Denník N

Päť záhad miliónového transportéra, ktorý SNS prvýkrát ukáže verejnosti

V areáli Vojenského technického a skúšobného ústave Záhorie by sa mal v stredu prvýkrát predviesť aj nový transportér pre slovenskú armádu. Foto – Patria.fi

Zorientujte sa v kauze okolo nákupu transportérov za 400 miliónov, ktorý sa môže stať najväčším škandálom strany Andreja Danka.

V blate vojenského priestoru pri Senici sa má v stredu odohrať armádna šou. Počas takzvaného priemyselného dňa tam chce ministerstvo obrany ukázať prototyp nového transportéra, ktorý pre Slovákov vyrobila fínska zbrojovka Patria.

Pôjde o prvý hmatateľný výsledok najväčšieho obchodu, aký doteraz dostala na starosť SNS. Na jeho konci môže byť objednávka až 81 takýchto vozidiel, ktoré vyjdú štát na 417 miliónov eur. Hoci transportér zatiaľ nikto mimo úzkeho okruhu ľudí nevidel, stihol už zahýbať slovenskou politikou.

Nestáva sa často, aby jeden z najvyšších funkcionárov ministerstva obrany povedal o nákupe vlastného rezortu, že nepôsobí transparentne, ako to urobil štátny tajomník Róbert Ondrejcsák.

A nie je zvykom ani to, aby predseda parlamentu pre nejaký obchod obviňoval slovenského veľvyslanca v Budapešti, ako to urobil Andrej Danko a tvrdil, že Rastislav Káčer sa nechal zlákať zahraničnými zbrojovkami.

Toto je päť dôvodov, ktoré robia z nákupu transportérov  jednu z najväčších afér tretej Ficovej vlády.

1. Prečo SNS za každú cenu chcela Fínov?

V stredu 17. mája 2017 schválila vláda materiál, ktorý nariadil ministrovi obrany za SNS Petrovi Gajdošovi vypracovať návrhy, ako chce pri nákupe transportérov postupovať.

Na výber dostal päť možností: napríklad urobiť medzinárodný tender cez NATO, medzinárodný tender cez Európsku obrannú agentúru (EDA) alebo spoločný projekt s krajinami Vyšehradskej štvorky.

„Vláda ukladá ministrovi obrany predložiť do 31. decembra 2017 návrh realizácie dodávok bojových obrnených vozidiel s dôrazom na zapojenie slovenského obranného priemyslu,“ písalo sa v uznesení.

Už o deň neskôr letel Gajdoš do Bruselu, aby tam v tichosti nechal podpísať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie