Denník N

Keď firmy Ficovi ukázali detailné čísla o nočnej a víkendovej práci, dal Richterovi návrh prerobiť

Premiér Fico na nočnej vo fabrike v Lozorne. Foto – TASR

Roman Karlubík z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení vysvetľuje, aká bola na mimoriadnej tripartite nálada a prečo sa na príplatkoch za nočnú prácu a prácu cez víkendy a sviatky začína pracovať odznova.

O vyšších príplatkoch za prácu v noci, cez víkendy a sviatky hovorí Smer od prvomájovej oslavy, no konkrétny návrh len nedávno predložili jeho traja poslanci v parlamente. Verejná debata k zákonu nebola, ani riadna tripartita. Minister práce Ján Richter sa nespokojnosť zamestnávateľov pokúsil riešiť cez víkend mimoriadnou tripartitou, na ktorú prišiel aj premiér Robert Fico.

ROMAN KARLUBÍK, prvý viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, vysvetľuje, aké argumenty predložili na tripartite Ficovi aj predkladateľom zákona, aká tam bola nálada a prečo sa návrh o príplatkoch ide pripraviť v podstate nanovo.

Aká bola na mimoriadnej tripartite nálada?

Foto – TASR

Dovolím si tvrdiť, že konštruktívna. Aj predkladatelia návrhu mali záujem na tom, aby sa zoznámili so sektorovými, respektíve s podnikovými číslami a so štatistikami. Premiér na základe toho vyjadril záujem, aby sme našli taký konsenzus, aby to významne neznížilo konkurencieschopnosť priemyselných sektorov, respektíve aby to nebolo pre firmy likvidačné. Myslím si, že aj predkladatelia návrhu pochopili, že taký závažný zákon sa musí prerokovať na tripartite, keďže tieto údaje štát jednoducho nemá. A je úlohou tripartity takéto návrhy konštruktívne pripomienkovať. My sme poukázali aj na to, že rozpočty firiem sa schvaľujú koncom roka a bolo by lepšie, keby sme mali už od mája čas na tom pracovať aj s ministerstvom, a preto tento neštandardný postup predkladania zákonov prostredníctvom poslaneckých návrhov zásadne namietame. Ale nakoniec je lepšie, že sme sa vôbec stretli a máme otvorené dvere.

Premiér bol na celej tripartite?

Áno.

Ste spokojní s tým, čo sa tam dohodlo?

Spokojní môžeme byť iba vtedy, keď dosiahneme úspešný výsledok. Zatiaľ sa udialo len to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie