Denník N

Spojenci Ukrajiny majú vážne obavy, či Porošenko nie je prekážkou v boji proti korupcii

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili s jednou rukou v putách. Foto – TASR/AP

Chaos so Saakašvilim na streche a jeho volanie po novom Majdane odhalili nekompetentnosť ukrajinských bezpečnostných štruktúr, ako aj problematický boj s korupciou.

Okrem konca bezpečnostnej pomoci od Spojených štátov môže Ukrajina prísť aj o bezvízový styk s Európskou úniou.

Aj také môžu byť dôsledky sklamania medzinárodného spoločenstva z ukrajinskej vlády.

Tá tento týždeň zažíva dramatický týždeň, počas ktorého sa neúspešne pokúsila zatknúť gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho. Ten chránený davom svojich stúpencov volá po „treťom Majdane“ a konci vlády oligarchov a prezidenta Petra Porošenka. Práve on pritom zo Saakašviliho v roku 2015 urobil svojho poradcu a neskôr guvernéra Odeskej oblasti.

Odvtedy sa však z neho stal zarytý nepriateľ vlády s politickými ambíciami a vlastnou stranou.

„Celý rozruch okolo Saakašviliho je dosť absurdný a bizarný. Je to veľmi rozporuplná postava, ale všetko, čo sa okolo neho deje, svedčí okrem iného aj o slabosti a neschopnosti silových zložiek vynucovať právo a poriadok,“ povedal Denníku N bývalý slovenský minister financií Ivan Mikloš, ktorý šéfuje poradnému tímu ukrajinskej vlády pre reformy.

Dôvodov na nespokojnosť ľudí, ktorú Saakašvili využíva, je síce podľa neho stále dosť, ale už samotná skutočnosť, že Saakašvili už pred niekoľkými mesiacmi bez pasu a proti vôli štátu a jeho silovým zložkám vstúpil na územie Ukrajiny a doteraz sa nič nedialo, dostatočne ilustruje absurditu situácie. „Terajšie obvinenia voči nemu sú dosť závažné, napríklad snaha o zvrhnutie systému financovaná peniazmi biznispartnera Janukovyčovcov, ktorý ušiel do Ruska. On ich vyhlasuje za nepravdivé, ale ukrajinské inštitúcie tvrdia, že disponujú nahrávkami aj listinnými dôkazmi,“ dodáva Mikloš.

Väčší problém ako Saakašvili

Viac než fraška okolo Saakašviliho, ktorého Hnutie nových síl má na Ukrajine zanedbateľnú dvojpercentnú podporu, však trápi spojencov Kyjeva jeho rozpačitý boj proti korupcii. Ten sa najnovšie prejavil snahou obmedziť fungovanie a nezávislosť protikorupčnej agentúry NABU, ktorá vznikla po revolúcii na Majdane v roku 2014. 

Ako napísal na Twitteri poslanec a bývalý investigatívny novinár Serhyj Leščenko, pre pokus vládnych strán prijať zákon, ktorým by mohli odvolať šéfa NABU jednoduchou väčšinou, hrozili Kyjevu vážne konzekvencie. Po tlaku Medzinárodného menového fondu, EÚ, USA aj občianskej spoločnosti nakoniec zákon z programu rokovania stiahli.

Podľa šéfredaktora ukrajinského magazínu Novoje vremja Vitalija Syča na Ukrajine padli masky. „Ešte nikdy za posledné tri roky sa boj vlády proti protikorupčníkom nestal takým otvoreným,“ napísal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie