Denník N

Polícia zmarila atentát na britskú premiérku Theresu Mayovú

Britská premiérka Theresa Mayová pred svojím úradom na Downing Street 10. Tam na ňu chceli podľa MI5 zaútočiť. Foto – TASR/AP
Britská premiérka Theresa Mayová pred svojím úradom na Downing Street 10. Tam na ňu chceli podľa MI5 zaútočiť. Foto – TASR/AP

Riaditeľ britskej tajnej služby MI5 informoval o zmarení deviatich teroristických útokov za uplynulý rok. Jedným z nich bol aj pokus o zavraždenie britskej premiérky Theresy Mayovej.

Na utorňajšom stretnutí britskej vlády šéf britskej tajnej služby MI5 Andrew Parker hovoril o zmarení deviatich teroristických útokov na Britských ostrovoch za posledný rok.

Už predtým Parker zdôrazňoval skutočnosť, že ohrozenie islamským terorizmom je vyššie ako kedykoľvek predtým, a dokonca zdôraznil dramatické zvýšenie ohrozenia. MI5 podľa neho v súčasnosti vyšetruje 500 prípadov spojených s terorizmom, do ktorých je zapletených približne 3-tisíc ľudí.

Dvaja obvinení z pokusu o atentát na Mayovú

Medzi deviatimi prekazenými teroristickými útokmi bol aj pokus o atentát na britskú premiérku Theresu Mayovú. Túto informáciu priniesla ako prvá britská televízia Skynews. Niekoľkotýždňové vyšetrovanie, do ktorého boli okrem polície z West Midlands zapojení aj Scotland Yard a agenti tajnej služby MI5, sa skončilo minulotýždňovým zatknutím dvoch mužov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie