Denník N

Bola som na školení o sexuálnom obťažovaní. Muži sa tam pýtali, o čo ženám vlastne ide

Foto – Pixabay/surdumihail
Foto – Pixabay/surdumihail

Okrem jednej výnimky si všetci zo školenia odniesli najmä to, že si budú dávať pozor na jazyk.

Sedí tu asi dvadsiatka mužov, väčšina sa blíži k tridsiatke, ale je tu aj pár päťdesiatnikov. Na tvárach im vidieť, že tu nie sú dobrovoľne, jeden hovorí, že musel odložiť telefonát s veľkým klientom, iný musel skoro budiť deti, aby ich stihol rozvoziť a prísť načas. Uisťujú sa však v tom, že to nebude dlho trvať a aj tak je to len taká formalita. Oceňujú, že firma im aspoň pripravila stôl s občerstvením a veľkú kanvicu kávy.

Sme na školení o sexuálnom obťažovaní. Býva v uzavretých skupinách, bližšie nemenovaná izraelská firma s medzinárodnými zamestnancami súhlasila, že môžem byť pri tom, ak neuvediem žiadne detaily. Dovolila však, aby som spomenula, že školenie sa koná preto, lebo v nedávnej minulosti sa u nich objavilo niekoľko prípadov, keď sa ženy sťažovali na mužských kolegov, v jednom prípade sa to skončilo prepustením manažéra na strednej úrovni. Vo firme pracuje 35 percent žien, žena je jednou z dvoch zástupcov riaditeľa.

Školenie je v angličtine s ohľadom na zamestnancov z ázijskej krajiny, má byť preventívne, povedie ho odborníčka na komunikáciu a právnik. Zástupca firmy niekoľkokrát spomenie, že je to pekne drahé.

O efektivite školení o sexuálnom obťažovaní, ktoré firmy v krajinách, kde majú na to legislatívu, prezentujú ako dôkaz toho, že odsudzujú sexuálne obťažovanie medzi svojimi zamestnancami a problém riešia, existuje niekoľko vážnych a aj menšími štúdiami podložených pochybností. Napríklad o tom, či sa naozaj zmení postoj ľudí alebo či sú aspoň donútení rozmýšľať o svojom konaní. Zväčša to vyzerá tak, že ľudia po nich nepristúpia k vážnym zmenám, prípadne si len krátkodobo „dávajú pozor“.

O čo jej ide

Muži, čo tu sedia, sú podľa firemnej hierarchie prvými, na ktorých by sa obťažovaní zamestnanci mali obrátiť. Preto, ako im hovorí školiteľka, by mali vedieť, ako hovoriť s ľuďmi, čo sa sťažujú. Pripravila pre nich modelovú situáciu. „Členka tímu za tebou príde a povie ti, že tímlíder má sexuálne narážky a hoci mu povedala, že jej nie sú príjemné a prekážajú jej, pokračuje v nich. Čo urobíš?“

Muži sú ticho, nikto sa nehlási. Jeden z mladších napokon utrúsi: „Asi by som jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vzťahy

Teraz najčítanejšie