Denník N

Muž, ktorého Kotlebove gorily nepustili na župné zastupiteľstvo: Primátor sa správa despoticky

Ochranka a novinár. foto – Andrej Bán
Ochranka a novinár. foto – Andrej Bán

O pomeroch na Gemeri, o arogancii vlád a vzostupe ĽSNS, o napätom vzťahu s primátorom Jozefom Šimkom, ktorý Kotlebu podporuje, a tiež o príčinách dlhodobého zaostávania regiónu na periférii štátu.

Radovana Ceglédyho (40) dnes pozná celé Slovensko. Majiteľ lokálnej TV Rimava s kolegami čelil hrubosti dvoch neznámych ochrankárov, ktorí ich nechceli pustiť na slávnostné zasadnutie Banskobystrického kraja v Župnom dome v Rimavskej Sobote, kde Kotleba odovzdával funkciu novému županovi Jánovi Lunterovi.

Kto a prečo vás nepustil pred pár dňami na župné zasadnutie?

Ako lokálna televízia sme chceli podať spravodajstvo o tom, že v Rimavskej Sobote je krajské zasadnutie zastupiteľstva a župan Kotleba odovzdáva úrad novému županovi Jánovi Lunterovi. Vyslali sme štáb, dvoch kameramanov a redaktora. Ja som išiel s nimi, chcel som to vidieť. Neumožnili nám ale vstup do miestnosti, stáli tam dve veľké „korby“ a nepustili nás. Povedali nám, že my ako TV Rimava tam ísť nemôžeme. Najskôr nás ten väčší z dvojice odprevadil až po spodné schody v budove. Potom sa vrátili hore, my tiež, a nechceli nás za žiadnych okolností pustiť dnu. Predtým sa pýtali každého novinára, z akého média je. Všetkých pustili, iba nás nie. Je zrejmé, že im išlo iba o TV Rimava, bolo to cielené.

Mali ste vopred indície, že vás tam nepustia?

Áno, sprostredkovala nám ich osoba blízka hnutiu bývalého župana pána Kotlebu v našom regióne.

Poznáte šéfa miestnych kotlebovcov?

My sa tu poznáme všetci. Nie sme farební, čierni, zelení či ružoví. Všetci sme Sobotčania.

Kto nariadil, aby vás nepustili?

Podľa dostupných indícií to bol štatutárny zástupca vlastníka župného domu v Rimavskej Sobote. Bola to jednoznačne osoba, ktorá pozná našu televíziu, čo vylučuje hocikoho mimo Rimavskej Soboty a taktiež osoba, ktorej naša televízia dá sa povedať, „leží v žalúdku“. Keby sme identitu tejto osoby vedeli preukázať, tak by bolo našou občianskou povinnosťou podať vo veci trestné oznámenie.

Nepodáte ho?

Ak tak urobím, musím ho podať na ľudí, ktorí boli iba vykonávatelia tohto príkazu. A to by sa mi nepáčilo, lebo by to nepostihlo toho, kto je príčinou, že nás tam nechceli pustiť. A neverím tomu, že vyšetrovaním sa to preukáže.

Ako funguje v Rimavskej Sobote mestská polícia? Vyzerali ako smiešni pajáci, ktorí proti tým dvom gorilám nič nezmôžu.

Mestská polícia do toho nezasahovala. Ja som volal štátnu políciu. Povedali mi po pätnástich minútach, že volali na mestský úrad, kde im vraj povedali, že ako TV Rimava nemáme akreditáciu, aby sme sa akcie zúčastnili.

To je absurdné. Zasadnutie župy je verejné, môže prísť každý občan.

Presne toto som im povedal. Vidíte, neviedlo to nikam.

Zistili ste od tých dvoch mládencov pri dverách, kto im dal príkaz vás nepustiť?

Oboch som sa opýtal, kto im velí, teda jazykom, akému rozumejú. Naveľa-naveľa sa nižší z nich vyjadril, že Ján Mora z ĽSNS. Ten zhruba o tri minúty išiel okolo a poprel, že s tým niečo má. Ale tí chlapi aj tak nepovolili a znova nás vystrkali. Nepomohol si ani poslanec Národnej rady Zsolt Simon, ani nový župan Ján Lunter. Pustili nás, až keď prišiel „spasiteľ Kotleba“ a zahral divadielko, že čo sa to tu deje.

Nechceli ste to vzdať a odísť?

Ako by sme to mohli urobiť?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie