Denník N

Newsfilter: Smer nie je Titanic, ale veľká tatrovka s unaveným šoférom, čo sa čoraz rýchlejšie rúti ulicou plnou ľudí

Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dejú sa veci, tak sme Newsfilter napísali aj v piatok.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Bezradnosť šéfa Smeru je posledné dni pred snemom viditeľnejšia aj pomalším pozorovateľom

Väčšina účastníkov sobotňajšieho snemu Smeru už určite musela pochopiť, že ich strana bude síce ešte dlho najsilnejšia na Slovensku, ale bude to už len horšie. Zvlášť ako pozorovali šéfov Smeru posledný týždeň, mali by tušiť, že úpadok naberá na rýchlosti.

• Začiatkom týždňa premiér nepriamo priznal, že po stretnutí s firmami dal prepracovať plán na prudké zvýšenie poplatkov za prácu v noci, cez sviatky a víkendy (áno, ten plán, ktorý ešte na poslednom sneme Smeru nazval „štvrtý sociálny balíček“, a tváril sa, že je to hotová vec). Pripomenulo to navyše Ficovu nedávnu nočnú, po ktorej vysvetľoval, že zamestnávateľom sa nové príplatky nebudú páčiť a určite im neustúpi. Ustúpil. Na tripartite mu stačilo vidieť pár grafov o vplyve Richterových nápadov na reálny život podnikov a hneď bol krotký.

• Podpredseda Smeru Marek Maďarič vo štvrtok položil funkciu a Fico s tým už nemohol nič robiť. Taký informovaný a bystrý človek ako Maďarič teraz bude ešte slobodnejší ako doteraz, čo musí každý kúsok monolitu prudko desiť. A to sa ešte môže stať, že Maďarič sa oslobodí aj od ministerskej funkcie.

• Vo štvrtok Fico oznámil aj to, že Richter ostáva ministrom práce a sociálnych vecí. Keďže väčšina v strane chápala, že premiér by bol rád, aby Richter odišiel z vlády v mieri a sám, dá sa to interpretovať len ako Ficova taktická prehra.

• Napokon tak Maďaričova demisia prišla Ficovi vhod aspoň v tom, že bude môcť podpredsedníctvo v strane navrhnúť Richardovi Rašimu, ktorého mal pôvodne nachystaného do vlády miesto Richtera. Jasné, Fico potrebuje uspokojiť Košičanov a nič lepšie ako síce v župných voľbách porazený, ale inak sebavedomý, usmievavý, vyšportovaný a skúsený Raši medzi nimi k dispozícii nie je. Otázka, v akej forme to je Smer, keď už do funkcie ťahá aj čerstvo porazených, dôjde na martinskom sneme každému.

• V piatok premiér pridal tlačovku o Kiskovi, na ktorej nečakane oznámil, že on už za prezidenta kandidovať nebude, a prisahal pri tom na „zdravie svojho syna“. Samozrejme, o pol roka sa pokojne môže stať, že príde na tlačovku Fico ml. a vyhlási, že on osobne otca predsa len na tú kandidatúru prehovoril. Aj tak je však aktuálne vyhlásenie Fica st. silný signál. Ibaže ani v tomto prípade si ho kolegovia v strane zrejme nevyhodnotia ako prejav dobrej kondície a sebavedomia.

• Fico v piatok ešte oznámil, že zrušil plány na poplatky u lekára za zákroky v extra ordinačných hodinách. Nechajme bokom, že len pred týždňom ich koalícia parlamentom drasticky pretláčala. Šokujúcejšie je Ficovo zdôvodnenie. Hovorí, že nemá silu to opatrenie vysvetľovať, lebo opozícia to vysvetľuje ako návrat poplatkov do zdravotníctva. Potom však celkom dáva zmysel Ficova nechuť znova kandidovať na prezidenta. Politik, ktorý už nemá silu ani na vysvetlenie nejakých poplatkov v ambulancii, nemá, samozrejme, silu ani na boj o Prezidentský palác.

2. Nesrovnal, Pellegrini, J&T a HB Reavis predvádzajú Gorilu 2017 v priamom prenose

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal povedal, že najprv povie svoj názor na výnimky pre J&T a HB Reavis ministrom Ficovej vlády, až potom verejnosti. „Ak sa ma na to opýtajú ministri, najprv to poviem im, potom to poviem vám,“ odpovedal primátor vo štvrtok na otázky novinárov.

Dá sa tomu rozumieť len jedným spôsobom. Primátor hlavného mesta plánuje zorganizovať v stredu budúci týždeň slávnostné zasadnutie vlády niekde na magistráte, aby priamo tam ministri slávnostne odhlasovali stratu veľkej časti moci samosprávy nad najdôležitejšou vecou, ktorá sa v meste udeje možno až na desiatky rokov.

V strede Bratislavy za pár rokov vznikne nové 50-tisícové mesto. V bývalej priemyselnej štvrti, v páse približne od hlavnej autobusovej stanice po Euroveu, potom cez Dunaj až približne kilometer od petržalského brehu Dunaja smerom k sídlisku vznikne v najbližších rokoch už takmer isto nová mestská časť, kde bude pracovať a bývať približne 50-tisíc ľudí.

Predstavte si mesto s počtom obyvateľov ako napríklad Prievidza či Martin, ktoré by ste naraz natlačili na desaťkrát menšiu plochu, ako v súčasnosti majú. A potom si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie