Denník N

Skoro 70 percent ľudí vraví, že počujú tiché gifko. Vedci nevedia prečo, hoci nápady majú

Vnemy každého z nás sú vysoko subjektívne a ovplyvňujú ich osobitné životné skúsenosti daného človeka, vraví psychológ, prečo niektorí ľudia počujú tiché gifko a iní nie.

Je to len obyčajné – hoci trochu zvláštne – gifko, na ktorom skáče stožiar cez drôty elektrického vedenia, no pre kognitívnych vedcov, ktorí sa zaoberajú výskumom ľudskej mysle, predstavuje nemalú záhadu.

Podľa prieskumu na sociálnej sieti Twitter, ktorého sa zúčastnilo skoro 300-tisíc ľudí, až 68 percent ľudí počuje dunenie, keď stožiar poskakuje, hoci gifko je celkom bez zvuku. Ako je niečo také možné?

Psychológ Pascal Wallisch z univerzity v New Yorku pre Slate napísal, že tento a podobné príklady ukazujú, aké sú vnemy každého z nás „vysoko subjektívne a ovplyvňujú ich – ak nie priam determinujú – osobitné životné skúsenosti daného človeka“.

Modré a čierne alebo biele a zlaté

Podobné spory ako s poskakujúcim stožiarom vyvolali v minulosti šaty, o ktorých sa ľudia hádali, či sú modré a čierne alebo biele a zlaté. Wallisch v minulosti pre Denník N vysvetlil, že mozog aktívne ovplyvní farbu šiat podľa toho, aké má skúsenosti s farbami a osvetlením z minulosti.

Vo svojom výskume zistil, že na vnímanie farby šiat malo zásadný vplyv to, či si ľudia mysleli, že ich osvetľuje prirodzené alebo umelé svetlo.

McGurkov efekt

Neurovedec David Eagleman zo Stanfordovej univerzity vo svojej knihe Incognito píše, že videnie je aktívny a nie pasívny proces. „Existuje viac ako jeden spôsob, ako môže zrakový systém interpretovať podnet, a medzi tými možnosťami strieda.“

Jav, ktorý vysvetľuje, aký vplyv má zraková informácia na to, čo človek počuje, sa volá McGurkov efekt. Pomenovaný je podľa Harryho McGurka a jeho výskumu zo 70. rokov minulého storočia. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie