Denník N

Fico navrhol na podpredsedu Rašiho, odchod Kaliňáka vraj nikto nechce

Foto – TASR

Premiér hovorí, že Smer bude slovenská sociálna demokracia, a chce veľké zmeny ústavy.

Novým podpredsedom Smeru sa v sobotu pravdepodobne stane košický primátor Richard Raši. Do funkcie ho navrhne Robert Fico, ktorý to oznámil vo štvrtok po vedení strany.

Raši nahradí vo funkcii Mareka Maďariča, ktorý sa funkcie podpredsedu vzdal.

„Lebo je dobrý,“ povedal Fico o Rašim, ktorý prehral v novembri župné voľby v Košiciach. „Zamyslite sa nad tým, ako to v tých Košiciach bolo, a potom možno zistíte, že to bolo také čudné celé v tých Košiciach.“

Raši, ktorý bol v prvej Ficovej vláde ministrom zdravotníctva, je podľa predsedu najsilnejšej vládnej strany tvárou Smeru. Považuje ho za „mimoriadne perspektívny káder do budúcnosti“. Predsedníctvo na jeho nomináciu reagovalo pozitívne.

Video: Robert Fico po predsedníctve strany
Autorka: Monika Tódová

„Verím, že komunikácia bude úplne perfektná, ako bola doteraz,“ povedal Fico o Maďaričovi. Minister kultúry tento týždeň v parlamente povedal, že s Ficom osobne medzi štyrmi očami už dlho nehovoril.

Na sneme, ktorý bude v sobotu v Martine, sa bude hovoriť o programe strany. „Smer nechce byť typickou medzinárodnou sociálnou demokraciou. Smer chce byť slovenskou sociálnou demokraciou,“ povedal Fico s tým, že chcú brať ohľad na „špecifiká tejto krajiny“.

Aké to sú? „Napríklad otázka pohľadu na migráciu. Slovensko vie ponúknuť iné možnosti, ako nás niekedy tlačia medzinárodní partneri. Samotné Gabčíkovo a to, čo sme urobili, je pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo Slovensko nie je pre kvóty žalované.“

Podľa premiéra „nie je možné, aby nám niekto vnucoval holandský pohľad na Slovensko alebo iný pohľad“.

Fico: Stranu chcem riadiť ja

Fico hovorí, že Smer je európska strana orientovaná na jadro a tento postoj budú vnímať ako základ spolupráce po voľbách s inými stranami.

Na sneme chce oznámiť „veľkú novelizáciu ústavy“, témami bude aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, dôchodkový vek a dôchodky.

Kto bude generálnym manažérom, ešte v Smere riešia. Ján Richter, ktorý má túto funkciu, zostáva ministrom práce. „Keby chcel aj odísť, tak ho budem presviedčať, aby zostal.“

Predseda vlády vyhlásil, že „možno ja budem generálny manažér strany,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie