Denník N

V týchto desiatich veciach je Bratislava lepšia ako Praha

Foto – Prague.eu/Visitbratislava.com
Foto – Prague.eu/Visitbratislava.com

Prahe nemožno uprieť, že je historickým skvostom svetového významu a príjemným mestom na život. Vedia to domáci, ale aj množstvo ľudí z celého sveta. Bratislava nemá šancu súťažiť s Prahou v mnohých veciach, v týchto desiatich však má dôvod na hrdosť.

1. Progresívna národná galéria

Diár SNG na rok 2018 od grafickej dizajnérky Pavlíny Morháčovej je zberateľským kúskom, pripomína výročie roku 1968. Foto – SNG

Česká národná galéria je dosť bohatá na to, aby si mohla dovoliť inštalovať výstavy od medzinárodných umelcov a má dosť priestorov na to, aby inštalovala gigantický záchranný čln plný sôch utečencov od Ai Weiweia, alebo zavesila do priestoru všetky plátna Slovanskej epopeje od Alfonza Muchu.

Inak však pôsobí elitársky, odťažito a zaspato. Vstupné do hlavných priestorov vo Veletržním paláci je komplikované a drahé, v priestoroch sa pohybujú pracovníci najatej SBS v policajne vyzerajúcich uniformách.

Expozície sú statické a fádne, veľmi sa nepohli od ponímania galérie ako domu, v ktorom sú rozvešané obrazy. Veľkú časť krátkodobých výstav preberá.

Naproti tomu Slovenská národná galéria pôsobí ako otvorená inštitúcia, ktorá sa k dianiu vo svete vyjadruje umením. Výstavy má výhradne vlastné, komunikuje k mladému, mestskému publiku spôsobom, akým hovoria v zahraničí progresívne galérie moderného umenia.

Galéria je schopná ryť do parkiet, pretvoriť miestnosť na depozit, využívať (interne vyvinuté) technologické hračky. Výstavy SNG sú oveľa viac zážitkom ako len pasívnym prezeraním obrazov.

To všetko je obalené množstvom detailov, z ktorých vidieť radosť posúvania významu galérie. Nočná stanovačka v galérii, odstránenie zaspatých kustódov, vlastné písmo od navigácie až po webstránku, výrazné kampane na výstavy, ich názvy funkčné aj v angličtine (slovensky: Nech šije! – anglicky: Sew long!) alebo požiarne predpisy ako grafický skvost.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie