Denník N

Progresívne Slovensko môže mať prvého poslanca, do hnutia smeruje Martin Poliačik

Martin Poliačik. Foto N - Vladimír Šimíček
Martin Poliačik. Foto N – Vladimír Šimíček

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo Progresívne Slovensko koncom novembra.

Poslanec Martin Poliačik necelý mesiac po odchode zo strany Sloboda a solidarita (SaS) smeruje do Progresívneho Slovenska.

„Progresívne Slovensko má reálnu šancu priniesť novú kvalitu do slovenskej politiky. Je to hnutie budované zospodu, plné kvalitných ľudí a s hodnotovou výbavou, ktorá je mi najbližšia,“ potvrdil poslanec svoje rozhodnutie Denníku N.

Poliačik zrejme nezostane len radovým členom, ale bude sedieť vo vedení Progresívneho Slovenska. To musí aj schváliť jeho príchod. Za hnutie dnes hovoria napríklad IT podnikatelia Ivan Štefunko a Michal Truban či právnička a aktivistka Irena Biháriová.

Poliačikov krok nie je prekvapením, o jeho možnom vstupe do Progresívneho Slovenska sa hovorilo od odchodu zo strany Richarda Sulíka.

Zo SaS odišiel v novembri

Poliačik ohlásil odchod zo SaS ešte 9. novembra, svoju pozíciu v strane postupne strácal už predtým.

Sulík ho odvolal z funkcie straníckeho tímlídra pre školstvo a v septembri sa na konferencii SaS pýtal hostí, či si strana má Poliačika ponechať. Sulík však vždy hovoril, že on sám poslanca nevyháňa.

„Sú tu tri premenné: Sulík, Poliačik a svet okolo. Aj keď my dvaja sme v zásade rovnakí, naliehavosť reagovať na zmeny okolo je z mesiaca na mesiac vyššia,“ vysvetľoval Poliačik svoj odchod pre názorové rozchody s predsedom strany.

„Keď si zoberieme brexit, zvolenie Donalda Trumpa, pozitívny závan v podobe príchodu Macrona, obhájenia kancelárky Merkelovej a potom studenú sprchu, ktorú po Poliakoch a Maďaroch zavŕšili Česi, naliehavosť civilizačného pomenovania, o čo nám vlastne ide, je zo dňa na deň väčšia.“

Hneď po odchode začal Poliačik debatovať s Progresívnym Slovenskom o spolupráci.

„Hovoríme hlavne o tom, ako si predstavujeme budúcnosť politiky na Slovensku a o jeho smerovaní. Voliči, ktorí chcú jasne orientovanú proeurópsku stranu, nemajú momentálne koho voliť – na tom sme sa zhodli,“ vysvetľoval Poliačik.

PS si nameralo potenciál 10 percent

Progresívne Slovensko začiatkom týždňa zverejnilo prieskum, ktorý si objednalo v agentúre Focus. Tvrdia, že voľbu nového hnutia zvažuje 9,6 percenta voličov.

„Ukazuje to, že ľudia chcú novú politickú silu, s novou energiou a jasnou víziou, ako posunúť krajinu vpred,“ napísalo hnutie vo svojom vyhlásení. Číslo však nevyjadruje klasické stranícke preferencie.

Nový politický subjekt zaregistrovalo ministerstvo vnútra koncom novembra po odovzdaní petície s 13 500 podpismi. Progresívne Slovensko o sebe hovorí ako o jasne proeurópskom stredovom hnutí, spolupracuje s európskou frakciou liberálov (ALDE).

Okrem Progresívneho Slovenska rozbieha novú stranu aj Miroslav Beblavý, bude sa volať Spolu – občianska demokracia. Obe nové strany nevylučujú, že do parlamentných volieb postavia spoločnú kandidátku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Progresívne Slovensko

Slovensko

Teraz najčítanejšie