Denník N

Koľko by mal brať poslanec? Ako ligový futbalista, myslí si Galis zo Smeru

Poslanec Dušan Galis ako tréner ligového Slovana Bratislava v roku 2013. Foto – TASR
Poslanec Dušan Galis ako tréner ligového Slovana Bratislava v roku 2013. Foto – TASR

Koaličným poslancom sľúbili nové platy, nepovedali im však aké. V kluboch Smeru, SNS aj Mosta-Híd sú aj poslanci nespokojní s tým, koľko zarábajú. Premiér im stále nepovedal, ako vyrieši ich platy.

Už týždeň trvá nervozita v poslaneckých kluboch vládnych strán pre výšku ich platov. Predseda vlády Robert Fico (Smer) najprv pohrozil pádom vlády v prípade nezmrazenia platov v Národnej rade. Oni mu vyhoveli a teraz nevedia, ako ich mzdy budú vyzerať.

Kompromisné riešenie Fico a lídri koaličných strán z SNS a Mosta-Híd predstavili v utorok na spoločnom zasadnutí poslaneckých klubov: od januára budú mať mzdy vyššie o jedno euro a koalícia má pol roka na prípravu definitívneho vzorca, ako vypočítať ich platy. Platy po novom dostanú v auguste.

Neistota poslaneckých seniorov

V poslaneckých kluboch koaličných strán, ktoré pred týždňom so zmrazením miezd nesúhlasili, čo spustilo ďalšiu krízu v koalícii, nespokojnosť s platmi pretrváva. Denník N hovoril napríklad s piatimi poslancami Smeru v dôchodkovom alebo preddôchodkovom veku o ich mzdách. Všetci tvrdili, že ich príjmy sú neúmerne malé a hlavne sa do ich budúcich dôchodkov započítava len malá časť z nich.

Základný plat poslanca je 1961 eur v hrubom a pripočítavajú sa k nemu ešte paušálne náhrady. Poslanci z Bratislavského kraja dostávajú náhrady 1385 eur, z ostatných krajov 1615 eur. Bratislavskí poslanci tak majú dohromady 3346 eur, mimobratislavskí 3576 eur.

Za problém mnohí považujú, že sa ich náhrady nezapočítavajú do dôchodkov, a to by radi zmenili – zároveň však platí, že ich ani nezdaňujú.

„Myslím, že to musia odborníci vyriešiť, na čo všetko to nadväzuje. Ale je fakt choré, ako si vážia poslancov, ale nielen ich, aj ostatných ústavných činiteľov,“ povzdychol si nad svojím príjmom poslanec Smeru Vladimír Matejička. Aj on si myslí, že by mu určite vyhovovalo, keby sa zrušili paušálne náhrady a táto suma by sa pripočítala k platu a štandardne sa zdanila, ale započítavala dôchodku. „Ja by som to prijal.“

Ako ligový futbalista

„Ako ligový futbalista,“ odvetil poslanec Smeru Dušan Galis pri odchode z budovy na otázku, aký by bol primeraný plat pre neho.

„Napríklad ako Dzurinda, ktorý dostáva z Bruselu peniaze za to, že rozpredal slovenský majetok – asi taký,“ zamyslel sa nad výškou platu pre poslanca podpredseda SNS Anton Hrnko. Ani on už nič konkrétne k výške platu nepovedal.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška si ideálnu výšku poslaneckého platu odhadnúť netrúfa a za možné riešenie považuje aj zlúčenie platu s paušálnymi náhradami, hoci hovorí, že on veľkú časť z nich spotrebuje na výdavky spojené s cestami do regiónov.

„To riešenie by malo prísť z externého prostredia, nie z Národnej rady, ani z vlády, ani od súdov. Malo by prísť z externého prostredia, možno vo forme analýzy z nezávislých, z audítorských organizácií,“ myslí si Paška.

Stanoviská predsedov strán

Koaliční poslanci a predsedovia vládnych strán spolu sedeli necelú polhodinu a šéfovia strán len novinárom oznámili, čo chceli povedať, a neumožnili novinárom klásť otázky.

Koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Je veľmi dôležité, že sme si znova v koalícii sadli za stôl a že sme si dokázali problémy, ktoré vznikli, vyjasniť a dohodli sa na systéme riešenia platov ústavných činiteľov, ako aj nominantov v štátnych podnikoch,“ ohlasoval dohodu predseda SNS Andrej Danko po stretnutí s poslancami.  Tvrdil, že sa nikto netriasol o navýšenie miezd a kompromis by mal vyzerať tak, že verejnosť nebude šokovaná šialenými nárastmi miezd.

„Je jasná zhoda, že nemôžeme uvoľniť proces zmrazovania platov tak, že použijeme výpočet platov, ktorý bol zavedený pred niekoľkými rokmi,“ vravel Fico. Nastavovanie platov nepovažuje za jednoduchú prácu, keďže sa budú meniť aj mzdy ďalších ústavných činiteľov, šéfov štátnych úradov aj nominantov štátu v štátnych či pološtátnych firmách.

Béla Bugár očakáva, že prinesú riešenie, po ktorom by sa v budúcnosti nemuseli zmrazovať platy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Platy poslancov

Slovensko

Teraz najčítanejšie