Denník N

Naši poslanci majú v prepočte na priemernú mzdu lepšie platy ako v Nemecku

Foto N – Tomáš Benedikovič

Vzbura proti zmrazeniu slovenských poslaneckých platov nie je adekvátna tomu, ako poslanci zarábajú. S paušálnymi náhradami majú v prepočte na priemernú mzdu krajiny viac ako v Nemecku či v Poľsku.

Majú sa poslanci Smeru a SNS prečo rozčuľovať pre ďalšie zmrazenie platov, ku ktorému pre len jednoeurový nárast na najbližšieho pol roka došlo? Sú ich platy, ktoré sa nemenili od roku 2008, nedôstojné a príliš nízke?

Podpredseda SNS Anton Hrnko sa posťažoval, „prečo by niekto dal dobrý plat vynikajúcemu technikovi, keď najvyšší ústavní činitelia majú príjmy na úrovni zamestnanca na páse vo fabrike Volkswagen“. A pripomenul, že vo svojej funkcii má aj ďalšie náklady – ročne zoderie aj šesť 600-eurových oblekov.

Podobne, aj keď podstatne menej hlasno, argumentujú aj viacerí poslanci za Smer. Niektorí Denníku N vysvetľovali, že im problémy robí hlavne rozdelenie ich príjmov – 1961 eur dostávajú ako hrubú mzdu, ktorú zdaňujú a započítava sa im aj do dôchodku. Niektorých zasa finančne zasiahlo rozhodnutie samotného Smeru v roku 2016. Vtedy parlament schválil, že poslanci, ktorí majú funkcie v samosprávach či v štátnych firmách, môžu dostávať za inú verejnú funkciu okrem poslaneckej mzdy len minimálnu mzdu, čo je 435 eur.

Viacerí poslanci majú aj ďalšie príjmy zo štátneho. Dušan Muňko zo Smeru bol napríklad okrem poslaneckej funkcie do júla 2016 aj šéfom Sociálnej poisťovne. V tomto roku vykázal príjem bez paušálnych náhrad 54 720 eur, čo je mesačne 4560 eur. Muňko bol medzi poslancami, ktorí ďalšie zmrazenie platov nepodporili.

Obmedzenie minimálnej mzdy sa netýka napríklad pôsobenia na verejných univerzitách. Tam niektorí poslanci učia a ročne im platia aj sumy, ktoré sa blížia k ich základnej parlamentnej mzde. Plat za funkciu prorektora berie na Akadémii umení v Banskej Bystrici Dušan Jarjabek – ďalší poslanec Smeru, ktorý v prvom kole nepodporil zmrazenie platov. Jarjabek si v kolónke príjem z výkonu verejnej funkcie uvádza 25 575 eur a v kolónke „iné“ 23 327 eur.

Lepšie ako v Nemecku

Zarábajú poslanci slovenského parlamentu menej, než ich kolegovia zo zahraničia?

Najskôr si ukážeme porovnanie platov poslancov vo vzťahu k priemernej mzde v danej krajine – čo zohľadní platové pomery v každom štáte.

Keď porovnáme všetky peniaze, ktoré poslanci môžu dostať, teda aj paušálne náhrady (ktoré v každej krajine vyplácajú podľa iných podmienok), sú na tom naši poslanci veľmi dobre, dokonca lepšie ako nemeckí alebo poľskí poslanci. Dostávajú totiž maximálne 3,8-násobok priemernej mzdy, v Nemecku je celý plat poslancov až do výšky 3,7-násobku priemernej mzdy. Toto porovnanie nevieme urobiť pre všetky krajiny, pre zásadne iné podmienky paušálnych náhrad.

Navyše, ak by slovenským poslancom plat nezmrazili a narástol by na zákonom stanovenú hranicu, aj v hrubej mzde bez paušálnych náhrad by poskočili na druhé miesto medzi okolitými krajinami za Rakúsko, dokonca pred Nemecko.

Naši zákonodarcovia sú na konci tabuľky, keď sa pozrieme na sumy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie