Denník N

Newsfilter: Kaliňák je to najhoršie, čo v politike máme, tomu zodpovedala aj schôdza o ňom

1. Smer a Matovič spravili z odvolávania Kaliňáka zápas v blate 2. Ešte aj Šatan si myslí, že hokej má mať prednosť pred férovým športom 3. Kiska sa musí vysporiadať s prehrou na Ústavnom súde + krátke správy, FB status a citát dňa a nový Shooty.

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Smer a Matovič spravili z odvolávania Kaliňáka zápas v blate

Utorkové odvolávanie ministra vnútra Róberta Kaliňáka dopadlo podľa očakávaní neúspešne, avšak úroveň tejto schôdze bola nad očakávania hrubá, nechutná a odstrašujúca.

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch pokusov tentoraz Smer bránil svojho človeka oveľa intenzívnejšie. Lenže ako môžete obhajovať niekoho, o kom sami potichu zmýšľate ako o skorumpovanom podvodníkovi, hoci aj je to váš stranícky kolega? Jedine tak, že jeho početné neduhy prehlušíte niečím rovnako nízkym, sprostým a zákerným.

Smer teda nastavil latku debaty do výšky zablatených bagančí. Opozícia, ktorá je už opäť najhlasnejšie reprezentovaná Matovičom, na toto ohadzovanie sa blatom automaticky pristúpila.

Traja hlavní vinníci úrovne debaty k odvolávaniu:

Róbert Kaliňák: Sám by stačil na to, aby sa deň jeho odvolávania stal mementom primitívnej demagógie. Vrcholom jeho šesťnásobného vystúpenia bolo zamyslenie, že poľovačku na neho odštartovali mimovládky pre jeho protiimigrantský postoj: „Ťažko povedať, či to začalo prekážať mimovládnym organizáciám a ich sponzorom, ktorých navštívil aj pán prezident.“ 

A s prezidentom pokračoval ďalej: „Poznám sa s dvomi daňovými podvodníkmi. Obidvaja boli u mňa v kancelárii. Jeden daňový podvodník ma vymenoval do funkcie.“ To, že Matoviča nazýval psychopatom, čo využíva vlastnú mamu na daňový podvod, už bolo v rámci jeho rečí len priemerne trápne.

Robert Fico: Je po takmer dvoch rokoch od kauzy Bašternák stále schopný bez prekrížených prstov opakovať, že Kaliňák je najlepší minister vnútra. Jeho druhým najlepším argumentom na obhajobu Kaliňáka bolo, že poslal list prezidentovi s faktúrou za lietadlo. „Ak má byť v krajine poriadok, nech si to zaplatí.“

Igor Matovič: Ak vám posledného polroka, čo sa namiesto politiky venoval predaju firmy, chýbal, tak v utorok ste jeho schopnosť robiť z politického súboja emotívne, trápne a úbohé teátro mohli znovu objaviť. Lebo nazývať Erika Tomáša (alebo hocikoho iného) Goebelsom nie je hodné ani trnavských futbalových ultras.

Okrem toho ešte podpredseda Smeru Glváč búchal päsťou po stole, poslanec Smeru Pavol Goga hovoril, ako Natália Blahová (SaS) vyplazila jazyk Ľubošovi Blahovi, ktorý je pre Matoviča parazitom a ktorý zase o Kiskovi hovoril ako o popradskom podvodníčkovi. Tak teda takto sa počas predsedníctva Andreja Danka dvíha úroveň rokovaní v Národnej rade Slovenskej republiky.

Zdravica od Čižnára. V porovnaní s touto schôdzou je pre Kaliňákovu budúcnosť zaujímavejšie rozhodnutie generálneho prokurátora. Práve v stredu Jaromír Čižnár informoval o tom, že vydal pokyn na preverenie majetkových pomerov všetkých štyroch hlavných aktérov kauzy Bašternák: Kaliňáka, Počiatka, Bašternáka a advokáta Turčana. I keď dosah tohto rozhodnutia je zásadne obmedzený jeho realizátorom – majetok dotknutých bude preverovať finančná polícia, ktorá samozrejme spadá pod Kaliňáka.

2. Ešte aj Šatan si myslí, že hokej má mať prednosť pred férovým športom

Štát, ktorý organizuje zneužívanie dopingu medzi svojimi športovcami, nepatrí na Olympijské hry. V utorok tak rozhodol Medzinárodný olympijský výbor s tým, že jednotliví ruskí atléti budú môcť súťažiť, avšak pod neutrálnou vlajkou. MOV tak fakticky potrestal Rusko ako krajinu, nie však ruských športovcov.

Čo sa na západ od nás víta ako múdre rozhodnutie, naši poprední športoví funkcionári nechápu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie