Denník N

Newsfilter: Maďarič vyslovil nedôveru Smeru, ale pravé zemetrasenie sa chystá inde

Robert Fico a Marek Maďarič. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Maďarič cúva, Richter zostáva. 2. Skutočné zemetrasenie chystá Drucker na lekárov. 3. Ficovi sa rúca jeho plán pre hladové doliny + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Maďarič cúva, Richter zostáva

Marek Maďarič sa pred víkendovým snemom vzdal funkcie podpredsedu Smeru. Dlhodobo žiadal o zmeny vo vedení, ktoré neprišli. Nešiel už ani na štvrtkové predsedníctvo strany.

Ján Richter zostane ministrom práce, ale prestane byť generálnym manažérom strany.

Takto spolu to vyzerá ako veľké zemetrasenie. V skutočnosti sledujeme betónovanie úpadku.

Maďarič abdikoval už minulý týždeň, keď poslal list Robertovi Ficovi. Minister kultúry síce má vážne chyby (starí Slováci, autorstvo agresívnych volebných kampaní atď.), ale v očiach verejnosti patrí medzi tých členov Smeru, po ktorých hlave nikto nevolá. U umelcov si vybudoval veľmi slušné renomé a je jediný politik Smeru, ktorý verejne dokáže upozorňovať na jeho slabiny.

Richter je naopak dlhodobo pod veľkým tlakom. Patrí totiž medzi hlavné postavy kauzy Čistý deň. Toto škandalózne zariadenie rok kryl, hoci bolo evidentné, že sa v ňom porušovali práva detí. Pád Richtera počas veľkej letnej koaličnej krízy preto žiadala aj SNS.

Odkaz voličom

Nasledovalo krátke obdobie pokoja, ale po neúspešných regionálnych voľbách sa Richter znova stal adeptom na demisiu. Je však veľmi blízky Ficovi, ktorý ho nechcel ponížiť a dal mu na výber
– buď zostaneš ministrom, alebo generálnym manažérom.

Keby Richter odišiel z vlády, bol by to v prvom rade

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marek Maďarič

Newsfilter

Teraz najčítanejšie