Denník N

Schulzov povinný európsky superštát čo najskôr by málo vyriešil a veľa pokazil

Martin Schulz počas zjazdu SPD v Dortmunde. Foto – TASR/AP
Martin Schulz počas zjazdu SPD v Dortmunde. Foto – TASR/AP

Mnohí tradiční voliči Smeru budú proti jadru Únie, ak sa konečne vyjasní, čo by to malo byť. Potom začne Fico zahmlievať aj okolo jadra.

Príčin nedávneho historicky najhoršieho volebného výsledku nemeckých sociálnych demokratov bolo viac a za všetky strana ani nemohla. Jednou z nich však s veľkou pravdepodobnosťou bol aj nový líder strany. Martin Schulz sa po počiatočných veľkých nádejach a očakávaniach ukázal ako prinajmenšom dvojsečná zbraň.

Jeho radikalizmus a návrat k ľavicovým koreňom určite SDP nejakých voličov získali, ďalších však mohli rovnako dobre odstrašiť. A čo je ešte horšie, Schulz sa ukázal ako typický a večný europolitik, predstaviteľ bruselského akvária, ktoré opakovane príliš nechápe mimobruselskú realitu.

Schulzov plán na vytvorenie federalizovaných Spojených štátov európskych do siedmich rokov je jadro Únie na entú. S tým rozdielom, že by sa už členské štáty nemohli rozhodnúť, či sa chcú stať súčasťou jadra alebo zostať pri nižšom stupni integrácie, pri druhej rýchlosti dvojrýchlostnej Európy.

Podľa Schulza bude superjadro povinné pre všetkých. Kto doň nechce, nebude ani členom Únie.

Je to radikálny návrat k medzitým už mnohokrát spochybnenej predstave, že existuje jediný možný model integrácie, a to jej neustále prehlbovanie, ktorého sa musia držať všetky členské štáty. A je to radikálny prejav reflexívneho správania bruselskej elity, ktorá pozná na každú krízu jediný liek – viac integrácie.

To pri niektorých problémoch skutočne môže pomôcť, určite však nie je liekom vždy a na všetko. A v demokracii obvykle nie je dobré, ak niekto tvrdí, že neexistuje alternatíva,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Angela Merkelová

Brexit

Teraz najčítanejšie