Denník N

Newsfilter: Radšej sa nepozerajte, ako vznikajú klobásy a zákony

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár. foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár. foto N – Tomáš Benedikovič

Platy: z legislatívneho bahna do kaluže. Odvolávanie Kaliňáka: minister a premiér prepadli zúfalstvu. Zátarasy na vianočných trhoch: strach obchádza aj Nitru. Plus zaujímavé články, citát, fb status a shooty.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Žiadna hádka, žiadne spory, pokoj vládne v rodine

Koalícia sa po krátkej roztržke dáva opäť dokopy. Monika Jankovská už nekandiduje za členku Súdnej rady, čo upokojilo Most-Híd, a na svete je aj dohoda o platoch ústavných činiteľov, čo upokojilo skoro všetkých. Ale nemalo by.

Ústretový krok – tak charakterizoval Jankovskej rozhodnutie vziať späť súhlas so svojou kandidatúrou jej navrhovateľ, predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej. Po tom, čo nás smeráci takmer rok presviedčali, že je Jankovskej kandidatúra v poriadku, že nevidia dôvod, prečo by nemala kandidovať, že nepočuli ministerku Žitňanskú hroziť odchodom, by človek čakal, že to strana a jej kandidátka obhája.

Po sobote, keď sa Most za Žitňanskú pevne postavil, však v Smere zrejme konečne pochopili, že by stratili jednu z mála členiek kabinetu, ktorej činnosť má zmysel pre krajinu a ktorá má nezanedbateľnú podporu aj v tej časti spoločnosti, čo inak koalícii nevie prísť na meno.

Madejove a Jankovskej slová o politizácii jej kandidatúry sú iste pravdivé, no celú vec spolitizoval práve Smer, za ktorý Jankovská kandidovala do parlamentu a ktorý Jankovskú do nemoty navrhoval i napriek rozporu s programovým vyhlásením. Škoda, že na otázku, prečo to najsilnejšej strane tak dlho nedochádzalo a prečo bola Jankovská takou zásadnou postavou, že pre ňu riskovala ďalšiu koaličnú krízu, asi nedostaneme odpoveď nikdy.

Spôsobom z legislatívneho blata do kaluže vyriešili koaliční partneri spory o platoch ústavných činiteľov. Platy stúpnu od januára 2018 o jedno euro, pričom NR SR rozmrazenie vyrieši cez pozmeňujúci návrh k inému zákonu.

Vyzerá to ako šalamúnske riešenie. Premiér Robert Fico si presadil svoje a platy aspoň nateraz zostanú zmrazené. Poslanci rebelujúci proti zmrazovaniu sa dočkajú už budúci rok. Poslanci rebelujúci proti skrátenému legislatívnemu konaniu dosiahli svoje, akurát jeden neodôvodnený legislatívny postup (zrýchlené legislatívne konanie) nahradia iným (nepriama novela cez iný zákon).

Igor Matovič síce dostal ďalšiu muníciu, ktorou bude koalíciu ostreľovať, no skutočný problém tkvie v tom, ako sa tu prijímajú zákony. Od minulého utorka, keď sa zišiel parlament, sme videli, že:

zdravotnícku legislatívu na poslednú chvíľu dopĺňajú desiatky strán pozmeňovacích návrhov, ktoré poslanci nemajú šancu ani len prečítať;

jasličkový zákon sa po pár mesiacoch, čo sa minister Richter tváril, že je všetko v poriadku, opäť menil;

– vláda opäť nebola schopná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie