Denník N

Kúpil si Ladu Niva na LPG. Reklamuje vážne nedostatky, predajca mu odmieta vrátiť kúpnu cenu

Juraj Palenčár si kúpil auto značky Lada Niva s pohonom na LPG. S predajcom už takmer dva roky vedie spor. Foto – archív J. P.

Má potvrdenie, že hrozí výbuch, aj znalecký posudok, že auto nefunguje, ako má. Predajca to odmieta.

Juraj Palenčár pracuje ako lekár na poliklinike v Čadci. Keďže býva v ťažko dostupnej oblasti, podľa toho si vyberal aj typ auta. Vo februári 2016 kúpil u predajcu SlovLADA v Košiciach novú Ladu Niva za 11 420 eur.

„Ladu som si vybral pre dobré a v podstate bezkonkurenčné jazdné vlastnosti v teréne, vzhľadom na vysokú spotrebu však rozhodlo až to, že ju ponúkali vo verzii Eco so zabudovaným LPG. Posledné tri roky som najazdil cca 35- až 40-tisíc kilometrov ročne,“ vysvetľuje Palenčár.

Pár týždňov po kúpe auta mu predajca nainštaloval pohon na LPG. Odvtedy má problémy. „Skúšal som na ňom jazdiť, ale na plyn to prakticky nešlo, bol som odkázaný na benzín. Práve tomu som sa chcel vyhnúť, načo inak by som si vybral auto s LPG? S ním som však mohol ísť maximálnou rýchlosťou 60 až 70 kilometrov za hodinu. Vrátane diaľnice. Inokedy to nešlo vôbec.“

Auto po čase odstavil, lebo zistil, že je nebezpečné. „Podľa potvrdenia, ktoré som získal, dokonca hrozí výbuch,“ tvrdí majiteľ.

Opravy v servisoch, ktoré neboli?

Palenčár hovorí, že mu nesprávne namontovali nádrž. Kontrolka signalizujúca množstvo plynu v nádrži ukazovala prázdnu nádrž, hoci bola plná. Čím bolo plynu menej, tým ho kontrolka ukazovala viac. Po približne 50 až 60 kilometroch jazdy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Teraz najčítanejšie