Denník N

Za obhajobu očkovania proti rakovine ocenili japonskú vedkyňu. V domovine sa jej vyhrážajú a žalujú ju

Riko Muranaka na snímke z decembra tohto roka. Minulý týždeň jej udelili prestížnu Maddoxovu cenu. Reprofoto – Twitter@rikomrnk

Dezinformačná kampaň spôsobila, že v Japonsku došlo k poklesu očkovania proti rakovine krčka maternice zo 70 percent na 1 percento žien. Japonská lekárka sa postavila za vakcínu a jej odvážny postoj ocenili prestížnou cenou.

Japonskej lekárke a vedkyni Riko Muranakovej z Kjótskej univerzity, ktorá sa v rodnej krajine postavila proti dezinformáciám o vakcíne proti rakovine krčka maternice, udelili minulý týždeň prestížnu Maddoxovu cenu.

Ocenenie sa udeľuje osobnosti, ktorá sa postaví na obranu vedeckých poznatkov, čo sú vo verejnom záujme, a čelí pritom nevyberaným útokom na svoju osobu.

Japonskú vedkyňu vybrali spomedzi viac ako sto nominovaných, ktorí pochádzali z 25 krajín.

Porota ocenila jej odvahu, že napriek osobným útokom, súdnemu sporu či útrapám na univerzite sa nevzdala a už dva roky píše o bezpečnosti a užitočnosti vakcíny proti HPV vírusu, ktorý zapríčiňuje rakovinu krčka maternice.

Dobrovoľné očkovanie

Ak sa žena infikuje ľudským papilomavírusom (HPV), môže sa u nej vyvinúť rakovina krčka maternice. Úmrtnosť máme asi dvoj- až trojnásobnú v porovnaní s vyspelou Európou, povedal v minulosti pre Denník N lekár a vedec Pavol Janega z Medirex Group Academy.

Gynekológ Jozef Adam z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove pre Denník N povedal, že na Slovensku nie je očkovanie proti HPV povinné a je na dobrovoľnej báze. „Viac ako 550 ženám na Slovensku diagnostikujeme rakovinu krčka maternice a približne 200 žien ročne zomiera,“ dodal odborník.

Lekár Adam nám vysvetlil, že „očkovacia schéma je trojdávková, u mladých dnes dvojdávková. Podľa matematických predpokladov je zaočkovanie minimálne na 20 rokov“. Dodal, že zdravotné poisťovne Union a Dôvera – na rozdiel od Všeobecnej zdravotnej poisťovne – poskytujú svojim poistencom príspevky na vakcínu, ak spĺňajú stanovené podmienky.

Zo 70 percent na 1 percento

Čo sa týka Japonska, v roku 2013 sa HPV vakcínou očkovalo v krajine až okolo 70 percent žien. Lenže potom sa v televízii a v novinách začali objavovať správy, že vakcína je nebezpečná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životy žien

Teraz najčítanejšie