Denník N

Dankovi ľudia prvýkrát ukázali „nové“ vozidlo pre vojakov, názov mu zatiaľ nevymysleli

Na verejnosti prvýkrát ukázali osemkolesový transportér od fínskej zbrojovky Patria, ktorý si v tichosti vybrali nominanti SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič
Na verejnosti prvýkrát ukázali osemkolesový transportér od fínskej zbrojovky Patria, ktorý si v tichosti vybrali nominanti SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

V blate na Záhorí jazdil fínsky transportér aj menšie štvorkolesové vozidlá. Ministerstvo obrany si z nich vyberie a do ich nákupu zainvestuje 1,2 miliardy eur.

Ministerstvo obrany v areáli Vojenského technického a skúšobného ústavu pri Senici predviedlo obrnené vozidlá, ktoré sa majú nakúpiť pre vojakov.

V decembrom mraze jazdilo tu niekoľko rôznych transportérov od zahraničných výrobcov, aj prototyp novej verzie slovenského vozidla Aligator.

Pozvaní účastníci aj novinári vďaka tomu mohli získať predstavu, ako by chcelo ministerstvo minúť zhruba 1,2 miliardy eur, ktoré vláda vyčlenila na prezbrojenie pozemného vojska.

„Aj toto podujatie je dôkaz, že nič nezamlčujeme a že všetko prebieha transparentne,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).

Vojenskú šou s obrnenými vozidlami sledovali minister Peter Gajdoš (vpravo) aj generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko, ktorý má značný vplyv aj na vojenské nákupy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nič sme netajili, len nezverejňovali

Najväčší záujem vzbudzoval osemkolesový transportér fínskej zbrojovky Patria. Toto vozidlo vybrali Dankovi nominanti v úplnej tichosti už v máji, keď podpísali prvé zmluvy s Fínmi a pol roka informáciu o tom nezverejnili.

„My sme nič netajili. Ja nie som povinný zverejňovať každý dokument, ktorý podpíšem,“ vysvetľoval to Gajdoš.

V stredu na Záhorí ukázali prototyp tohto vozidla. Išlo o takzvaný demonštrátor, na ktorom budú technici ešte pracovať.

Budúci rok pôjde na vojskové skúšky a pokiaľ nimi prejde, ministerstvo si bude môcť objednať až 81 takýchto vozidiel za viac než 400 miliónov eur.

Vozidlo o fínskej zbrojovky Patria si prvýkrát mohol pozrieť aj minister Gajdoš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vozidlo už malo slovenskú zbraňovú vežu, ktorú vyrába spoločnosť EVPÚ z Novej Dubnice. Na polygóne urobilo niekoľko okruhov a vystrelilo zopár skúšobných rán z kanónu.

Transportér zatiaľ nemal žiadny názov, označený bol iba ako „BOV 8 x 8“. Onedlho by mal dostať slovenský názov. Podľa ministerstva o ňom budú hlasovať vojaci a túto možnosť dostali aj účastníci predvádzacej akcie.

Aj týmto chce dať ministerstvo najavo, že transportér je pôvodný výrobok, ktorý vzišiel ako výsledok fínsko-slovenského vývoja.

Nie je však jasné, v čom by mal spočívať slovenský príspevok k tomuto vývoju. Prototyp doviezli z Fínska a vyzeral ako štandardná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie