Denník N

Newsfilter: Maďarič vyslovil nedôveru Smeru, ale pravé zemetrasenie sa chystá inde

Robert Fico a Marek Maďarič. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Marek Maďarič. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Maďarič cúva, Richter zostáva. 2. Skutočné zemetrasenie chystá Drucker na lekárov. 3. Ficovi sa rúca jeho plán pre hladové doliny + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Maďarič cúva, Richter zostáva

Marek Maďarič sa pred víkendovým snemom vzdal funkcie podpredsedu Smeru. Dlhodobo žiadal o zmeny vo vedení, ktoré neprišli. Nešiel už ani na štvrtkové predsedníctvo strany.

Ján Richter zostane ministrom práce, ale prestane byť generálnym manažérom strany.

Takto spolu to vyzerá ako veľké zemetrasenie. V skutočnosti sledujeme betónovanie úpadku.

Maďarič abdikoval už minulý týždeň, keď poslal list Robertovi Ficovi. Minister kultúry síce má vážne chyby (starí Slováci, autorstvo agresívnych volebných kampaní atď.), ale v očiach verejnosti patrí medzi tých členov Smeru, po ktorých hlave nikto nevolá. U umelcov si vybudoval veľmi slušné renomé a je jediný politik Smeru, ktorý verejne dokáže upozorňovať na jeho slabiny.

Richter je naopak dlhodobo pod veľkým tlakom. Patrí totiž medzi hlavné postavy kauzy Čistý deň. Toto škandalózne zariadenie rok kryl, hoci bolo evidentné, že sa v ňom porušovali práva detí. Pád Richtera počas veľkej letnej koaličnej krízy preto žiadala aj SNS.

Odkaz voličom

Nasledovalo krátke obdobie pokoja, ale po neúspešných regionálnych voľbách sa Richter znova stal adeptom na demisiu. Je však veľmi blízky Ficovi, ktorý ho nechcel ponížiť a dal mu na výber
– buď zostaneš ministrom, alebo generálnym manažérom.

Keby Richter odišiel z vlády, bol by to v prvom rade odkaz voličom, že v Smere aspoň trochu vnímajú realitu. Keby prišiel o stranícku funkciu, ale zostal v kabinete, pre voličov by to neznamenalo vôbec nič dobré. Je im totiž úplne jedno, kto robí generálneho manažéra v nejakej strane, ale podaktorých zaujíma, kto tu robí ministra.

Dávajú si alibi

Dnes vďaka rozhovoru pre Plus 7 dní vieme, že sa Richter rozhodol zostať ministrom. A aj ním bude, pretože je pre predsedu Smeru v rovnakej kategórii ako Robert Kaliňák. Teda neodvolateľný. Richter porozprával aj o ňom: „Myslím si, že je pre Smer stále prospešný a potrebný. Je dobrý minister vnútra.“

V Smere je to tak. Hlavní kandidáti na politický dôchodok sa navzájom utvrdzujú v nenahraditeľnosti a ich jediný vážny vnútrostranícky kritik práve zaradil spiatočku. To sa volá úpadok. Cez víkend v Martine sa dozvieme, ako veľmi ho chcú Fico a spol. urýchliť.

2. Skutočné zemetrasenie čaká na lekárov a pacientov

Na ministerstve zdravotníctva v piatok predstavia manuály pre päť lekárskych oblastí. V preklade to znamená presne stanovené postupy, akými všetci lekári budú musieť postupovať napríklad pri liečbe angíny.

Na štandardoch pracuje 1200 odborníkov a prvom kole ich budú schvaľovať pre primárnu pediatriu, ošetrovateľstvo, radiačnú onkológiu a dve oblasti z kardiológie. Na ďalších 25 oblastiach sa už pracuje a do konca roka 2019 by ich takto malo byť ošetrených 125.

Po tejto zmene sa volá už veľmi dlho, odborníci ju považujú za nevyhnutnú, ale časť lekárov môže mať problém prispôsobiť sa.

Štandardy totiž budú zodpovedať najnovším vedeckým poznatkom a pre časť lekárov, čo sa nevenujú priebežnému vzdelávaniu, tak môžu byť problémom.

Prínosom pre pacientov bude takmer istota, že sa im kdekoľvek na Slovensku dostane približne rovnaká kvalita služieb.

Minister Tomáš Drucker si okrem toho sľubuje aj úspory. Dnes sa podľa neho mnohé odborné vyšetrenia robia „pre istotu“ aj vtedy, keď je to zbytočné.

Pacientom v tejto chvíli nevyhnutne zabliká varovná kontrolka, že tu niekto chce šetriť na úkor ich zdravia. V skutočnosti je Drucker vďaka tejto reforme na ceste stať sa najužitočnejším ministrom zdravotníctva za veľmi dlhé roky. Ak ju naozaj dokončí.

3. Ficovi sa rúca jeho plán pre hladové doliny

Vláda v stredu výjazdovo rokovala v Revúcej. Tá je centrom jedného z najchudobnejších regiónov, pre ktoré v novembri 2015 vznikol zákon o podpore 15 najmenej rozvinutých okresov. Jeho cieľom je podpora vytvárania nových pracovných miest v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou.

Pri Úrade vlády vzápätí vznikol úrad splnomocnenca, ktorý má projekt zabezpečiť. Vedie ho Anton Marcinčin. Zatiaľ sa mu vôbec nedarí. Vo štvrtok on rovnako ako deň predtým jeho šéf Robert Fico informovali o náhradnom riešení.

To spočíva v tom, že vláda bude peniaze (v Revúcej milión eur) rozdávať priamo zo svojej rezervy bez podmienky, aby museli priniesť nové pracovné miesta, pretože normálne čerpanie peňazí postupuje tak pomaly, že veľká časť z nich zostane nepoužitá.

Celá schéma, ktorú druhá Ficova vláda vytvorila, sa teda zadrhla a tretia Ficova vláda sa fakticky vracia k priamemu rozdávaniu peňazí.

Napríklad v okrese Revúca malo do roku 2020 vzniknúť 1100 pracovných miest. Na podporu ich vytvárania vláda na roky 2016 a 2017 v tomto jednom okrese vyčlenila 1,26 milióna eur.

Samotný úrad splnomocnenca však v októbri predpokladal, že takmer 445-tisíc z nich sa nepodarí investovať do schválených projektov. Skutočnosť však bude veľmi pravdepodobne ešte horšia. Robert Fico vo svojom stanovisku priznal, že zo 760-tisíc na tento rok bolo vyplatených len 194-tisíc eur.

Vláda sa preto rozhodla zo svojej rezervy dať okresu spomínaný milión na projekty. Pôjde na užitočné veci (400-tisíc na opravu ciest, rekonštrukcie budov, pamiatok atď.), ale aj tak je to priznanie, že Ficov vlajkový pokus o vyrovnávanie regionálnych rozdielov nefunguje.

Takýto problém nemajú len v Revúcej. Náhodne Rimavská Sobota. Z 29 úloh, ktoré tam mali po minulom výjazdovom zasadnutí splniť, boli v októbri splnené len štyri a až 19 označili za nesplnené. Zvyšok bol niekde medzi tým. „Riziko nečerpania“ na konci roku 2017 bolo v Rimavskej dokonca až 1 849 510 eur.

Jednou vetou:

4. Zmrazené platy poslancov, členov vlády, prezidenta sa od januára 2018 zvýšia o jedno euro, rozhodli o tom poslanci, ktorí schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o DPH.

5. Slovenskí majitelia schránok v zahraničí nebudú špeciálne zdanení, lebo poslanci za to vo štvrtok nehlasovali.

6. NAKA vyhlásila, že operatívne preverí majetok Roberta Kaliňáka, Jána Počiatka, Mareka Turčana a Ladislava Bašternáka tak, ako ju o to požiadal generálny prokurátor.

7. Predaj Markízy a Novy brzdí vysoká cena, spojiť môže Pentu s J&T, americká CME žiada za balík európskych televízií okolo 2 miliárd eur.

8. Minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil, že žaloba Európskej komisie na Česko, Maďarsko a Poľsko kvôli migrantom je „tak trochu“ rozhodnutím, ktoré má rozdeliť krajiny V4.

9. Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal tají, či podporí úľavy pre J&T Real Estate a HB Reavis, tvrdí, že názor najskôr povie členom vlády na mimoriadnom rokovaní v stredu.

10. D1 z Bratislavy do Senca by mohla byť širšia v roku 2023, až do Trnavy v roku 2027, pri hlavnom meste sa začína veľká obnova diaľnic.

Zaujímavé články:

Peter Kubina o Kiskovi a Ústavnom súde. (dennikn.sk)

Peter Tkačenko o poľovačke Smeru na Kisku. (sme.sk)

Eva Čobejová o RTVS. (tyzden.sk)

Martin Hanus a Jozef Majchrák sa rozprávali s Igorom Matovičom. (postoj.sk)

Status dňa:

V Slovensko.Digital padol návrh ako spraviť „zle“ firmám, ktoré robia pochybné štátne projekty. Zatiaľ sa nápad nestretol s pochopením u menej-teroristickej frakcie nášho občianskeho združenia, ale ide o toto:

– ITčkárov je stále málo, zaplatení sú dobre.
– Firmy ich veľmi potrebujú, lebo inak nedodajú vôbec nič.

Čo takto dať odmenu povedzme tisíc eur človeku, čo z pochybného projektu prejde do nejakej normálnej firmy robiť slušný IT projekt. On bude spokojný (lebo robí niečo užitočné), dokonca zarobí (dostane odmenu) a firma, čo robí pochybné projekty má problém.

A na tomto celom ešte kráľovsky zarobíme, lebo HR agentúry bežne dostávajú za získaného IT človeka aj jeho niekoľkomesačný plat.

Itečkári by si konečne mali uvedomiť, že situácia na trhu je dnes taká, že sa majú sakra dobre, môžu vyberať a ich vyjednávacia pozícia je oveľa lepšia ako učiteľov, zdravotníkov alebo kohokoľvek. Nehovoriac o tom, keby sa konečne vedeli aj zorganizovať (normálne, že odbory-style) a jedného krásneho dňa kolektívne buchnú do stola a povedia, že „Tak milí obchodníci, túto šmelinu, čo ste si dohodli, my proste neurobíme, ani keď sa na hlavu postavíte. My si nájdeme inú robotu do týždňa, čo vy?“

Citát dňa:

Som súkromná osoba, tak sa už verejne k ničomu vyjadrovať nemusím. Ale, ak ma polícia osloví, pokojne nech prídu. Nemám čo skrývať.

Ján Počiatek, bývalý minister financií bude spolupracovať s políciou pri preverovaní jeho majetku

Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marek Maďarič

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie