Denník N

Nominanti SNS chcú pokračovať v stíhačkách MiG-29, pomôžu tým záujmom Ruska

Hlavné postavy ministerstva obrany: minister obrany a člen SNS Peter Gajdoš (vpravo) a šéf služobného úradu a Dankov kamarát Ján Hoľko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Hlavné postavy ministerstva obrany: minister obrany a člen SNS Peter Gajdoš (vpravo) a šéf služobného úradu a Dankov kamarát Ján Hoľko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odkedy SNS po voľbách prevzala ministerstvo obrany, robí všetky kroky k tomu, aby Slovensko odložilo plány na nákup západných stíhačiek.

Nominanti Andreja Danka na ministerstve obrany sú pripravení presadiť strategické rozhodnutie, ktoré bude priamo nahrávať záujmom Ruskej federácie. Podľa informácií Denníka N chcú podpísať zmluvy s ruskými firmami, vďaka ktorým by sa predĺžila prevádzka stíhačiek MiG-29.

Tým by sa na neurčito odložili všetky doterajšie plány na prezbrojenie slovenského letectva západnými stíhačkami. Slovensko by onedlho mohlo byť jedinou krajinou v NATO, ktorá je odkázaná na stíhačky ruskej výroby.

Generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko už v októbri novinárom povedal, že technická životnosť slovenských migov je stanovená do rokov 2029 až 2035. Slovensko by si teda v extrémnom prípade mohlo stíhačky ruskej výroby ponechať až dovtedy.

Armáda dnes migy využíva na základe servisnej (takzvanej abonentskej) zmluvy, ktorú má s Rusmi podpísanú do konca roku 2019. Je pravdepodobné, že SNS bude chcieť v najbližších mesiacoch túto zmluvu predĺžiť.

Made by SNS

Informácie o zámere pokračovať v migoch potvrdili Denníku N dva od seba nezávislé zdroje. Minister Peter Gajdoš (nominant SNS) podľa nich už o tomto scenári začal hovoriť i na niektorých svojich neverejných stretnutiach.

Oficiálne to však ministerstvo potvrdiť nechce. V piatok na tlačovej konferencii sa skúsil na stíhačky spýtať redaktor RTVS, ale hovorkyňa Danka Capáková mu neumožnila otázku dokončiť – s vysvetlením, že témou tlačovej konferencie boli kontroly v muničných skladoch a nie stíhačky.

Denník N poslal ministerstvu priamu otázku, či sa chystá podpísať s Rusmi zmluvy na ďalšiu prevádzku migov. Hovorkyňa na to nereagovala.

Pokračovanie v migoch by však bolo len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie