Denník N

Sudoku vyriešila za 42 sekúnd, už ako 16-ročná súťažila na majstrovstvách s dospelými

Natália Chanová na MČR 2014 v Brne.
Natália Chanová na MČR 2014 v Brne.

K sudoku ju priviedla rodina a už v ôsmich rokoch súťažila na majstrovstvách Slovenska. Vytvorila slovenský rekord v kategóriách do 15 aj do 18 rokov, jej snom je stať sa najlepšou na Slovensku.

Natália Chanová (16) z Horných Kočkoviec sa pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta do osemnásť rokov v bulharskej Sofii umiestnila na piatej priečke. Okrem toho bola šiesta v hlavnej kategórii na majstrovstvách Slovenska, v online riešení sudoku má osobný rekord 42 sekúnd a v dennej lige viackrát porazila Estónca Tiita Vunka, majstra sveta v sudoku z roku 2016 a aktuálne vicemajstra sveta.

„Súťažiť s dospelými je, samozrejme, oveľa ťažšie ako s rovesníkmi,“ hovorí. „Ak chcem obstáť v súťaži s tými najlepšími, musím súťažiť s dospelými. Konkurencia v juniorskej kategórii je u nás, prípadne v Česku, neporovnateľná s juniormi  v Číne. Okrem vyššej členskej základne je sudoku už od tých najnižších vekových kategórii vysoko organizovaná a hlavne štátom podporovaná, a preto majú aj najlepšie výsledky. Donedávna ma dospelí súťažiaci brali ako žiačku, ktorá má úspechy v mládežníckych kategóriách. Svojimi výsledkami som však potvrdila, že ma musia stále viac brať vážne a hlavne brať ma ako rovnocennú súperku.“

K sudoku sa dostala cez rodinu. „Prví začali lúštiť moji bratranci, tí to naučili moju mamu a mama bratov aj mňa. Najskôr som chodila na sútaže povzbudzovať bratov a neskôr som začala sama súťažiť. Prvýkrát som sa zúčastnila na majstrovstvách Slovenska vo Zvolene v roku 2010 ako osemročná. Vtedy bolo mojím cieľom získať nejaký ten bod a nebyť posledná, čo sa mi aj podarilo a povzbudilo ma to,“ spomína.

Jej rodičia a bratranci lúštia naďalej: „Všetci ma podporujú a držia mi palce, keď som na súťaži, otec ma skoro na každú sprevádza. A, samozrejme, čo sa týka majstrovstiev sveta, tak mi pomáhajú aj finančne.“

Pred troma rokmi bola na WSC v Londýne. Foto – archív N. CH.

Trénuje každý deň

Pri sudoku môže využiť vedomosti z matematiky: „Trénujem svoje kombinačné schopnosti, pamäť a predstavivosť. Mám radosť z každého jedného vyriešeného sudoku. Vďaka sudoku som prežila veľa krásnych chvíľ a stále môžem spoznávať nové miesta a nových priateľov. Na sudoku sa mi páči aj to, že sa stále vyvíja, vznikajú stále nové a o to ťažšie varianty, v ktorých sa čoraz viac využíva logika a logické myslenie.“

Nemá však rada súťaženie pod tlakom. „Najhoršie je, keď sa mýlim a nič mi nevychádza, alebo keď sa zaseknem a neviem sa pohnúť,“ hovorí. Na súťaže musí každý deň trénovať: „Pripravujem sa podľa toho, koľko voľného času mám. Niekedy je to len polhodina, inokedy viac ako dve hodiny a najintenzívnejšie trénujem pred majstrovstvami sveta. Vtedy mi to trvá štyri i viac hodín. Riešim internetové sudoku, ale aj v papierovej forme. Najzaujímavejšie býva sústredenie, kde sa viacerí stretneme a riešime nové a ťažšie úlohy a taktiež si prezradíme nové ‚finty‘.“

Študuje na Gymnáziu v Púchove, ale vysnívané povolanie zatiaľ nemá. Vo voľnom čase sa najradšej prechádza so psom, varuje malých synovcov a netere a korčuľuje sa. V triede sa z jej úspechov tešia a drukujú jej: „K lúšteniu sudoku som priviedla aj dve spolužiačky, s ktorými som sa v Brne viackrát zúčastnila na celoštátnej súťaži trojčlenných družstiev v riešení sudoku.“

Natália ešte v júni 2015 vytvorila nový slovenský rekord v sudoku v kategóriách do pätnásť aj osemnásť rokov s časom 2 minúty 57 sekúnd. „Na rekordné sudoku som špeciálne netrénovala a už vôbec som nečakala, že vytvorím slovenský rekord,“ tvrdí.

„Okrem riešenia sudoku sa zaoberám aj riešením logických úloh, ktoré sú podobne ako sudoku súčasťou majstrovstiev sveta. Sudoku aj logika sa čoraz častejšie prelínajú, a takto vznikajú stále nové a náročnejšie úlohy. Riešenie logických úloh mi pomáha lepšie riešiť sudoku a opačne.“

Na WSPC 2017 v Indii v súťaži družstiev s Matúšom Demigerom. Foto – archív N. CH.

Bola na majstrovstvách sveta

Pred pár týždňami sa zúčastnila majstrovstiev sveta (WSPC) v Bangalore v Indii. Nominovali ju do slovenského A-tímu a v oficiálnom hodnotení skončila na 46. mieste.

„Do Indie som pre aklimatizáciu išla o dva dni skôr a celkovo som tam strávila desať dní. Samotná súťaž trvala od pondelka do soboty, pričom v stredu bol voľný deň. Prvé dva dni sa riešilo sudoku a ďalšie tri dni sa riešili logické úlohy. Riešiť sa začínalo ráno o deviatej a končili sme večer o pol siedmej. Mali sme len obedňajšiu jedenapolhodinovú prestávku a niekoľko malých päť- až desaťminútových prestávok medzi jednotlivými kolami. V sudoku sa riešilo celkovo trinásť individuálnych a päť tímových kôl, v logických úlohách sedemnásť individuálnych a šesť tímových kôl. Bola som šťastná, pretože som bola v A-tíme, ale taktiež to znamenalo veľkú zodpovednosť.“

„Všetci členovia našej výpravy mi držali palce a podporovali ma. Najviac mi pomohol náš momentálne najlepší sudokár Matúš Demiger, ktorý sa mi venoval pri riešení bookletu (návodné úlohy) a dodal mi najviac psychických síl, za čo som mu veľmi vďačná. Poďakovať by som sa chcela aj Blanke Lehotskej, našej trénerke a kapitánke družstva, ktorá sa v Indii o mňa starala, či už počas súťaží, alebo aj vo voľnom čase. Verím, že som svojím výkonom v Indii nesklamala a budem robiť všetko preto, aby som si zaistila účasť aj na budúcoročnom WSPC 2018, ktoré sa bude konať v Prahe.“

Jej najväčším snom je zisk titulu majsterky Slovenska, umiestnenie v top 15 v oficiálnom hodnotení na majstrovstvách sveta a získanie medaily v juniorskej kategórii.

Tento rok sa zúčastnila na MS v riešení sudoku v Indii.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Považská Bystrica

Slovensko

Teraz najčítanejšie