Denník N

Názor architekta: Najdôležitejšie je nerezignovať

Mestské zásahy Bratislava 2008. Ilja Skoček, Rado Zelik – Drevený most.
Mestské zásahy Bratislava 2008. Ilja Skoček, Rado Zelik – Drevený most.

Architekt Matúš Vallo píše o aktuálnom ročníku Mestských zásahov, ktoré sa vracajú do Bratislavy a chcú ju zmeniť k lepšiemu.

Otázka, ktorú nám v rámci Mestských zásahov najčastejšie kladú, je: Koľko Zásahov sa podarilo uviesť do života, zrealizovať? Je samozrejmé, že väčšinu ľudí zaujíma práve tento výsledok, zaujíma ich, či pôjdu vďaka Zásahom po krajšej ulici, či bude v meste viac stromov, či si sadnú na lavičku na mieste, kde predtým nebola, alebo sa prevezú po novom cyklochodníku.

Zaujíma ich však aj to, či je možné mesto niekam posunúť a či je možné urobiť tak zdola. Myslím, že sa chcú presvedčiť, že úsilie o zmenu nie je márne a že sa tak trochu aj za nich usilujeme niečo zmeniť a nerezignovať.

Tento rok tomu uverilo v Bratislave takmer 100 tímov alebo jednotlivcov. Toľko odpovedí sme dostali na našu výzvu, ktorou sme po ôsmich rokoch vrátili Zásahy späť do Bratislavy. Od roku 2008 sa tento projekt uskutočnil už v 13 mestách na Slovensku a v Čechách a vzniklo vďaka nemu viac ako 800 projektov.

A odpoveď na otázku zo začiatku tohto textu? Pravdaže je dôležité previesť nápady zo stola a papiera do reality a vždy sa budeme usilovať pomôcť realizácii niektorým z nich a snažiť sa posúvať veci ďalej. Viackrát sa to podarilo – projekty sa uskutočnili, dostali sa do mestského rozpočtu, rozprúdili plodnú diskusiu. Tento krok však zostáva hodenou rukavicou aj ľuďom, ktorí naše mestá riadia a starajú sa o ne. Sú na ťahu.

Lenže ešte dôležitejší ako samotná realizácia je pre nás fakt, že sme spoznali skvelých ľudí. Ľudí – local heroes, ktorí sú otvorení novým nápadom či impulzom a nerezignovali na to, čo sa v ich okolí deje, ľudí, čo sa o miesto, v ktorom žijú, úprimne zaujímajú a, samozrejme, ľudí, ktorí sa do Zásahov aktívne zapojili a predostreli svoje riešenie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mestské zásahy

Kultúra

Teraz najčítanejšie