Denník N

Autor máp drancovania slovenských lesov už pomohol zachrániť dvoch ministrov a Pezinok pred skládkou

Urbanista a šéf firmy, ktorá letecky mapuje Slovensko, Robert Barca rozpráva o tom, ako vznikajú ortofotomapy a čo všetko už pomohli dokázať.

Najskôr vyletia lietadlá s obrovským fotoaparátom, nafotia každý meter Slovenska. Snímky potom spoja v počítači a s 3D okuliarmi známymi aj z kina odmerajú výšky, obrázky zasadia do modelu terénu a vzniknú ortofotomapy presné na pár centimetrov. Riaditeľ firmy Eurosense Robert Barca v rozhovore opisuje:

  • ako ich snímky odkryli masívne výruby v slovenských lesoch;
  • dôkazy, že bez rúbania zostali po kalamite aj zdravé stromy;
  • ako pomohol v boji proti pezinskej skládke;
  • aké nedokonalé mapy vyrobil a používa štát.

Sú vaše mapy lepšie ako tie od Google?

Google maps je fantastický fenomén, ale nie je to systematické pokrytie. Je to guláš databáz zobrazovaných bez autorizácie kvality. Google zobrazuje najmä satelitné dáta a tie nedosahujú také rozlíšenie detailu a ani polohovú presnosť, ako produkujeme my z leteckých snímok. V Googli nájdete viac časových sád, my sme schopní aktualizovať celé Slovensko iba každé tri roky a veľké mestá každý rok. Na Google sa určite nemôžete spoľahnúť v tom, že na dvoch mapách z rozličného času je detail presne na tom istom mieste.

Dve mapy v jednej (pohybom horizontálne prelistujte)Keďže mapujete Slovensko pravidelne, priniesli ste významné dôkazy do debaty, ako miznú slovenské lesy. Na vašich mapách vieme porovnať, ako sa lesy menili za 15 rokov. A porovnať miesta, kde rúbali lesníci a kde zostali popadané stromy.

Každé tri roky máme aktuálny objektívny stav reality. Nie som ekológ, ale urbanista a zameriavam sa viac na mestá. Tatry sme si však začali všímať od roku 2004, keď tam bola kalamita. Dobre to vidno pri Troch studničkách, pri ceste z Podbanského na Štrbské pleso, neďaleko cesty na Kriváň. Lesníci tam ťažili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slovenské lesy

Teraz najčítanejšie