Denník N

Napľuli nám do tváre, reagujú Rusi na zákaz. Putinovi to však pred voľbami môže pomôcť

Vladimir Putin. FOTO – TASR/AP
Vladimir Putin. FOTO – TASR/AP

Podľa niektorých bol trest pre Rusko mierny – na záverečnom ceremoniáli olympiády môže viať ruská zástava.

[Ako dopujú ruskí olympionici – kniha od Denníka N.]

Máloktorá správa spoza hraníc za posledné roky vzbudila v Rusku také vášne. Médiá, ľudia aj politici hovoria o spolitizovanom rozhodnutí.

Ruská štátna televízia to označila za „poníženie“ a „úder pod pás“, iní provládny novinár za „pľuvanec do tváre“.

Najsilnejšie to možno povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia. „Nikdy nás nedostanú do kolien,“ napísala na Facebooku. „Ani svetovou vojnou, ani rozpadom Sovietskeho zväzu, ani sankciami. Prijmeme to a prežijeme,“ dodala.

Putin napokon oznámil, že športovcom nebudú brániť zúčastniť sa na hrách. „Určite neoznámime žiaden druh blokády a nebudeme brániť účasti našich športovcov, ak akýkoľvek z nich sa rozhodne zúčastniť pod neutrálnou zástavou,“ povedal Putin v stredu večer podľa Tass.

Novinár Slava Malamud zo Sovietskeho športu, ktorý žije v USA, napísal na Twitteri, že Vladimirovi Putinovi sa to napokon môže hodiť.

V marci, krátko po olympiáde, sa budú v Rusku konať prezidentské voľby. Putin je favoritom, no záleží mu, s akým veľkým náskokom voľby vyhrá.

„Stavím sa, že Putin dovolí športovcom ísť. Rusi milujú pozerať sa na seba ako na hrdinské obete cudzincov a Putin to môže využiť aj vo svojej kampani na znouzvolenie. Každý medailista bude pochodovať pred kamerami a ďakovať mu,“ napísal na Twitteri novinár.

S tým súhlasí aj politológ Andrej Kolesnikov z moskovského Carnegie centra.

„Pozastavená účasť ruského národného tímu na olympiáde v roku 2018 je špeciálny dar pre Vladimira Putina. Má príležitosť znova oživiť koncept obliehanej pevnosti, ktorá je jedným z pilierov jeho osobnej legitimity a popularity,“ napísal Kolesnikov.

Zároveň však dodáva, že rozhodnutie vylúčiť Rusko je pre Putina prehrou. „Nemôže to vyhlásiť za víťazstvo. Je to jasné, je to jeho osobná prehra a pokazenie jeho politického stroja,“ napísal.

Nepriznali sa

Ruský novinár Slava Maludov tiež pripomína, že Rusko sa k štátom sponzorovanému dopingu stále nepriznalo a nespraví tak ani teraz.

„Jediná ľútosť v ruských médiách, ktorú som videl za posledné týždne: Ako sme dovolili Rodčenkovovi opustiť krajinu?“ napísal na Twitteri Malamud.

Grigorij Rodčenkov je bývalý šéf moskovského laboratória, hlava celého dopingového systému, ktorý vlani ušiel do USA a je hlavným svedkom v afére. MOV aj Svetová antidopingová agentúra vraveli, že iné dôkazy potvrdzujú jeho slová.

Rusi hovoria, že doping riadil sám, no podľa komisie MOV bolo do toho zapletené aj ministerstvo športu.

„Uznanie, že sme spravili niečo zlé: nula. Hnev na zlý Západ: dvesto biliárd,“ napísal na twitteri novinár.

Viacerých športovcov síce po škandále vyhodili, ale napríklad Vitalija Mutka, vtedajšieho ministra športu, povýšili na post podpredsedu vlády. Rozhodnutie MOV mu zakázalo doživotne účasť na olympiádach.

„Demonštratívne nevyhodenie Mutka a jeho ľudí (v každej normálnej krajine by dávno odstúpili) je tiež smiešne. Jediná vec, ktorá by bola ešte demonštratívnejšia, by bolo, že by z neho spravili premiéra. Vzhľadom na súčasné okolnosti – mohli by,“ napísal editor portálu sport.ru Dmitrij Navoša.

Mutka a Putina viní z dopingu a neúčasti na olympiáde ruská opozícia. „Takže Mutko s Putinom podvádzali. Zničili osudy našich športovcov. A teraz, keď ich chytili, mali by sme ich brániť jadrovými šabľami?“ povedal podľa Rádia Slobodná Európa Alexander Navaľnyj.

Rozhodnutie MOV je podľa mnohých bezprecedentné. Chválil ho aj Richard McLaren, kanadský právnik, ktorý vypracoval dve správy o dopingu v Rusku.

Vlajka sa napokon môže objaviť

V minulosti MOV vylúčila niektoré krajiny z olympiády (skoro 30 rokov sa pre apartheid neúčastnila Južná Afrika, v roku 2000 zasa pre Taliban Afganistan), no nikdy nesiahla na takú športovú veľmoc, ako je Rusko. Takmer na každej zimnej olympiáde skončilo Rusko medzi troma najlepšími štátmi v medailovej bilancii.

Niektorí si však myslia, že Rusi dopadli relatívne mierne. Ak budú spolupracovať, podľa rozhodnutia je možnosť, že sa ruská zástava objaví na záverečnom ceremoniáli hier.

„Akoby sa nič nestalo… jednoducho je to desaťtýždňová suspendácia. Ľudia si dôsledky uvedomia neskôr. Show musí pokračovať,“ napísal na twitteri Hejo Seppelt, nemecký novinár z televízie ARD, ktorý natočil prelomový dokument o ruskom dopingu.

Rusi tiež budú môcť vystupovať pod názvom Olympijskí športovci z Ruska. Takúto možnosť v minulosti iní športovci, ktorí nemohli reprezentovať svoju krajinu, nemali. Napríklad Kuvajt v roku 2016 vylúčili za to, že vláda ovplyvnila voľby jeho olympijského výboru. Ich športovci mohli vystupovať len ako neutrálni, bez zmienky o Kuvajte.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Doping v Rusku

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie