Denník N

V Žiline už chytajú čiernych pasažierov – deti, čo majú platiť za autobus, pretože ich rodičia dlhujú mestu

Bratislavská ulica v Žiline. Foto N – Peter Kováč
Bratislavská ulica v Žiline. Foto N – Peter Kováč

Žilina nevie zabezpečiť bezplatnú dopravu pre školákov, mestská nadácia má podľa primátora Chomu rozhodovať, či si pomoc zaslúžia.

Až 110-tisíc eur dlžia deti v Žiline za odpad. Pre mesto sú neplatičmi, pretože ich rodičia neplatia za odpad, a tak ich malé deti podľa nariadenia mesta nemajú nárok na bezplatnú dopravu. Takto nastavené pravidlá, na ktorých trvá primátor Igor Choma (Smer), platia aj po poslednom hlasovaní mestského zastupiteľstva.

Poslancom sa nepodarilo prelomiť jeho veto, potrebovali 19 hlasov, no v pondelok ich získali len osemnásť. Hlasovaním reagovali na to, že Choma nepodpísal uznesenie, ktoré malo chudobným deťom umožniť cestovať bezplatne mestskou hromadnou dopravou do školy.

Chudobným deťom, ktoré žijú v gete na Bratislavskej ulici v Žiline, tento rok zrušili neďalekú školu. Od septembra musia niektoré deti dochádzať do škôl vzdialených aj hodinu peši. Keďže sú väčšinou z chudobných rodín, ich rodičia nemajú na to, aby im zaplatili dopravu do školy.

„Tých devätnásť hlasov som mal prisľúbených, obišiel som poslancov, ale pani poslankyňa Talafová (KDH) pred hlasovaním odišla preč. Nebrala telefón, neodpovedala na esemesky, doteraz mi nevysvetlila, čo sa stalo,“ hovorí autor návrhu uznesenia a mestský poslanec Ľubomír Bechný (nezávislý). Poslankyňa Emília Talafová nereagovala ani na náš telefonát a neodpísala ani na sms.

Preukážkam končí platnosť

Bezplatnú dopravu pre deti z chudobných rodín sa už zrejme tento rok nepodarí vyriešiť. Väčšine školákov pritom pred Vianocami vyprší platnosť kariet, na ktoré sa im pozbierali ľudia na začiatku školského roka.

V pondelok už podľa Bechného chytili revízori tri deti s neplatnými kartičkami. „Vypršala im platnosť preukážky, hoci tam ešte mali niekoľko voľných jázd,“ vysvetľuje Končalová, ktorá zbierku na cestovné iniciovala.

Obyvateľka Bratislavskej ulice v Žiline v ruke drží preukážky na MHD. Foto N – Peter Kováč

Časť peňazí zo zbierky ešte zostala. Ak mesto problém s dopravou nevyrieši, Končalová deťom plánuje opäť dobiť preukážky.

„Nenecháme ich teraz chodiť peši. Čakáme, čo bude. Či mesto dodrží slovo a postará sa o tie deti, alebo bude potrebná naša pomoc,“ hovorí Končalová.

Podľa RTVS ombudsmanka Mária Patakyová pripravuje kvôli zadlžovaniu detí v Žiline podanie na Ústavný súd.

Len deťom, ktoré si to zaslúžia

Primátor Žiliny dlhodobo tvrdí, že chudobným deťom dokáže pomôcť nadácia mesta. Bezplatnú dopravu povoliť nechce, myslí si totiž, že rodičia detí nebudú motivovaní platiť poplatky za odpad za svoje deti.

Podľa Chomu je dnes v nadácii 14-tisíc eur a niekoľko ľudí už aj požiadalo o pomoc.

Na stránke mesta sa však píše, že nadácia sa zameriava najmä na pomoc „zdravotne postihnutým, seniorom, chorým a bezmocným občanom v núdzi, deťom a mládeži, ktorí potrebujú predovšetkým zdravotnú rehabilitáciu, kompenzačné pomôcky a špeciálne pomôcky“. Sociálne znevýhodnení ľudia sa tam nespomínajú.

Choma napriek tomu tvrdí, že chudobné rodiny nadáciu môžu požiadať aj o príspevok na cestovné.

„Myslím si, že nadácia vie veľmi korektne posúdiť, kto si to zaslúži a kto si to nezaslúži,“ povedal Choma na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Primátor Žiliny a poslanec NR SR za Smer Igor Choma. Foto – tasr

Päťtisíc eur ročne na dopravu pre deti

Podľa čoho bude nadácia rozhodovať, ktorej žiadosti vyhovie a ktorej nie? „Bude mať k dispozícii informácie zo školského a sociálneho odboru. Teda či deti chodia do školy, ako do nej chodia, či im tá karta pomôže, ak doteraz školu nenavštevovali,“ vysvetľuje primátor.

„Nadácia nebude mať jednoduchú prácu, ale myslím si, že pomôže naozaj adresne tým, ktorí to budú potrebovať,“ tvrdí Choma.

Monike Končalovej sa takýto prístup nepozdáva. „Ak má dieťa problém so školskou dochádzkou, tak mu nemôžeme za trest ešte sťažiť prístup do školy, ale práve naopak. Musíme cestou terénnej sociálnej práce spraviť všetko pre to, aby sme ho do školy dostali,“ vysvetľuje Končalová.

Podľa výpočtov Moniky Končalovej by deti z geta na Bratislavskej ulici potrebovali ročne na dopravu viac ako päťtisíc eur.

Choma hovorí, že v nadácii je dosť peňazí na to, aby dokázala pomôcť všetkým deťom, ktoré to potrebujú. Podľa jeho slov už nadviazali spoluprácu s terénnymi pracovníkmi, ktorí by ľuďom z Bratislavskej ulice mali pomôcť získať peniaze z nadácie mesta.

Nadácia získava peniaze z rozpočtu mesta, z charitatívnych akcií alebo vďaka sponzorom.

Obyvateľka Bratislavskej ulice v Žiline s najmladšími deťmi. Foto N – Peter Kováč

Primátor hľadá inšpiráciu v iných mestách

Choma sa obzerá aj po iných riešeniach . Právny odbor mesta poveril tým, aby zistil, ako riešia platenie odpadu iné krajské mestá.

V súčasnosti sa dieťa v Banskej Bystrici, Bratislave či Košiciach nemôže stať dlžníkom. Poplatky tam vyrubujú na zákonných zástupcov alebo na jedného dospelého člena domácnosti, ktorý platí odpad za všetkých.

Primátor Žiliny teraz čaká na to, ako systém v týchto mestách vyhodnotí jeho právny odbor. „Musíme zistiť, či sú ich všeobecné záväzné nariadenia v súlade s platnou slovenskou legislatívnou, aby to potom prokurátor nenapadol. Ale ak taká možnosť existuje, prenesieme tú ťarchu z detí na rodičov,“ sľubuje Choma.

Cez iný návrh uznesenia dal poslanec Peter Ničík (nezávislý) v pondelok opäť hlasovať aj o pôvodnom návrhu Ľubomíra Bechného. Toto nariadenie prešlo, ale primátor už avizoval, že ho opäť nepodpíše.

Teraz najčítanejšie