaľ ide o mňa, môj názor je od začiatku známy a rovnaký. Nomináciu pani Jankovskej nebolo možné považovať za posilnenie občianskeho prvku v Súdnej rade, k čomu nás zaväzuje koaličná zmluva. Teraz je na parlamente a na vláde, aby prišlo k dohode na zvyšných členoch do Súdnej rady.“

„Je to dobré rozhodnutie, táto záležitosť sa ťahala skoro rok,“ reagoval na rozhodnutie Jankovskej predseda Mosta -Híd Béla Bugár.

Neoficiálne sa hovorilo aj o tom, že Jankovská končí aj ako štátna tajomníčka a zostane poslankyňou, ale ona to odmietla. „Oficiálne nič také nemám, tak to neviem ani komentovať,“ povedal tiež Bugár.

Štátna tajomníčka má pozastavený výkon funkcie sudkyne.

Proti kandidatúre Jankovskej sa postavila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Dlhodobo upozorňovala, že je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, aby do Súdnej rady kandidoval sudca. Nepáči sa jej tiež, že Jankovská je aj politička. Žitňanská pre Jankovskú hrozila aj odchodom z vlády.

„Výkon funkcie sudcu mám prerušený a tohto výkonu sa nevzdám ani to nemám v pláne,“ povedala Jankovská. Podľa nej tým, že funkciu nevykonáva, „nie som sudca“. Povedala, že ak by sa ujala funkcie sudkyne, vzdala by sa členstva v Súdnej rade.

„Pani ministerka mi výhrady povedala, nevyjadrila sa, že by odišla. Je to jej názor, nemusíme mať všetci rovnaký názor na jednu vec,“ povedala Jankovská. Na ministerstve vraj majú normálne pracovné vzťahy. „To, že nemáme rovnaký názor, neznamená, že sa bijeme.“

Predseda výboru Madej povedal, že nikto nemôže očakávať, že sa niekto vzdá svojho povolania sudcu kvôli členstvu v Súdnej rade. Na to je podľa neho inštitút prerušenia výkonu funkcie.

„Vážim si rozhodnutie pani Jankovskej, lebo má za cieľ upokojiť situáciu. Je to obrovským prejavom ústretovosti, aby sme mohli fungovať ďalej. Táto téma sa dnes veľmi neprimerane politizuje,“ povedal Madej.

Poslanec Smeru tiež pripomenul, že začiatkom roka bol aj hlasmi Mosta-Híd zvolený za člena Súdnej rady bratislavský krajský sudca Roman Huszár.

„Sudca Roman Huszár nebol našou nomináciou. Pre niektorých kolegov, pozrite si napríklad vystúpenie Petra Kresáka v ústavnoprávnom výbore pri prerokúvaní tohto návrhu, bola aj jeho nominácia problém, ale zjavne nie všetci si v tom čase uvedomili, čo všetko máme napísané v programovom vyhlásení vlády,“ povedala na to minulý týždeň Žitňanská. „Preto sme si v Moste-Híd povedali, že podobná situácia by sa už nemala v budúcnosti opakovať.“

Jediným kandidátom za člena Súdnej rady je zatiaľ advokát Allan Böhm, Madej ho nepodporí.

Monika Jankovská

Teraz najčítanejšie