Denník N

Ruskí hokejisti chcú hrať aj s čudným názvom, ich prvým súperom budú Slováci

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

O účasti ruských športovcov na olympiáde pod neutrálnou vlajkou rozhodne Putin, prezident sa zatiaľ postavil proti bojkotu hier.

Je Valentín, 14. februára 2018, krátko po jednej hodine poobede slovenského času. Na prvé buly hokejového turnaja nastupujú hokejisti Slovenska.

Ich úvodným súperom je tím, proti ktorému nikdy nehrali a už zrejme ani nikdy hrať nebudú. Proti prvému útoku možno v zložení Nagy, Viedenský, Hudáček na druhej strane klziska korčuľujú najlepší ruskí hráči z KHL.

Na drese či helmách však ruskú trikolóru nenájdete. A pri ich názve je len olympijská zástava. Ak náhodou vyhrajú celý olympijský turnaj, na čo Rusko čaká už 25 rokov, nezaznie im ruská hymna, ale olympijská. Oficiálne sú označení ako Olympijskí športovci z Ruska.

Takto bude vyzerať prvý zápas Slovenska na olympiáde, ak sa ruskí športovci zúčastnia na olympijských hrách v Južnej Kórei aj po oficiálnom zákaze zo strany Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Ten v pondelok večer Rusko vylúčil z olympiády. No športovci, ktorí nikdy nedopovali a prejdú kontrolami, sa budú môcť zúčastniť pod neutrálnou zástavou.

Otázka teraz je, či Rusko prijme takéto podmienky. Čakalo sa na rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ten sa napokon vyjadril večer. Putin oznámil, že športovcom nebudú brániť zúčastniť sa na hrách.

„Určite neoznámime žiaden druh blokády a nebudeme brániť účasti našich športovcov, ak akýkoľvek z nich sa rozhodne zúčastniť pod neutrálnou zástavou,“ povedal Putin v stredu večer podľa Tass.

„Či bude Rusko bojkotovať olympiádu alebo nie, rozhodne Putin. Kto iný? Mysleli ste si, že to nechá na športovcov?“ napísal na Twitteri ruský hokejový novinár z novín Sovietskyj sport Slava Malamud, ktorý žije v USA.

Kovaľčuk: Jednoznačne ísť

Pokiaľ ide o hokejistov, Slava Malamud tvrdí, že jednohlasne podporujú účasť na olympiáde aj pod neutrálnou vlajkou. Povedal to aj Iľja Kovaľčuk, jedna z najväčších ruských hviezd v KHL.

„Mali by sme jednoznačne ísť na olympiádu. Odmietame sa vzdať. Plne chápeme, že rozhodnutie MOV je čistá politika, a vieme, kto to riadi,“ povedal podľa Moscow Times hokejista.

„Pre nás sa tento turnaj nebude líšiť od iných. Vlastenectvo, láska ku krajine – tieto veci sú v srdci. Nato netreba vykrikovať či niesť zástavu na hrudi,“ dodal Kovaľčuk.

Ruská KHL sa vyhrážala, že ak vylúčia Rusko z olympiády, tak nemusia umožniť štart žiadnym hráčom, ktorí hrajú túto medzinárodnú súťaž. Týkalo by sa to aj Slovákov. Zo Slovana sa na olympiáde môžu zúčastniť možno traja hráči, v iných tímoch hrá Ďaloga v čínskom Kunlune, brankár Hudáček v Čerepovci a obranca Čajkovský v Jekaterinburgu.

Šéfom KHL je Dmitrij Černyšenko. Práve tento muž bol šéfom organizačného výboru v Soči, kde Rusi systematicky dopovali za pomoci tajných agentov FSB. Černyšenka MOV v utorok tiež potrestal tým, že ho stiahol z poradného výboru pre zimnú olympiádu 2022 v čínskom Pekingu.

Aj v KHL však má výrazný vplyv Putin, a preto sa nečaká, že by súťaž nepustila hráčov, ak by sa ruskí hokejisti zúčastnili na hrách pod neutrálnou zástavou.

Ruský kapitán Iľja Kovaľčuk sa pozerá na trofej pre víťaza MS 2015 v hokeji. Foto – AP

Nie všetci ruskí športovci to vidia rovnako ako ruskí hokejisti. Irina Avvakumovová, majsterka Ruska v skokoch na lyžiach, povedala, že nie je športové ísť na olympiádu iba preto, aby ste tam boli.

„Neviem, ako budú reagovať ostatní športovci, ale ja som netrénovala roky nato, aby som išla niekde, kde nebudem pretekať za svoju krajinu,“ povedala podľa Moscow Times.

Iní však nemali taký jasný pohľad. To, že Rusko môže napokon pustiť svojich športovcov na olympiádu pod neutrálnou vlajkou, naznačuje aj postoj niektorých športových funkcionárov.

„Som presvedčený, že najlepší športovci by mali ísť a pretekať nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Bolí to tých, ktorých diskvalifikovali, takže potrebujeme bojovať aj za nich,“ povedal šéf ruskej federácie v skokoch na lyžiach Dmitrij Dubrovskij.

Biatlonista Sergej Čepikov, dvojnásobný olympijský šampión, nabádal ľudí, aby nekritizovali športovcov, ktorí sa napokon zúčastnia na hrách pod neutrálnou zástavou.

„Sú to veľmi tvrdé opatrenia proti našej reprezentácii. Žiadam, aby ste neodsudzovali tých, ktorí prídu pod neutrálnou zástavou. Vieme, že sú to Rusi, a mali by sme ich podporovať,“ povedal podľa TASS.

Fakt, že to sú Rusi, budú vedieť aj vďaka názvu, ktorý dostanú. Ak v minulosti súťažili neutrálni športovci pod olympijskou vlajkou, hovorilo sa im olympijskí či nezávislí športovci s tým, že sa oficiálne neuvádzalo, z ktorej krajiny prišli.

Napríklad v Riu 2016 vyhral strelec z Kuvajtu dvojitý trap a stal sa prvým neutrálnym športovcom s olympijským zlatom. Kuvajt mal zákaz zúčastniť sa na olympiáde za zasahovanie vlády do činnosti miestneho olympijského výboru. Oficiálne sa slovo Kuvajt pri jeho mene nespomínalo.

V prípade Ruska to bude inak. Športovci budú vystupovať pod názvom Olympijskí športovci z Ruska. A tak napríklad komentátori či novinári budú mať možnosť stále hovoriť, že ide o Rusov.

„Všetci neutrálni, nezávislí športovci sú si rovní, ale niektorí neutrálni, nezávislí športovci sú si rovnejší, pretože sa volajú olympijskí športovci z Ruska. George Orwell,“ napísal na Twitteri nemecký novinár z ARD Hejo Seppelt, ktorý v roku 2014 nakrútil prelomový dokument o ruskom dopingu.

Berie sa to ako istý ústupok voči Rusom a tí to považujú za významné. „Budú ich volať ruskí športovci a nie nejakí neutrálni… to je veľmi dôležité,“ povedal šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov, ktorého tiež potrestali.

Možno celý olympijský tím

Koľko ruských športovcov by mohlo súťažiť pod neutrálnou zástavou? O tom rozhodne trojčlenný panel zložený aj zo zástupcov MOV a Svetovej antidopingovej agentúry WADA.

Ako sa píše v rozhodnutí, športovci musia mať čistú minulosť. Pokiaľ dopovali, ich trest im už vypršal a na iných pretekoch smú súťažiť, v prípade olympiády budú mať smolu.

Okrem toho musia prejsť prísnymi dopingovými testmi. Ak sú čistí, nemal by to byť pre nich problém.

Isté sito už prebehlo v posledných týždňoch, keď disciplinárna komisia MOV doživotne z olympiády vylúčila 25 ruských športovcov, ktorí boli súčasťou systematického dopingu v Soči. Rusi prišli o 11 medailí (z 33) z domácich hier, v medailovej bilancii klesli z prvého na piate miesto. Ide najmä o bežcov na lyžiach, bobistov, pretekárov v skeletone a biatlonistky.

Aj vzhľadom na to je možné, že výprava „olympijských športovcov z Ruska“ bude napokon bohatá. „V Pjongčangu sa neočakáva len malý výber ruských športovcov, ale takmer plný olympijský tím,“ povedal nemenovaný predstaviteľ MOV nemeckému novinárovi Seppeltovi.

A ak v Južnej Kórei získajú zlatú medailu, je možné, že olympijskú hymnu napokon prehluší ruská hymna spievaná športovcami aj divákmi.

„Ak Boh dá a budeme úspešní, určite budeme spievať našu hymnu,“ povedal aj Kovaľčuk.

Doping v Rusku

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie