Denník N

V Žiline už chytajú čiernych pasažierov – deti, čo majú platiť za autobus, pretože ich rodičia dlhujú mestu

Bratislavská ulica v Žiline. Foto N – Peter Kováč
Bratislavská ulica v Žiline. Foto N – Peter Kováč

Žilina nevie zabezpečiť bezplatnú dopravu pre školákov, mestská nadácia má podľa primátora Chomu rozhodovať, či si pomoc zaslúžia.

Až 110-tisíc eur dlžia deti v Žiline za odpad. Pre mesto sú neplatičmi, pretože ich rodičia neplatia za odpad, a tak ich malé deti podľa nariadenia mesta nemajú nárok na bezplatnú dopravu. Takto nastavené pravidlá, na ktorých trvá primátor Igor Choma (Smer), platia aj po poslednom hlasovaní mestského zastupiteľstva.

Poslancom sa nepodarilo prelomiť jeho veto, potrebovali 19 hlasov, no v pondelok ich získali len osemnásť. Hlasovaním reagovali na to, že Choma nepodpísal uznesenie, ktoré malo chudobným deťom umožniť cestovať bezplatne mestskou hromadnou dopravou do školy.

Chudobným deťom, ktoré žijú v gete na Bratislavskej ulici v Žiline, tento rok zrušili neďalekú školu. Od septembra musia niektoré deti dochádzať do škôl vzdialených aj hodinu peši. Keďže sú väčšinou z chudobných rodín, ich rodičia nemajú na to, aby im zaplatili dopravu do školy.

„Tých devätnásť hlasov som mal prisľúbených, obišiel som poslancov, ale pani poslankyňa Talafová (KDH) pred hlasovaním odišla preč. Nebrala telefón, neodpovedala na esemesky, doteraz mi nevysvetlila, čo sa stalo,“ hovorí autor návrhu uznesenia a mestský poslanec Ľubomír Bechný (nezávislý). Poslankyňa Emília Talafová nereagovala ani na náš telefonát a neodpísala ani na sms.

Preukážkam končí platnosť

Bezplatnú dopravu pre deti z chudobných rodín sa už zrejme tento rok nepodarí vyriešiť. Väčšine školákov pritom pred Vianocami vyprší platnosť kariet, na ktoré sa im pozbierali ľudia na začiatku školského roka.

V pondelok už podľa Bechného chytili revízori tri deti s neplatnými kartičkami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie