Denník N

Jeden príbeh, vďaka ktorému pochopíte slovenský florbal

Lucia Košturiaková, kapitánka slovenského tímu. Foto – flick.com
Lucia Košturiaková, kapitánka slovenského tímu. Foto – flick.com

Slovenky na domácom šampionáte obsadili 5. miesto. Prečítajte si príbeh kapitánky Lucie Košturiakovej, ktorý je typický pre slovenský florbal.

Na začiatku boli partičky hokejistov a hokejbalistov, ktoré si zo zábavy skúšali nový šport. Na Slovensko prišiel florbal len koncom 90. rokov. V 50. rokoch ho vymysleli v USA, o dve desaťročia sa ujal vo Švédsku.

Okolo roku 2005 sa sformoval Slovenský zväz florbalu a začali vznikať organizované súťaže. Dnes je na Slovensku registrovaných 7 807 florbalistiek a florbalistov v 80 kluboch. A ďalšie tisíce detí ho hrajú neorganizovane na školách.

V posledných rokoch sa florbal dostal aj do priamych prenosov verejnoprávnej televízie, čo sa veľmi nedarí tradičnejšiemu a hlavne úspešnejšiemu hokejbalu.

Je to ľahké a lacné

Prečo vlastne začali hrať florbal bývalí hokejisti? Keď chcete hrať hokej, potrebujete si zaplatiť ľad, doniesť korčule a vláčiť so sebou obrovský výstroj. Ak chcete hrať hokejbal, musíte hrať vonku. Beháte po tvrdom asfalte, v daždi či mraze, pretože s hokejbalovou hokejkou vás nepustia do telocvične.

Toto všetko vám pri florbale odpadá. Stačí si prenajať telocvičňu (čo je násobne lacnejšie ako ľad), kúpiť si za pár eur špeciálnu hokejku a môžete hrať. Deťom netreba každý rok kupovať nový výstroj.

Pravidlá sú nastavené tak, že prakticky každý kontakt hokejkou je faul. Florbal síce je kontaktný šport, no ak sa na ňom zraníte, tak skôr vlastnou vinou.

Práve v tomto tkvie stúpajúca popularita florbalu, ktorý hrá čoraz viac Sloveniek a Slovákov. Zatiaľ je najznámejší v dvoch vekových kategóriách. Poznajú ho deti, ktoré ho hrajú, a ich rodičia. No ak do tejto skupiny nepatríte, zrejme ste sa s ním často nestretli.

Aj preto sa na Slovensku tento rok organizovali majstrovstvá sveta žien. Slovenky na nich obsadili 5. miesto, čo je najlepšie umiestnenie v histórii. Štvrťfinálový zápas sledovalo na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu štyritisíc ľudí, čo je slovenský rekord.

Všetky zápasy slovenského tímu a finálové stretnutie vysielala RTVS v priamom prenose. Tretiu tretinu zápasu s Nemeckom sledovalo 129-tisíc ľudí.

Paulína Hudáková strieľa gól Fínsku. Foto – TASR

Typický florbalový príbeh

Ide o jednoznačne najmladší masový šport na Slovensku, ktorý však ešte nie je atraktívny pre sponzorov. Prvoligoví slovenskí hráči nedostávajú žiadnu výplatu, naopak, platia si členské.

Trénujú cez týždeň po práci a víkendy trávia na cestách.

Profesionálkou nie je ani Lucia Košturiaková, ktorú poznáte ako kapitánku ženskej florbalovej reprezentácie. Na to, aby sme vysvetlili najväčšie problémy aj radosti florbalu, nám stačí vyrozprávať jej príbeh, pretože je typický pre väčšinu hráčok aj hráčov.

Pochádza z 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Teraz najčítanejšie